dolar

2018’de Dolar Neden Yükseldi?

Dolar tl paritesinde yıllardır süregelen bir yükseliş hareketi mevcut. Ancak bu yükseliş hareketi bu sene daha da ivme kazanmış bir halde piyasaların üzerine çökmüş durumda. Dolar 1 yıl içerisinde 2 katına çıkınca enflasyon yükselmeye başladı. Dolayısı ile hayat pahallılığı da enflasyonla beraber hayatımıza girmiş oldu. Peşpeşe gelen zamlar vatandaşların ilk gündem maddesinin ekonomi olmasını sağladı. Ekonomi hayatımızın ilk gündem maddesini oluşturunca da yatırımcılar kadar vatandaşlarımızın tüm kesimleri tarafından da dolar neden yükseliyor, dolar ne zaman düşer ve dolar ne olur soruları gelmeye başladı. Bu makalemizde dolar neden yükseliyor sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Doların Yükselmesini Sağlayan Faktörler

Dolar kurunun yıl içerisinde neden bu kadar yükseldiğine baktığımızda en önemli neden olarak Abd ile ikili ilişkilerin bozulmasını olarak gösterebiliriz. Bunun dışında yine yıl içerisinde Reza Zarrab Davası, seçim süreci ve dünya genelinde Trump’ın ateşini yaktığı ticaret savaşları da doları yükselten faktörler arasında sayılabilir.

Önümüzdeki günlerde dolar ne olur, daha da yükselir mi yoksa düşüşe geçer mi sorusunun cevabı Abd ile ikili ilişkilerin nasıl şekilleneceğine bağlı olarak değişim gösterecek gibi duruyor. Kısaca özeteleyecek olur isek Abd ile ikili ilişkilerin iyileştirilmesi dolarda düşüş başlangıcı olabilir. Aksi halde ise, yani Abd olan ikili ilişkilerin kötü şekilde devam ettirilmesi ise dolarda yükselişin devamı anlamına gelebilir.

Uzmanlar 2019 yılı için dolar tahminlerinde yukarı seyrin devamını öngörmüyorlar. Ancak dolar tl tarafında bir sert düşüşte beklemediklerini vurguluyorlar. Dolar kuru için 2019 yılının daha sakin geçeceği beklenirken gram altın fiyatlarında da bu yıla oranla daha sakin bir yıl geçirilmesinin daha olası olduğunu ancak yükseliş hareketinin kısmen de olsa devam edebileceğini vurguluyorlar. Gram altın fiyatlarındaki yükselişe sebep olarak ise dolar kurunun artışı değil de altın ons fiyatlarındaki olası artış senaryosunu gösteriyorlar. Yani bu vesile ile uzmanların altın yorumları içerisinde yukarı yönlü bir hareketin daha olası olduğunu vurguladıklarını söyleyebiliriz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …