4 Adımda Çocuk Yetiştirme Rehberi

Kendine güven, henüz küçük yaşlarda kazanılan bir tutumdur. Ailesinden gereken desteği gören, başarılı olduğu durumlarda takdir edilen çocuk, kendinden emin bir şekilde yetişecektir. Bu sebeple de özellikle çalışan ailelerin, çocuklarına vakit ayırması oldukça önemlidir. Anne ve baba ile oyunlar oynayan, sohbet eden çocukların, çok daha başarılı ve kendinden emin yetiştiği kanıtlanmıştır. Aşağıda, dört adımda daha mutlu ve başarılı çocuk yetiştirme rehberi yer almaktadır.

Çocuğunuzu Başarılarında Takdir Edin

Bu onun her güzel yaptığı şeyi tekrar yapmak istemesine yol açacaktır. Yatağını ne güzel toplamışsın, giysilerini ne güzel katlamışsın veya derslerinde oldukça başarılısın gibi sözler, çocuğun aynı başarılıları tekrarlamasına yol açar.

çocuğu takdir etmek

Başkalarıyla Kıyaslamayın

Çocuğu başkalarıyla karşılaştırmak, onun kendine olan güvenini sarsar. Ebeveynler, her çocuğun yeteneklerinin ve kapasitesinin farklı olduğunu kabul etmeli ve asla kıyaslama yapmamalıdır. Başarısız olduğu bir konuda, arkadaşını örnek göstererek karşılaştırmak çocuğun psikolojisini olumsuz etkiler. Kendine güvenini sarsar.

çocuk kıyaslamak

Ona Kızdığınızda Nedenini Anlamasını Sağlayın

Çocuklara ceza verildiğinde ya da kızıldığında, çoğu zaman onlar sebebini bile anlamazlar. Hata yaptığı anda, tepkinizi koymalı ve neden tepki gösterdiğinizi izah etmelisiniz. Çünkü tepki alan çocuk ilk olarak sevilmediğini düşünecektir. Ona sevmediğiniz şeyin kendisi değil, yaptığı eylem olduğunu anlatmalısınız. Çocuklar, sevgi ile büyür ve kişiliklerini şekillendirir.

neden kızdığınızı anlasın

İyi ve Kötü Günde Yanında Olacağınını Hissettirin

Anne babalar, çocuklarına karşı karşılıksız bir sevgi besler. Çocuğun bunu yeterince hissetmesi önemlidir. Sadece başarılarında sevileceğini düşünen çocuğun, kendine güveni sarsılacaktır.

cocuk_sevgisi

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …