Bulunamayan Sayfaları 301 ile Yönlendirme

Merhaba arkadaşlar. Özellikle Kalıcı Bağlantılar’da yapılan değişiklikler sebebiyle arama motorları tarafından önceden indexlenmiş sayfalarınız, 404 hatasıyla sürekli olarak karşınıza gelir. Siteniz için kazanacağınız yeni üyeler de bu hatalar sebebiyle sitenizden soğur…

404 hatalarından kurtulmanın en güzel yolu 301 yönlendirmeleridir. 301 yönlendirmesinin temel mantığı, istediğimiz (404’e yönlenen sayfaları) yeni oluşturduğumuz içeriği bulunan sayfamıza yönlendirmektir. Bu sayede Arama motorlarında önceden indexlenmiş, fakat şu anda “sayfa bulunamadı” hatası veren sayfalarımızı yeni linklerimize yönlendirerek bulunamayan sayfaları en aza indirmiş oluruz.

Bunun haricinde sitemizin uzantısını veya adını değiştirdiğimizde de 301 yönlendirmesini kullanarak yeni sitemizdeki bağlantılara yönlendirebiliriz. Örnekle açıklamam gerekirse asitesi.com adresinden sıkıldık. ve bsitesi.net’i açtık. bsitesi.net için asitesi.com’daki içeriği taşıdık. Bunun ardından asitesi.com’da yapacağımız 301 yönlendirme ile bsitesi.net’e yönlendirdik. Şöyle ki; armut yazınca arama motorlarında çıkan asitesi.com’a tıklanıldığında aynı içeriğe sahip olduğumuz bsitesi.net’e yönleniyor. Olay bu kadar basit, armut da iyi örnek oldu 🙂

301 Yönlendirmeleri Nasıl Yapılır?

WordPress sitelerinde bunu yapmak, anlatacağım eklentiyle “çocuk oyuncağı”dır. .htaccess dosyasıyla da yapılabilen bu yönlendirme sayesinde sağlam olan yeni linklerimiz ile kaldığımız yerden devam ederiz…

Hemen Eklenti’ye ve nasıl kullanıldığına geçmek istiyorum.

Eklentimizin adı Redirection . Yükledikten ve Aktifleştirdikten sonra Eklentiler/Yüklü Eklentiler yolunu izliyoruz. Redirection eklentimizde settings bağlantısına tıklayarak arayüzünü açıyoruz.

indir

Şimdi vereceğim bilgiler konuya ektir. Google’nin indexlediği fakat şu anda kırık olan(404 sayfa bulunamadı hatası veren) sayfalardır. Bir nevi google’dan aldığımız bilgileri Redirection Eklentimiz ile yönlendireceğiz…

Ek Bilgi Başlangıcı

Google Webmaster Araçlarında bulunan Tarama Hataları, sitemizdeki 404’e yönlenen sayfaları gösterir. Tarama Hatalarını Webmaster Araçları’nda oturum açtıktan sonra Kontrol Paneli ekranında görebilirsiniz.(Tarama/Tarama Hataları ile de ulaşabilirsiniz.)

indir (1)

Tarama Hataları’nda görünen linkler genellikle bulunamayan, yani 404 sayfası ile sonuçlanan linklerdir. O linklerden birine tıkladığınızda aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi bir pencere açılır ve bulunamayan sayfa URL: yazan yerde belirtilir belirtilir.

indir (2)

Yukarıda bulunan https://www.bilgirehberi.net/windows-10-rezervasyonlar-basladi/ sayfasının bulunamadığını Google bildirmiş.

Ek Bilgi Bitişi

Eklentimizin en büyük özelliklerinden birisi de sitemize gelen misafirlerin tıkladığı görüntülenemeyen sayfaları göstermesidir. Kırık link bağlantılarımızı Settings‘e tıkladıktan sonra 404s ile görebiliyoruz.

indir (3)

Buradan kırık linkimizi yönlendirmek için kırık olan linkin bulunduğu onay kutusunu işaretliyoruz ve Add Redirect bağlantısına tıklıyoruz.

Screenshot (58)

Bulunduğumuz sayfanın en altında Add New redirection bölümünde Source URL kısmında kırık linkimizin yer aldığını görüyoruz. Bu linkimizi yönlendireceğimiz URL’mizi Target URL bölümüne yazacağız. Ardından Add Redirection butonuna tıklayarak bulunamayan sayfamızı, içeriğin bulunduğu sayfaya yönlendirmiş olacağız.

indir (4)

Ek bilgi olarak verdiğim bölümde bulduğunuz URL’leri, Redirection/Settings/Redirects‘den teker teker ekleyerek düzeltebilirsiniz.

indir (5)

Anlamadığınız veya yapamadığınız bir yer olursa her türlü desteği vermek için buradayım. Hepinize hatasız sayfalarınızla mutlu günler dilerim 🙂

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Seo Terimleri Sözlüğü

SEO terimleri, bu sektörün yurt dışı kaynaklı bir sektör olduğundan, SEO sektörünün içeriğindeki terimler ve …