4,5G 2016’da Türkiyede

Kablosuz bağlantı teknolojileri gün geçtikçe gelişiyor. Daha uzun menziller ile daha yüksek hızlar hedefleniyor.Bu gelişim sürecine ülkemiz de ayak uydurmaya çalışıyor. Kablosuz veri taşıma teknolojisi olarak karşımıza çıkan 3G’yi bilmeyenimiz yoktur. 3G hakkında bilgi edinmek için buradaki yazıma bakabilirsiniz. Bu jenerasyonlar sürekli gelişiyor. Dünya’nın gelişmiş ülkeleri şu anda 5G üzerinde çalışmalar yaparken, 2016 yılının başında tanışacağımız 4,5G teknolojisi de sevindirici haberlerden.

4G gibi 3G’ye de geç merhaba desek de, son dönemde 3 taşıyıcılı 3G bağlantısı artmış durumda.Ancak ne kadar gelişirse gelişsin 4G veya 5G kadar hızlı olamayacağı da aşikar. Bu yüzden geçtiğimiz günlerde yapılan ihalelerle de yeni teknolojinin gelmesi hızlandırıldı.

Peki 4G veya 5G değil de neden 4,5G?

Mobil alt yapı firmaları Qualcomm’un LTE Advanced dediği yüksek hızlı 4G teknolojisi, Huawei gibi üreticiler tarafından 4,5G olarak isimlendirildi.

Ülkemizde de 4G’ye Huawei’nin alt yapı desteği vermesi bekleniyor. 4G’den ve 5G’den farkları bulunduğu için bizler de Huawei’yi kırmayarak bu teknolojiye 4,5G diyoruz.

nedir-bu-4-5g--5988512

4,5G Nedir?

3G ve 4G arasındaki farklar için buraya tıklayabilirsiniz.

Klasik 4G 2011 yılından beri hayatımızda. 4G, 100 Mbps’e kadar hız sunuyor.LTE Advanced ya da 4,5G olarak bildiğimiz yeni teknolojide ise hız 300 Mbps‘e kadar çıkabiliyor. Hatta özel çalışmalarla bu hız 450 Mbps‘e kadar çıkarılmış. Bu arada 4G teknolojisiyle uyumlu olan telefonlar, 4,5G ile de uyumlu.

5G teknolojisi ise 1000 Mpbs hıza çıkabilecek. Bu hıza 4,5G teknolojisinin çıkabilmesi mümkün değil.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …