A Vitamini Faydaları

Vücut fonksiyonlarının düzenli şekilde aksamadan devam edebilmesi için mutlaka alınması gereken basit yapılı bileşiklere vitamin denir. Bilinen 13 adet vitamin türü vardır. Yaşamın devamlılığı açısından hayati önem taşıyan vitaminlerin her birinin ayrı birer özelliği bulunmaktadır. Bu yazımızda A vitamini hakkında bilgiler verilmektedir.

A Vitamini Nedir?

En önemli vitaminlerden biri olan A vitamini iki farklı biçimde meydana gelmektedir. Bunlar retinol ve katorendir. Retinol sadece hayvansal gıdalarda bulunan bir çeşit besin maddesidir. Katoren ise pro-vitamin olarak adlandırdığımız yapıdır. Hem hayvansal hem de bitkisel gıdalarda bulunur. Katorenler ihtiyaç halinde retinole dönüşebilir.

A Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Canlılar için olmazsa olmaz yapılardan biri olan A vitamininin faydaları saymakla bitmiyor. A vitamini yetişkinlerin, çocukların hatta bebeklerin dahi anne karnında mutlaka alması gereken vitaminler arasında bulunuyor. A vitamininin başlıca faydaları arasında kemik gelişimine yardımcı olması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunması, diş ve diş eti yapısını güçlendirmesi ve en önemlisi gözleri koruyarak daha iyi görmemizi sağlıyor oluşu yer alıyor. Bunların yanı sıra A vitamini; mideye, karaciğere, saçlara ve cilde de iyi gelmektedir.

A Vitamini Eksikliği Durumunda Neler Görülür?

A vitamininin vücuda yeteri kadar alınmaması durumunda ise büyüme ve gelişmenin yavaşlaması, gece körlüğü, gözlerde kuruma, kornea iltihaplanması, cilt kuruması, idrar yollarında ve solunum sisteminde  sıkıntılar görülür.

Ayrıca Fazla Vitamin Zararlı mı? adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 A Vitamini Açısından Zengin Gıdalar Nelerdir?

Hayati derecede önem taşıyan A vitamini bitkisel gıdalar arasında marul, ıspanak, havuç, patates, kayısı, maydanoz, brokoli, greyfurt, pırasa, dolmalık biber, kavun ve bal kabağında bulunmaktadır.
Hayvansal gıdalar arasında A vitamini açısından zengin olan gıdalar ise keçi sütü, inek, sütü, ciğer, koyun eti, hindi eti, sığır eti, tavuk eti, somon balığı, pisi balığı, yumurta, peynir ve yoğurt geliyor.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …