Adet Sancısına İyi Gelen Bitki Çayları

Adet sancıları adet döneminde rahmin kasılmaları sebebiyle meydana gelir. Kasılmalar arttıkça sancılar da şiddetlenir. Bu sancılar genellikle adet döneminden 1-2 gün önce başlayıp adet dönemi boyunca devam eder. Kadınların büyük kısmı bu sancılardan şikâyetçidir. Sancıların yanı sıra bulantı, kusma, ishal gibi belirtiler de görülebilir. Ancak bu belirtiler başka bir hastalığın habercisi olabileceği için belirtilerin artması durumunda bir doktora başvurmanız tavsiye edilir.

Ağrıların şiddetinin dayanılmaz dereceye gelmesi, hayatınızı etkilemesi durumunda da başka bir kadın hastalığı olup olmadığını öğrenmek için bir kadın hastalıkları doktoruna başvurmanız en doğrusudur.

Adet sancılarından kurtulmak için reçeteli ya da reçetesiz olarak satılan ağrı kesici ilaçlar kullanabilir ancak kimyasal kullanmak istemiyorsanız bitki çaylarıyla da bu sancıları hafifletmek mümkündür. Adet sancısına iyi gelen bitki çayları şunlardır;

Zencefil Çayı

Güçlü bir ağrı kesici ve iltihap giderici olan zencefil rahim kasılmaları sebebiyle oluşan adet sancısını azaltmak için çayı yapılarak kullanılır. Zencefil çayı aynı zamanda adet sancısıyla birlikte oluşan bulantıyı da gidermeye yardımcıdır. Adet döneminde kullanılabileceği gibi sonrasında da kullanılabilir. 2-3 ufak parça zencefili kaynar suda 10 dakika demlemek yeterli olacaktır.

Hayıt çayı

Hayıt çayı çok uzun yıllardır adet sancılarının tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda adet dönemi göğüslerin hassaslaşmasına da engel oluyor. Adet döneminde oluşan kramp ve ağrılara iyi gelir.

Nane çayı

Adet sancısıyla birlikte meydana gelen bulantı, kusma, şişkinlik gibi etkileri azaltma da nane çayı oldukça etkilidir. 1 çay kaşığı taze naneyi 10 dakika kaynamış suda demlemek yeterli olacaktır. Günde 2-3 bardak tüketilebilir. Ülser, reflü sahibi olanlara önerilmez.

Yabanmersini çayı

Yabanmersini kas gevşetici özelliğe sahiptir ve adet sancılarını geçirmek için kullanılır.

Papatya çayı

Adet kasılmalarını azaltır. Mide ağrısına ve yanmasına da iyi gelen papatya çayı bağırsakları da daha iyi çalıştırır. Adet sancılarının arttığı dönemlerde günde 3 bardak içilebilir. Ancak papatya çayının uyku getirdiğini de unutmamak gerekir.

Bu bitkiler adet sancısına ve kramplarına etkilidir. Ancak kullanılması gereken miktarı aşmamak ve yan etkilerini göz önüne alarak bilinçli olarak önemlidir. Bu bitkilerden birine hassasiyetiniz varsa kullanmayınız. Hamile veya emziren kadınların kullanmadan önce doktorlarına başvurmaları tavsiye edilir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …