Affenpinscher

Affenpinscher Köpek Cinsi Hakkında Bilgi

Affenpinscher Cinsi Köpekler, 17. yüzyılda Almanya’da ortaya çıkan en eski köpek ırklarından biri olarak düşünülür. Affenpinscher daha sonra bugün bildiğimiz köpeklerden daha büyük olsa da, bu köpeklerin atalarının, çok daha erken yaşta oldukları, resimlerde 15. yüzyılın başlarında tasvir edildiği düşünülmektedir. Affenpinscher ilk kez yetiştirildiğinde mutfaklarda ve ahırlarda haşere kontrolü amacıyla kullanıldı, zira bu cins köpeklerin fare sayılarını düşürmede etkili olduğunu kanıtladı. 1800’lerin sonlarına gelindiğinde, cins güney Almanya’da tamamen tutuldu ve zengin ve ünlüler için tercih edilen bir köpek haline geldi. Affenpinscher, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’ye ithal edildi. Bugün dünyanın birçok yerinde, daha fazla Affenpinscher bulunmaktadır.

Affenpinscher köpek

Affenpinscher Fiziksel Özellikleri

Affenpinscher cinsi köpekler genellikle teriyer ile ilişkili farklı bir görünüme sahiptir. Affenpinscher’in küçük gövdesi, siyah veya gri renkte olma eğiliminde olan ve aslında böyle küçük bir köpek için oldukça uzun, iri ve düz bir kürk ile kaplıdır. Affenpinscher’in başı kubbeye benzemektedir ve kısa ağız, küçük kulaklar ve koyu renk gözlere sahip olmasını yanında çıkıntılı alt dudaklara sahip olmasından dolayı maymuna benzetilmektedir. Kuyrukları nispeten kısadır. Tarihsel olarak, Affenpinscher’in kuyruğu genellikle kesilirdi ve ırkın ataları bugün kırmızı, açık kahverengi ve bej gibi çeşitli renklerde bulundu ve boyutları normalden daha büyüktü.

Affenpinscher Davranış ve Mizacı

Aslında pinscher-schnauzer alt grubunun bir parçası olduğu için, kendine özgü teriyer benzeri görünüme sahip olmasına rağmen Affenpinscher, diğer teriyerlerden farklıdır. Bu özellikler, yalnızca Affenpinscher’ın küçük, aktif ve sadık olduğu anlamına gelmez, aynı zamanda diğer Köpekler ve evcil hayvanlarla da iyi geçinir. Affenpinscher’ın en belirgin özelliklerinden biri, aktif, maceracı, meraklı ve inatçı oldukları, ancak aynı zamanda eğlenceli ve oyun sever oldukları yönündedir. Cins, aile üyelerine karşı kendine güvenen, canlı ve sevecen, fakat onlara karşı olan bağlılıkları onları onlardan çok koruyabilir. Affenpinschers, oyuncakları ve yiyecekleri konusunda biraz bölgesel olabilir, bu nedenle çok küçük çocuklu aileler için önerilmemektedir. Bu Köpek genelde sessizdir ancak tehdit altında olduğunu hissederse oldukça heyecanlı olabilir. Saldırgana karşı hiçbir korku göstermez.

Affenpinscher Islahı

Bugün bildiğimiz Affenpinscher ırkı, 17. yüzyılın sonlarında Almanya’da ilk olarak evcilleştirildi. Bu Köpekler en az 30 cm boyunda olurdu (bazıları onların daha büyük olacağına inanırlardı), onları bugünkü hallerinde önemli ölçüde daha büyük yapardı. 1900’lü yılların başında diğer evcil ırklarla aralarındaki ıslah çalışmaları, on yıllar sonra Amerika’ya ithal edilen daha küçük ve daha düz yüzlü Affenpinscher’in ortaya çıkmasına neden oldu. ABD’de bu tür bir takım olmasına rağmen, bugün Affenpinscher, ülkede 30’dan az damızlık yetiştiren İngiltere’de popüler bir Köpek seçimi haline geldi. Ortalama olarak, Affenpinschers doğum başına sadece birkaç köpek yavrusu doğururlar; bunlar ilk doğduğunda kördürler.

Affenpinscher İlginç Gerçekleri ve Özellikleri

Affenpinscher, ilk olarak 17. yüzyılda Almanya’da Zwergaffenpinscher olarak adlandırılmış ve kelime tam anlamıyla tercüme edildiğinde, maymun benzeri bir ifadeyle, küçük maymun köpeği anlamına gelir. Bununla birlikte, savaş sırasında Affenpinscher sayıları azaldığından, Köpek Brüksel Griffonu da dahil olmak üzere diğer ufak ırklarla yetiştirildi ve bugün istenilen ırk haline geldi. İlginçtir ki, Affenpinscher, Affenpinscher ile yeniden doğan Brüksel Griffon’un yaratılışında yıllar önce kullanılmakta ve kısa ağız ve daha belirgin çene oluşumuna yol açtı. Evcil köpeklerin neredeyse her cinsinde olduğu gibi, Affenpinscher ile bağlantılı birtakım sağlık sorunları vardır. En yaygın rahatsızlıklar, bu tür bir meraklı ve aktif doğasından kaynaklanır ve sık sık kırık kemiklerle birlikte bir takım kesikler ve çarpmalara neden olur.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …