Afrika ve Asya Filinin Farkları Filler Hakkında Bilgi

Şüphesiz karadaki en büyük hayvan olan filler, tür olarak Asya fili ve Afrika fili olmak üzere ikiye ayrılmıştır. 2000’li yıllarda yapılan araştırmalar Afrika filinin de kendi içerisinde Afrika orman fili ve Afrika savana fili olmak üzere ikiye ayrılmasını sağlamıştır. Aslında Asya fili de kendi içerisinde Hint, Sri Lanka ve Sumatra fili olmak üzere üçe ayrılabilir. Bu iki fil türü arasında bir çok fark mevcuttur. Asya ve Afrika filinin farkları ve ortak noktaları nelermiş, gelin göz atalım.

Afrika ve Asya Filleri Nerelerde Yaşarlar?

Afrika filleri, Sahra altı Afrika’da, orta ve batı Afrika’nın yağmur ormanları ve Mali Çölü’nde yaşar. Asya filleri, Nepal’de, Hindistan’da, Sri Lanka’da ve Güney Doğu Asya’da ormanlarda ve yağmur ormanlarında yaşar.

Afrika ve Asya Filleri Büyüklük ve Ağırlık Karşılaştırması

Afrika filleri 4 metreye kadar yükselebilen boylara sahiptir. Bu yükseklik en büyük erkek Asya fillerinde 3,5 metreyi geçememektedir. Yani afrika filleri daha büyüktür. Boya istinaden ağırlıklar da aynı şekilde doğru orantılıdır. Yetişkin Afrika  savana fillerinin ağırlıkları 9 tona yaklaşmaktadır. Afrika orman filleri biraz daha hafif olsa da Asya fili türündeki ağırlıklar yaklaşık 6 tondur.

Afrika ve Asya Fili Kafa Yapısıyla Çok Rahat Ayırt Edilebilir!

Afrika filinin kulakları Afrika kıtasına benzer ve büyüktür, Asya filinin kulakları küçüktür.
Soldaki ufak kulaklı fil Asya fili, sağdaki ise Afrika kıtasına benzeyen kulağıyla Afrika fili

Afrika filini, Asya filinden ayırmanın en kolay yolu kulaklarına bakmaktır. Afrika filleri, Afrika kıtasına benzeyen çok daha büyük kulaklara sahipken, Asya filleri daha küçük ve yuvarlak kulaklara sahiptir. Kulak farkının sebebiyse filler serinlemek için kulaklarını kullanır. Afrika, iklim olarak Asya’dan daha sıcak olduğundan fillerin kulakları da serinleyebilmek için o şekilde evrilmiştir.

Afrika fillerinin kafalarının üst kısmı yuvarlak şekilde görülür. Asya fillerinde ise iki kubbe vardır. Ayrıca Afrika fillerinin kafaları daha dolgun ve yuvarlak, Asya fillerinde daha kemikli görülür. Daha iyi aktarabilmek adına aşağıdaki görseli paylaşıyorum.

İki kubbeli kafa yapısıyla erkek Asya fili

İki tür arasındaki bir diğer fark da alt dudaktır. Asya filleri uzun ve sivrilen alt dudağa sahipken, Afrika fillerinde kısa ve yuvarlaktır. Afrika fillerinin derisi daha buruşuk, Asya fillerinin daha pürüzsüzdür.

Afrika ve Asya Filini Ayıran Bir Diğer Fizyolojik Özellik: Dişler

Afrika fillerinde dişi veya erkek fark etmeksizin, dişler uzar. Asya fillerinde nadiren bazı erkeklerde diş uzaması görülmektedir.

Ayak tırnakları ise Afrika savana fili ve Afrika orman filinde dahi farklılık göstermektedir:

Afrika orman filiÖn ayaklarda 5 tırnakArkada 4
Afrika savana filÖn ayaklarda 4 tırnakArkada 3
Asya filiÖn ayaklarda 5 tırnakArkada 4 (nadiren 5)

Asya ve Afrika fili arasındaki farklar umarım yeteri kadar açıklayıcı olmuştur. Fillerin ataları olarak gördüğümüz Soğuğun Filleri: Mamutlar yazısını da incelemenizi tavsiye ederim.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …