Afrodizyak Nedir? Afrodizyak Arttıran 5 Besin

Afrodizyak Nedir?

Afrodizyak, cinsel arzuların uyarılmasını sağlayan, beş duyuya hitap edebilen, cinsel performansta artış sağlayan etken maddelere verilen genel isimdir. Etimolojik olarak Yunan mitolojisindeki güzelliğin ve aşkın tanrıçası olan Afrodit’ten esinlenildiği düşünülmektedir.

Afrodizyak, bazı bitki tohumları, sebze ve meyvelerde, deniz mahsullerinde ve bazı yağların içerisinde bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra afrodizyak içeren parfüm, krem, damla gibi ilaç olarak da satışı yapılmaktadır. Bu şekilde üretilen yardımcı maddelerin ticari anlamda büyük pazarı mevcuttur. Dışarıdan alınan bu maddelerin cinsel organlardaki fiziki performansı ve libidoyu arttırdığı belirtilmektedir.

afrodizyak arttıran beş besin

Afrodizyak Arttıran Beş Besin

Afrodizyak içerikli parfümler, sprey ve damlalar, kremler… Afrodizyak içeren kozmetik ürünlerinin çekiciliği ve cinselliği arttırdığı kanıtlanmıştır. Günümüzde satılan bazı parfümlerin feromon içerikli olduğu ve çekiciliği arttırdığı bilinmektedir. Bu yazımızda bunların aksine, doğal sebze, meyve ve baharatlardan beş örnek vereceğiz.

Sarımsağın Afrodizyak Etkisi

sarımsak afrıdizyak

Sarımsak tüketimi, çoğu zaman ağız kokusu yaptığı için tercih edilmese de, besin değeri çok yüksek bir gıdadır. İçeriğindeki glikoz, protein, kalsiyum, fosfor, demir ve A, B ve C vitamini ile çok önemli bir sebzedir. Sarımsak, aynı zamanda afrodizyak arttıran gıdalardan birisidir. Ağızda istenmeyen bir koku bıraktığı için pişmiş olarak tüketilebilir.

Çikolatayı Sevmeyen Var Mı?

çikolata afrodizyak

Çikolata beyin etkinliğini hızlandıran ve mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayan besinlerden. Ayrıca rahatlama duygusu yaratan triptofan da çikolata sayesinde salgılanabilmektedir. Bir diğer afrodizyak etkisi oluşturduğu düşünülen ise feniletilamin adı verilen depresyon geçiren madde…

Aşık olanların da beyinleri vasıtasıyla salgılanan feniletilamin adındaki madde, çikolatayla birlikte de salgılanmakta. Bu da çikolatanın afrodizyak etkisi yaptığı düşüncesini çağrıştırmaktadır. Tarihte de bu sebeple bazı medeniyetler çikolatayı yasaklamıştır. Örneğin Aztekler, afrodizyak olduğunu biliyordu. Bu yüzden kadınların çikolata yemesini yasaklamıştır.

Fındık ile Aganigi Naganigi

Bir zamanların popüler reklamını hatırlamayan yoktur sanırım. Hatırlamayanlar yukarıdaki videoyu izleyebilir…

Fındık, bedensel ve zihinsel yorgunluğu bastırdığı gibi, cinsel gücü de arttıran gıdalar arasında yer alıyor. Günde bir avuç fındık iyi gelir…

Çin’den Bildiğimiz Ginseng

ginseng afrodizyak

Ginseng, tıpkı kinoa ve chia tohumu gibi son yıllarda popüler olan bir bitki… Özellikle Doğu Asya ülkelerinde eski tarihlerden beri sağlık alanında kullanılan bu bitki, tam bir afrodizyak deposu olarak da bilinmektedir. Vücuda canlılık katan ve enerjik hissettiren bu bitkinin kök kısımları tüketilmektedir.

İçeriğindeki antioksidanlarla vücudu her türlü mikroba karşı koruyan ginseng, günümüzde takviye olarak ilaç şeklinde de satılmaktadır.

Zencefilli Afrodizyak

Sofralarımıza gelen yemeklerde tat vermesi için kullanılan, baskın bir acılığıyla bildiğimiz zencefil, afrodizyak içeren gıdalar arasında yer almaktadır. Yüzyıllardır da içkilerin içerisine karıştırılarak tüketildiği bilinmektedir. Afrodizyak etkisi yarattığı bilinen zencefil, bazı ilaçlarla birlikte kullanılmaması gereklidir. Özellikle kan sulandırıcı aspirin gibi ilaçlar ile kullanılması yan etkilere sebep olmaktadır. Bu yüzden kullanırken dikkat edilmesi gereken besinler arasındadır.

Makalede belirttiğimiz bu beş gıdaya ek olarak afrodizyak, şunlarda da yer almaktadır; Çilek, muz, bal, istridye, kırmızı biber, incir, lahana, kuşdili, havyar, kereviz, vanilya, maydanoz, elma, üzüm, pırasa, kiraz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …