Ağ Hızını Arttırma Rehberi

İnternete girerken veya bilgisayarlar arası dosya paylaşırken elbette en önemli etken hız. Hızlı bir ağ yapısıyla bilgisayarlar arası iletişimi ve internet hızınızı arttırabilirsiniz.

Ağ Hızını Arttırma Yöntemleri

Modeminizi Doğru Yere Koyun

Kablosuz modemin sinyali duvarlardan geçtikçe ve mesafe arttıkça zayıflar. Modeminizi yerleştirirken kablosuz ağ kullanıyorsanız, ilk olarak duvar veya etkenlerin daha az olduğu bir yer seçmelisiniz. Daha sonra mesafe… Kablolu ağ için mesafenin kısa olması yeterli. Daha kısa kablo ile daha hızlı iletim almanız mümkün…

Eğer sinyalin yeteri kadar ulaşmadığı cihazlar varsa modeminizin konumunda yapacağınız ufak değişiklikler, sorunu çözebilir.

Modeminizi Optimize Edin

Kablosuz ev telefonu, mikrodalga fırın, radyo gibi frekansla çalışan cihazlardan modeminizi olabildiğince uzağa yerleştirin. Kablosuz ağlarda kanallar kullanılır. Etrafınız çok fazla kablosuz ağ mevcutsa, modeminizin kanalını boş olanlara veya en az kullanılan kanala yönlendirin. Etrafınızdaki kablosuz ağların kanallarını buradaki uygulama ile görebilirsiniz.

Yeni Modem Alabilirsiniz

Modem değiştirmek hız konusunda bir çözümdür. 802.11ac teknojisiyle modemler, saniyede 166 mb veriyi iletebiliyorlar. Bu da kablosuz ağınız için mükemmel bir hız demektir. Kablolu ağlar için ethernet ve kablo değiştirilerek de ağ hızını arttırabilirsiniz. Yeni Ethernet kartları 10000 mbps destekliyor, bu teknoloji için CAT 6 kablo kullanılıyor. CAT5 kablolar ise 100 mbps hız desteği sunuyor. Aktarım hızınız, internet hızınızdan çok daha yüksek olacağından, internet hızınızda büyük bir fark görmeyebilirsiniz ancak yerel dosya aktarımları, çok daha hızlı olacaktır.

Güncel Tutun

Kullandığını modemin firmware güncellemelerini muhakkak yapın. Bunu yanı sıra bilgisayarların da güncel driverlarını bularak kurmak, ağ hızınızın artmasını sağlayacaktır.

Ağınızı Yavaşlatanı Bulun

Herhangi bir kullanıcının veya uygulamanın bant genişliğini çok fazla kullanması ağ hızınızı veya internet hızınızı yavaşlatabilir. Bunu öğrenmek için buradaki yazılımı kullanabilirsiniz. Bu program sayesinde bant genişliğini hangi programların, ne kadar kullandığını görebilirsiniz.

Veya Wireshark programıyla belirli bir makineyi değil, tüm ağ trafiğinizi gözetleyebilir, ağınızı yavaşlatan makinesi tespit edebilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

RAM nedir

Ram Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

RAM, rastgele erişimli bellek teriminin ingilizce karşılığı random access memoryden türetilmiş, bilgisayar ve mobil cihazlar …