Akik Taşı Hakkında Bilgi

Yemen taşı, ölümsüzlük taşı gibi bir çok isim ile anılan bu taş, bir çok renkte bulunabilir. Ülkemizde ise çoğunlukla karadeniz bölgesinden çıkartılmaktadır. Akik isminin ise Sicilya’daki Achates Nehri’nden geldiği düşünülür.

Akik taşı rahatlatıcı ve dinginleştirici bir enerjiye sahiptir. Bunun sebebiyse diğer değerli  taşlar ile karşılaştırıldığında daha düşük ve yumuşak frekans yaymasıdır. En çok yüzük aksesuarlarda, sonrasında ise tesbih ve kolyelerde kullanılmaktadır.

Genellikle tabakalar veya şeritler halinde bantlanmış, bazı çeşitlerde “göz” işaretleri veya renk lekeleri bulunur. Bir çok renge sahip olabilmektedir. Renk farklılıklarının çeşitleri, taşa dahil olan elementlerle değişmektedir.

Orta doğuda çok fazla kullanılmış bu taş, çok farklı amaçlarla kullanılmıştır. Geçmişte, yolculuk sırasında, savaşlarda ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde, endişe, huzursuzluk ve kararsız olanlar ile kalp hastalıkları ve sigarayı bırakmak isteyenler tarafından kullanılmaktadır. Hz. Muhammed’in de bu taşı aksesuar olarak kullandığı rivayet edilmektedir.

Akik taşının temizliği iki farklı şekilde yapılabilir;

  1. Akan su altında en fazla 1 saat boyunca tutmak.
  2. Güneş ışığını doğrudan alan zemin üstünde 1 saat boyunca bırakmak.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Propolis Nedir? Propolis Hakkında Bilgi

Balın arıların yaptığı tek şey olmadığını biliyor muydunuz? Arılar ayrıca iğne yapraklı ağaçların veya yaprak …