akne tedavisi

Akne Tedavisi

Akne tedavisi hakkında bilgi vermeden önce, akne nedir, nasıl oluşur gibi soruların cevabını vermek gerekiyor. Akne, kıl folikülleri(gözenekler) yağ, kir veya ölü cilt hücreleriyle tıkandığında ortaya çıkan çok yaygın bir deri sorunudur. En sık yüz, boyun, göğüs, sırt ve omuzlarda bulunur ve hormonlarla, stresle, bazı ilaçların yan etkileriyle veya diyetle ağırlaştırılabilir. Akne şiddetinde değişiklik gösterebilir ve daha şiddetli olduğunda kalıcı skar oluşmasına neden olabilir. Önerilen kesin tedavi akne şiddetine bağlıdır. Buna ek olarak akne genellikle psikolojik etkilere de sahiptir. Mesela kişi utanç duyabilir ve düşük öz saygı bu duruma eşlik edebilir.

Aknenin ne olduğu hakkında bilgi edindik. Şimdi akne belirti ve bulgularına bakalım;

  • Sivilceler
  • Kafa derisinde görünen sivilceler
  • Koyu renkli yağ torbacıkları
  • Cilt yüzeyinin altında oluşan kist ve nodüller

Sivilce oluşuma sebep olan alışkanlıklar adlı makalemizi okuyarak, akne oluşmadan önce önlem alabilirsiniz.

Akne Tedavisi

Akne ve cilt tipine göre akne tedavisi için çeşitli uygulamalar mevcuttur. Losyonlar, temizleyiciler, sabunlar, kremler, jeller, sıvılar, spot tedaviler vb.

Aloe Vera Faydaları Nelerdir? içeriğini okuyarak, aloe veranın cilt sağlığına sağladığı katkıyı öğrenebilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz ürünler ile tedavi metodunu uygulamanız sakıncalıdır. Etikete uygun kullanılmadığında ise cilt reaksiyonları ve iltihaplanma artabilir. Bu yüzden, bilmediğiniz ürünü kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Bakterilerin içeri girmesine ve sivilcenin kötüleşmesine ve izlerin oluşmasına izin verdiğinden, sivilceleri sıkmayın. Gözenekleri tıkamayan “komedojenik olmayan” ve yağsız cilt ürünleri kullanın. Cildinizi günde en az iki kez hafif bir sabun kullanarak temiz tutun. Yavaşça yıkayın. Aşırı fırçalama ovma cildi tahriş eder.

Ben doktora gitmek istemiyorum diyen ziyaretçilerimiz ise aşağıdakileri içeren ürünleri kullanabilir…

Retinoidler

Bunlar kremler, jeller ve losyonlar olarak bulunur. Bir çeşit a vitamini ve retinol karışımıdır. Cildin yaşlanmasını geciktirir ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

Antibiyotikler

Bunlar aşırı cilt bakterilerini öldürerek ve kızarıklığı azaltarak çalışır. Tedavinin ilk birkaç ayı boyunca, sabahta antibiyotik uygulandığında ve akşamları retinoid ile beraber kullanabilirsiniz. Antibiyotikler genellikle antibiyotik direnci geliştirme olasılığını azaltmak için benzoil peroksit ile birleştirilir. Antibiyotikler Orta ila şiddetli sivilce bakterileri azaltmak ve iltihap ile savaşmak için oral antibiyotik formunda da verilebilir. Akne tedavisi için seçenekler arasında “minasiklin” ve “doksisiklin” gibi tetrasiklinler bulunmaktadır. Muhtemelen topikal ilaçlar ve oral antibiyotikleri birlikte kullanacaksınız. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki oral antibiyotiklerle birlikte topikal benzoil peroksit kullanmak antibiyotiklerin direncini arttırır.Antibiyotikler, karın ağrısı ve baş dönmesi gibi yan etkilere neden olabilir. Bu ilaçlar cildinizin güneş hassasiyetini de artırır..

Önemli: Antibiyotiklerin doktor gözetimi olmadan satın alınması, kullanılması yanlıştır. Etkileri büyük olabilir!

Kombine oral kontraseptifler

Kombine oral kontraseptifler, kadınlarda ve ergen kızlarda akne tedavisinde faydalıdır.Östrojen ve progestin içeren ürünler onaylanmıştır.Bu ilaçların en sık görülen yan etkileri baş ağrısı, meme hassasiyeti, mide bulantısı, kilo alımıdır.

Anti-androjen ajanlar

Oral antibiyotikler size yeterince yardım etmiyorsa, ilaç spironolaktonu kullanılabilir, kadınlar ve ergen kızlar için bu ilaçlar düşünülebilir. Androjen, hormonların sebase bezler üzerindeki etkisini engelleyerek çalışır. Olası yan etkiler meme hassasiyeti, ağrılı dönemler ve potasyumun tutulmasıdır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …