Akrepler Evde Beslenir Mi?

Akrepler, aslında düşünülenin aksine evde beslemesi mümkün, hatta oldukça da kolay olan bir sürüngendir. Çok sık yemek yemezler, haftada bir veya bir kaç haftada bir beslenmeleri yeterli olur. Bulundukları ortamı pek pisletmezler ancak yine de akvaryum ya da kaplarını temizlemeniz gerekir.
Bu tür sürüngenlerin bakımında bir önemli nokta da ısıdır. Akvaryumlarında yeterli ısı ve ışık olduğunda, saklanacakları ve ya tüneyecekleri bir yer sağlamanız bakımı için yeterlidir. Hayvanların hem evcil hem vahşi türleri olduğu gibi, sürüngenlerin de hem evcil hem vahşi türleri vardır. Akrep türleri farklılıklar gösterir. Her akrep evde beslenmez. Özellikle evde beslemek amacıyla doğadan akrep avlamak son derece yanlıştır, bunun için akrep çeşitleri hakkında yeterli bilgisi olan bir uzmandan yardım alınması daha doğru olur.

Akrep türleri arasında evde beslemeye en uygun akrep türü, imparator akrep denen bir türdür. Görünümü korkutucu olsa da, zehri bir insanı hasta etmek ve ya öldürmek için yeterli değildir. Küçük böceklerle beslenirler. Eğer evde bir imparator akrep besliyorsanız dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli nokta var. Akrebinizi beslerken, yemi elinizle vermeyin, akrep elinizdeki böceği canlı sanacak ve onu öldürmek için saldıracaktır, böyle bir durumda sokulsanız bile size hayati yönden olumsuz etkileyecek bir zararı olmayacaktır.

Akrep Sokmalarında Ne Yapmak Gerekir?

Sokulan yere bir buz küpünü 15-20 dakika bekleterek yanma hissini azaltabilirsiniz. Bir diğer nokta ise, eğer akrebinizin sizin elinize alışmasını istiyorsanız bir kaç defa sokulmayı göze alarak bunu yapabilirsiniz. Hayvanın yürüdüğü yola elinizi koyarak elinize çıkmasını sağlayabilirsiniz. Alıştırmada eldiven kullanmamalısınız yoksa akrep elinize değil, eldivene alışır. Şüpheli durumlarda derhal hastaneye müracat ederek, doktorlardan yardım almalısınız.

Akrep, avının peşine gitmez, onu pusuda sabırla bekler, daha sonra kıskacıyla etkisiz hale getirip zehriyle kurbanını felç ederek öldürür.

Akrep çeşitleri, büyüklükleri ve zehirlilik oranına göre yedikleri türler de değişiklik gösterir. Ancak genellikle eklem bacaklılar, küçük böcekler, karasinek ve örümcek gibi türlerle beslenirler. Büyük akrepler ise küçük yılanları hatta fareleri bile yerler. Akreplerde yamyamlık sık görülmektedir, kendi türünden birini yiyebilir. Soğukkanlı hayvanlar arasında metabolizması en düşük hayvan olduğu için uzun süre açlığa dayanabilirler.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …