Al Capone Kimdir?

Asıl adı Alphonse Capone‘dur. 17 Ocak 1899 yılında New York’ta doğmuştur. Babası Gabriele Capone’nin mesleği berberliktir. Annesi Teresine Capone ise terzidir. Sekiz adet kardeşi vardır.

20. yüzyılın en büyük mafya lideri olarak bilinir. Al Capone, çocuk yaşlarındayken suç işlemeye başlamıştır. Bunu, “Çocukken her akşam yatmadan önce ve aklıma geldiği her an Tanrı’ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Bir gün Tanrı’nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı’ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.” sözünden anlayabilmek çok zor olmasa gerek…Al_Capone_in_1929

Capone, oldukça sıkı olan katolik okuluna gittiği 14 yaşında, bayan öğretmenini yumruklamıştır. Bunun sonucu
okuldan atılmıştır. Şekerci dükkanında, bowling salonunda çalışmıştır. İlerleyen dönemde gece kulübünde barmenlik yapmıştır.

Barmenlik yaptığı bu dönemde çete içerisinde de bulunmuştur. Frankie Yale’nin tahsilat ve tetikçilik işlerini
hallettikten sonra gece kulübünde çalışmaya devam eden Capone, barmenlik zamanında hakaret ettiği bir bayanın abisi tarafından saldırıya uğramıştır. Saldırı sonucu yüzünün sol tarafında üç adet bıçak izi oluşmuştur.
Scarface 
namını bu yaralardan dolayı alır. İlerleyen zamanlarda bu yaraları savaş zamanında aldığını söyleyerek, vatanseverlik imajını da güçlendirmiştir.

“Bir adamı sabah gördüğümde tesadüf olarak kabul ederim, öğlen aynı adamı bir daha görürsem kuşkulanırım. Akşam karşılaştığımızda tereddütsüz silahımı çekip vururum. Tesadüflere inanmam.”

Capone, mafya teşkilatını devlet içerisinde kadrolaştırdı. Pek çok vali, belediye başkanıyla yakın dostluğu olmuştu. Bir kısmı Al Capone’nin emrinden çıkmıyordu. Yaptıklarına bu sayede göz yumuluyordu. Polis teşkilatı içerisinde de adamları vardı.

Al_Capone's_graveİşlediği suçların, girdiği karanlık işlerin hiçbirisinde suçlu olarak yargılanmadı. Capone 1931 yılında vergi kaçakçılığı ile suçlandı. 11 yıl hapis ve mal varlığıyla orantılı para cezası aldı. 1934 yılında Alkatraz Hapishanesi‘ne sevkedildi. Bu ada hapishanesinde adamlarıyla ve dış dünya ile bağlantıları tamamen kesilmiştir. 1939 yılında şartlı tahliyeyle salındı. Çeteye geri dönemeyen Capone, Frengi hastalığı sebebiyle sağlık sorunları şiddetlendi. Psikiyatristlerin yaptığı testler sonucu algılama düzeyinin 12 yaş seviyesine indiği gözlemlendi. 21 Ocak 1947 yılında durumu ağırlaşan Al Capone, 25 Ocak 1947 yılında öldü.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …