alaçatı çarşı

Alaçatı Gezi Rehberi

Türkiye’nin turistik bölgelerinden biri olan Alaçatı, İzmir’in Çeşme ilçesinde yer alıyor. Özellikle 2000’li yıllardan beri oldukça turist çeken bölge, Ege’de görülmesi gereken yerler listesinde başlarda olduğunu söyleyebiliriz. Yaz ve kış fark etmeksizin canlılığını ve çekiciliğini koruyor. Birkaç günlük tatillerinizde butik otel ve sokakların sıcaklığı sayesinde kendinizi sanki Alaçatı’nın yerlisiymiş gibi hissedip bağlanabilirsiniz.

13. yüzyıla kadar hakkında bilgi edinebileceğimiz Alaçatı tarihi bir öneme sahip. Osmanlı’nın fetih hareketlerinden önce Cenevizlilerin kontrolünde olan şehir o dönemler Akdeniz’in önemli ticaret merkezlerindendi. Osmanlı döneminde genelde Rum halkın kaldığı mahallede Rum mimarisini Alaçatı’nın bir simgesi haline gelmiştir.

Alaçatı’da Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri, tarihi dokusu, açılan butik otel ve mekanlarıyla her yıl büyüyen Alaçatı’da gezilecek yerler bir hayli fazladır. Yapılacaklar listesi her sene gelişen turizmi sebebiyle biraz daha kabarmaktadır.

Sokaklarda Kaybolun

Öncelikle Alaçatı’da ilk kaldığınız günün sabahı telefonunuzu kapatın, fotoğraf makinenizi yanınıza alın ve Akdeniz’in en serin bölgesinde cumbalı taş evleri, tarihi dokusu kaybolmamış Arnavut kaldırımlı sokakları yürüyün, kaybolmaktan korkmayın. Kendinizi farklı bir atmosferde bulacak ve fotoğraf çekecek birçok şey göreceksiniz.

Çarşıyı Gezin

Alaçatı’da Hacımemiş sokağında bulunan antikacıları gezebiliri içerisindeki bin bir farklı antikayı inceleyebilirsiniz. Kendine has bir kimliği olan Alaçatı çarşısını gezebilir, çarşıda ege mutfağını denedikten sonra dinlenmek için birbirinden güzel cafelerin içinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Ayrıca güzel bir gece hayatı olan Alaçatı’da geceleyin yeniden keşfetmeniz gerekebilir.

Alaçatı Yel Değirmenleri

alaçatı yel değirmenleri

Görmeden gitmek istemeyeceğiniz yerlerden biri de Alaçatı’nın en eski yapılarından biri olan yel değirmenleridir. Çarşıya oldukça yakın bir tepenin üzerinden bulunan 4 yel değirmeni özellikle gün batımlarında şahane bir görsel şölen sunuyor.

Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?

İzmir’den yaklaşık 45 dakika süren bir yolculukla Alaçatı’ya gidebilirsiniz. Ayrıca Adnan Menderes Havaalanı ve İzmir’in bir çok farklı bölgesinden Çeşme’ye otobüs bulunuyor, Çeşme’den de her on dakikada bir Alaçatı’ya giden minibüslere binebilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …