Android Nedir? Android Sürümleri Nelerdir?

Günümüzde kullanılan cep telefonlarının çoğunda android ibaresi yer alır. Peki Android Nedir? Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından geliştirilen ve geliştirilmekte olan, telefonlar için tasarlanmış, Linux tabanlı işletim sistemidir.

Linux tabanlı olması sebebiyle açık kaynak kodlu olmasına rağmen kodların çok ufak ama çok önemli bir kısmı Google tarafından kapalıdır. Google tarafından ücretsiz olarak sağlanmasının sebebiyse, sistemin daha hızlı büyümesi, bir çok popüler telefon üreticisi tarafından kullanılmasıdır. Bu sayede Android’de bulunan Google Play marketteki uygulamalar üzerinden aldığı reklamları yayınlayarak gelir elde etmektedir.

Android işletim sistemi, uygulamalarını oluşturan dosyalar .apk uzantılıdır. Açılımı Android Package yani Android Paketi‘dir.

Android için milyonlarca uygulama bulunmaktadır. Google Play Store üzerinden yayınlanan bu uygulamalar, çeşitli sitelerden de indirilebilir. Google Play Store, Google tarafından işletilen kurumsal uygulama mağazasıdır. Geliştiriciler’in Play Store üzerinde uygulama yayınlayabilmesi için gerekli prosedürler mevcuttur.

android nedir

Android Ne Zaman Ortaya Çıktı?

5 Kasım 2007 tarihinde Open Handset Alliance tarafından duyrulan Android işletim sistemi, 34 adet donanım, yazılım ve telekominikasyon şirketi tarafından da destek görmüştür. Bunun sebebiyse, açık kaynak kodlu olan bu işletim sisteminin teknolojik gelişimlere yararlı olmasıdır.

Android Sürümleri ve Android’in Gelişimi

 • İlk olarak HTC’nin çıkardığı Dream model cep telefonunda yayınlanmıştır. Android 1.0 olarak yayınlanan bu sürümde wi-fi, bluetooth, klasörler, web tarayıcı, uyarı ve sesli arama, Youtube, galeri gibi özellikler sunmaktadır.
 • 9 Şubat 2009 yılında Android 1.1 sürümü yayınlanmış, adı Astro olarak belirlenmiştir. 1.0 sürümündeki sistem hataları ve API’yi geliştirme amaçlanmıştır.
 • 30 Nisan 2009’da Android 1.5 sürümü yayınlanmış, adı Cupcake olarak belirlenmiştir. Picasa, Widget’ları kişiselleştirme, yazı tahmin eden klavye ve animasyonlu ekran özellikleri bu sürümle beraber gelmiştir.
 • 15 Eylül 2009’da Android 1.6 sürümü yayınlanmış, adı Donut olarak belirlenmiştir. Ekran Çözünürlüğü yükseltilen bu sürümde, görsellik adına çeşitli güncellemeler mevcuttur.
 • 29 Ekim 2009’da Android 2.0 ve 2.1 sürümünü içine alan, adı Eclair olarak belirlenmiş sürüm yayınlanmıştır. Bluetooth 2.1 özelliği kazandırılmış bu sürüm, Google Maps’i de içine almıştır.
 • 2010 yılı Mayıs ayında Android 2.2 sürümü yayınlanmış, adı Froyo olarak belirlenmiştir. 720P ekran çözünürlüğünü destekleyen bu sürümde, USB bağlantı, Wi-Fi tarayıcı özelliği, Flash Player desteği eklenmiştir.
 • 2011 yılı Şubat ayında Android 2.3 Gingerbread yayınlanmıştır. Çoklu kamera ve çoklu dokunmatik(multi touch) desteği eklenmiştir.
 • Yine Şubat 2011’de Android 3.0 sürümüne geçmiş, adını Honeycomb olarak belirlenmiştir. Bu sürümle android işletim sistemi, tabletlere uyumlu hale getirilmiştir.
 • 19 Ekim 2011’de Android 4.0 sürümü yayınlanmış, adı Ice Cream Sandwich olarak belirlenmiştir. Yüz tanıma özelliği bu sürümle Android’e kazandırılmıştır.
 • 2012 Mart ayında Android Market’in adı Google Play Store olarak değiştirilmiştir.
 • 9 Temmuz 2012 yılında Android 4.1 sürümü yayınlanmış, adı Jelly Bean olarak belirlenmiştir. Aynı anda iki uygulamanın açılabildiği bu android sürümünde, enerji verimliliği sağlanmıştır.
 • Jelly Bean Plus adıyla Android 4.2.2 sürümü yayınlanmış, ısınma ve donma problemleri giderilmiştir.
 • 24 Temmuz 2013’de Android 4.3 sürümü yayınlanmış, Jelly Bean adı değişmemiştir. OpenGL ES 3.0 desteğiyle oyunlar geliştirilmiş, diğer teknolojik aletlere bağlanabilmek için akıllı bluetooth desteği getirilmiştir. Ayrıca Akıllı Wi-Fi ile otomatik açılıp kapanabilen Wi-Fi geliştirilmiştir.
 • 31 Ekim 2013’de Android 4.4 sürümü yayınlanmış, adı KitKat olarak belirlenmiştir. Ram optimizasyonu sayesinde 512 Mb Ram’e sahip cihazlarda da çalışabilen bu sürümde, görsel anlamda bir çok değişiklik mevcuttur.
 • 3 Kasım 2014 tarihinde Android 5.0 sürümü yayınlanmış, adı Lollipop olarak belirlenmiştir.
 • 5 Ekim 2015 tarihinde Android 6.0 sürümü yayınlanmış, adı Marshmallow olarak belirlenmiştir.
 • Android 7.0 sürümü olan Nougat‘ın beta sürümü yayınlanmıştır. Bu sürüm için ön hazırlıkların hepsi tamamlanmıştır. Güncellemeyi ilk alacak telefonlar arasında Samsung Galaxy Note 7 vardır.
 • Android 7.0 22 Ağustos 2016 tarihinde yayınlandı.
 • Android 8.0 sürümü olacak olan Android Oreo’nun ne zaman yayınlancağı henüz belli değil.

Android nedir ve Sürümleri hakkında yazmış olduğum bu makalede, wikipedia’dan faydalanılmıştır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Mosso Cavalier 700 Claris İncelemesi

Mosso Cavalier 700 Claris modeli, tüm parçalarında Shimano Claris ile buluşmuş, giriş seviyesinin bir basamak …