android 8.0 oreo

Android Oreo Sürümüyle Gelecek Olan Özellikler

Android Oreo, Android Nougat’dan sonra çıkacak olan en yeni android sürümüdür. Oreo, bir çeşit bisküvidir.  Android telefonlardan bazılarının alacağı bu yeni güncelleme sayesinde hangi yenilikler ve nasıl özellikler gelecek, bunlara değinmek istiyorum.

Android Oreo İle Gelecek Özellikler

Bluetooth AptX Desteği

Android Oreo sürümü telefonlarınıza geldiğinde Bluetooth üzerinden kablosuz hoparlör ve kulaklığa yüksek kaliteli ses aktarımı gerçekleştirilebilecek.

NAN ile Dosya Transferi

NAN yani, Neighbor Awareness Networking sayesinde wifi üzerinden çok hızlı bir şekilde dosya aktarımı gerçekleştirilebilecek.

PiP Desteği

Picture in Picture olarak bilinen, Android Oreo telefonlarında stok olarak gelecek olan bu özellik sayesinde, telefon ekranında bir uygulamayla uğraşırken, küçük bir ekranda başka bir şey yapılabilecek.

Pil Tasarruf Modu

Android 7.0 Nougat sürümüyle getirilen pil tasarruf modu, geliştirilerek Android Oreo’ya yansıtılacak. Böylelikle, arka plan uygulamaları daha az enerji tüketerek, pil ömrünün artmasını sağlayacak.

Otomatik Doldurma Özelliği

Android Oreo sürümüyle birlikte işletim sistemi daha akıllı hale getirildi. Geliştirilmiş olan otomatik doldurma apisi, aynı şeyleri defalarca yazdırmak yerine, otomatik olarak bu tamamlamaları yapacak. Bu sayede uzun uzun cümleler yazmak yerine, ufak girişlerle kurmak istediğiniz cümleleri kurabileceksiniz.

Ana Ekran Bildirim Sayacı

Artık ana ekran üzerindeki ikonlarda bildirim rakamlarını görebileceksiniz. 3. parti arayüzler sayesinde uygulamalar üzerinde görünen bekleyen bildirimlerin sayısı, Android Oreo’yla birlikte stok olarak görüntülenebilecek. Ana ekran üzerine kısayol olarak atanan uygulamaların üzerinde, uygulamadaki bildirim sayısı rakamsal olarak görüntülenecek.

Bildirimlerin Sınıflandırılması

Android Oreo sürümünde, bildirim ekranında sınıflandırma yapılabilecek. Bahsedilen bildirim ekranı, yukarıdan aşağıya kaydırdığınız çubuk. Örnek vermek gerekirse, Facebook uygulamasından gelecek olan bildirimler için, bu çubuk içerisinde farklı bir bölüm ayarlayabileceksiniz. Bu da daha derli-toplu bildirimler ile, güzel bir sınıflandırma özelliği olacak.

Ses ve bağlantı sekmesinde daha farklı özelliklerin de görüntüleneceğini umuyoruz. Android O sürümü olarak bilinen bu sürümün bir diğer adı da Android 8.0 olacak. İlerleyen zamanlarda android 8.0 güncellemesini alacak telefonlara yer vereceğiz. Android 7.0 Nougat sürümünde de 5-6 aylık bir gecikme olduğu varsayılırsa, bu sürümünde Ocak-Şubat aylarında amiral gemilerinde görüleceğini düşünüyoruz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Mosso Cavalier 700 Claris İncelemesi

Mosso Cavalier 700 Claris modeli, tüm parçalarında Shimano Claris ile buluşmuş, giriş seviyesinin bir basamak …