telefon rehberi

Android Telefon Rehberi Kayıt ve Yedekleme

Android sisteminizde gmail hesabınızı kullanarak telefon rehberi kaydı yapabilir, daha sonra bu gmail hesabınızdaki kişileri tekrar telefonunuza aktarabilirsiniz. Bunun yapılmasındaki amaç, telefonunuzun başına bir şey geldiğinde kişilerinizin yok olmasını önlemektir.

Android sistemlerinde sunulan bu özellik sayesinde, telefondaki bozulmalar, sıfırlamalar ve yanlışlıkla silinen kişilere yeniden ulaşmak mümkün olmaktadır. Eğer android telefonu kullanıyorsanız, yeni eklediğiniz kişilerin gmail hesabınıza da aktarıldığından emin olun.

Android’te Telefon Rehberini Gmail ile Senkronize Etmek

Eğer android telefonunuzda rehberinizi hâla gmail hesabınıza taşımadıysanız, taşımak için bir çok sebebiniz var… Telefonunuzdaki rehbere erişemediğiniz durumlarda, gmail hesabınızda bulunan kişiler sayesinde rehberinize ulaşmanız mümkün olacak. Böylelikle kayıp, çalıntı, bozulma, sıfırlama gibi durumlarda mevcut rehberinize tekrar ulaşmış olacaksınız. Telefonunuzda yapacağınız senkronizasyon ile rehberinizi gmail hesabınızla eşitleyecek, telefonuna eklediğiniz yeni kişinin kaydını gmaile de taşıyacaksınız. Bunu yapmak için telefonunuzda ilk olarak Ayarlar/Hesaplar yolunu izleyin ve Google hesabınıza dokunun.

telefon rehberi senkronizasyonu

Yukarıdaki görüntü benim telefonuma ait olsa da android sistemlerinde bu yol çok fazla değişiklik göstermez. Ayarlar sayfasında Hesaplar bölümü muhakkak yer alır. İçerisinde var olan hesaplarınız farklılık gösterebilir. Telefonunuza ilk kurduğunuz Google hesabı bir sonraki adımda görülecektir.

telefon rehberi google kayıt

Google hesabınıza dokunduğunuzda yukarıdaki gibi bir bölüm açılacaktır. Gördüğünüz gibi, benim telefonum için kullandığım hesabım selimcayir@gmail.com . Bu hesabımın şifresini bilmiyorsam, rehberime ulaşmam da mümkün olmayacak. O yüzden şifresini bildiğiniz bir hesabın göründüğünden emin olun.

Kişiler adlı ayarın yukarıdaki resimdeki gibi açık olduğundan emin olun. Bu telefon rehberinizin ve google kişilerinizin senkronize olduğunu gösterir.

Google Kişiler Hesabını Görüntüleme ve Değişiklik Yapmak

Google’ın sunduğu nimetler arasında yer alan bu hizmette, gmaile kayıt olan kişilerinizi görebilmek için https://contacts.google.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Böylelikle Google hesabınızda yer alan kişileri görüntülemiş olur, dilerseniz değişiklik yapabilirsiniz.

Burada giriş yapmanız gerekirse, telefonunuz için kullandığınız google hesabınızı girmeniz gerekecektir. Yani, yukarıda anlattığım bölümde yer alan selimcayir@gmail.com’un şifresini bilmiyorsam, Google’ın benim için kayıt ettiği kişileri görmem mümkün olmayacaktır. Bu yüzden telefonunuzda kullandığınız Google hesabınızın şifresini muhakkak bir yere not edin.

Android Telefon Rehberi Yedekleme

Bildiğiniz gibi bir çok dosya ve bilgi internet ortamında saklanmaya başlandı. Telefonunuzdaki rehberi de internet ortamına taşımanın vakti geldi de geçiyor bile… Yukarıda anlattıklarım ile gerekli düzenlemeyi yaptıysanız, senkronizasyonunuz gerçekleşmiş olacaktır. Google Kişiler’de yine de kimseyi göremediyseniz veya kişileri yeni bir google hesabınıza taşımak istiyorsanız okumaya devam edin…

İlk olarak yapmanız gereken telefonunuzdan rehberi açmak ve sağ üstte bulunan alt alta üç noktayı açarak İçe/Dışa aktara dokunmak olacak.

 

telefon rehberi içe/dışa aktar

Karşınıza gelen ekranda kişileri nereden alacağınızı belirleyeceksiniz. Burada nereye kaydedildiğini bilmiyorsanız, yukarıdaki adımda yer alan alt alta üç noktaya basarak Görüntülenecek kişileri seçin. Telefon ve SIM‘i seçerek kişileri kaydettiğiniz mevcut konumu öğrenin. Daha sonra İçe/Dışa Aktara tekrar dokunarak işleme devam edin.

kişileri kopyalam istediğiniz yer

Yukarıda görüldüğü gibi, benim rehberim telefonumda kayıtlı, yani telefonumun hafızasında. O yüzden kopyalanacak kaynak olarak telefonu seçtim. İleriye dokunun…

Kişileri kopyalamak istediğiniz hedefi seçin bölümü gelecektir. Burada yer alan Google hesabınızı seçerek ileriye dokunun. Karşınıza gelen kişileri seçerek tamama dokunun, işlemi tamamlayın.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

pubg mobile

PUBG Mobile’de Oyun Kazanmanızı Sağlayacak 10 Pratik Bilgi

PUBG, PlayerUnknown’s BattleGrounds’un kısaltması şeklinde ortaya çıkmış bilgisayar oyunudur. Mantığı silahsız bir şekilde 100 kişiyle …