Ankara Gezi Rehberi

Başkent Ankara’ya yolu düşenler Ankara’da görmeye değecek yer arayışı içindedirler. Bu yazımızda Ankara’da yer alan ve buraya yolu düşenlerin mutlaka görmesi gereken yerleri belirteceğiz. Sizler de Ankara gezisini daha anlamlı bir hale getirebilmek adına, Ankara gezi rehberi adlı bu yazıyı değerlendirmelisiniz.

Anıtkabir

Ankara’nın sembollerinden biri haline gelen Anıtkabir Çankaya ilçesinde milyonları ağırlamaya devam ediyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün kabristanının yer aldığı Anıtkabir, Anıt Caddesi Çankaya’da yer alır. Ankara’ya uğrayan herkesin ilk uğradığı yer olan Anıtkabir, mutlaka uğramanız yerler arasında bulunuyor.

anıtkabir

Augustus Tapınağı

Ankara’da görülecek yerler arasında bulunan Augustus Tapınağı, Ulus’ta yer alıyor. Milattan önce 2.yüzyılda yapılan Augustus tapınağı, zamanla yıkılan yerler arasında bulunuyor. Günümüzde kalıntıları yer alırken bunlardan, Augustus’a bağlılık adına yapılmış olanları kalmıştır. Daha sonra Bizanslılar tapınağa bazı eklemeler yapmıştır. Pencereleri de yapılırken burası bir kilise olmuştur. Günümüzde ise etrafı sütunlarla çevrili bir haldedir. Binlerce kişinin akınına uğrayan yerlerden biri olan tapınak, şehre gittiğinizde mutlaka bulunmanız gereken yerlerden biridir.

augustus tapınağı

Beypazarı

Beypazarı, Ankara’nın 98 kilometre ilerideki göl havzasında kurulmuştur. Aslında ilk bakışta son derece bir kasaba görünümü oluşturan Beypazarı, yaklaşıldığında güzelliği daha da yerlerden biri oluyor. Bu nedenle pek çok insanın yerlerden biri olurken, bu ilçeye olan ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Bugün çok etkileyici bir görünüm içinde olan ilçenin etrafında birbirinden değişik evler vardır. Bunlarla birlikte şehirde sürekli bir film çekim havası hakimken, bu yapılar ona büyüleyici bir görüntü vermektedir.

beypazarı

Keçiören Teleferik

Ankara’nın güzelliklerini daha iyi şekilde görmek isteyenler için Keçiören teleferik çok iyi bir seçim olacaktır. Bu sayede başkente tam tepeden bakma şansı yakalarken, onu daha iyi şekilde inceleme fırsatı bulursunuz. Toplam 16 gondoldan meydana gelen bu teleferik hattı, haftanın 7 günü açıktır. Aynı zamanda uygun fiyatlara sahip olduğu için, oldukça iyi bir seçenek olarak karşınıza çıkar. Ankara gezinize bir heyecan katmak adına Keçiören’e uğrayarak oldukça iyi zamanlar geçirebilirsiniz. Estergon kalesi ve Botanik Bahçesi olmak üzere bu teleferiğin 2 istasyona sahip olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.

keçiören teleferik

Nata Vega Akvaryum

Ankara’da görülecek yerler arasında bulunan Nata Vega Akvaryum, Ankara gezisini hareketlendirmek adına uğramanız gereken yerlerden biri olarak karşınıza çıkar. Burada yer alan akvaryumun içinde dünya üzerinde yaşayan pek çok deniz canlısını görebilirsiniz. Ankara Mamak’a yolunuz düştüğünde Dünyanın en büyük akvaryumlardan biri olan Nata Vega Akvaryum’a da uğramayı ihmal etmemelisiniz. 2012’de ziyaretçilere açılan bu akvaryum her gün binlerce kişiyi ağırlayan yerlerden biri haline geliyor. 5000 metrekarelik bir alana kurulan akvaryuma giriş ücreti ise 15-20 lira olarak biliniyor.

nata vega akvaryum

Rahmi Koç Müzesi

Ankara’da ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunan Rahmi Koç Müzesi, Ankara’daki ilk sanayi müzesidir. Osmanlı Döneminde Kervansaray olan bu binanın çevresinde de oteller bulunuyormuş. Bu zamandan sonra uzun zaman boyunca kaderine terkedilirken, daha sonra restore edilen yerler arasındadır. Bunun yanında müzenin yakınında hediyelik eşya türünde eşyaların alınabileceği dükkanlarda vardır. Aynı zamanda yeme içme açısından da burada uğranabilecek çok fazla yerin olduğunu söylemek doğru olur. Zamanı iyi geçirmek açısından mutlaka gelinmesi gereken yerler arasında bulunan Rahmi Koç Müzesi, iyi anılar bırakma açısından iyi bir seçim olacaktır.

rahmi koç müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ankara gezisini daha iyi bir hale getirmek için uğramanız gereken yerler arasında Kurtuluş Savaşı Müzesi de bulunur. İçinde çok sayıda önemli eser bulunan bu müze, eski meclis binasındadır. Pazartesi günlerinden başka her gün ziyaret edeceğiniz bu yer, uygun fiyatlarla giriş yapabileceğiniz yerler arasındadır. Başkentin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Ulus Meydanına oldukça yakın olan bu müze, merkezi yerde olduğu içinde ulaşımı son derece kolaydır. Sizlerde bu müzeye ziyaret gerçekleştirerek yapacağınız gezinin daha anlamlı olmasını sağlayabilirsiniz.

kurtuluş savaşı müzesi

Atatürk Orman Çiftliği

Ankara’nın en ünlü yerleri arasında yer alan Atatürk Orman Çiftliği, Ankara’da gezilecek yer arayanlar için ideal olacaktır. Oldukça temiz bir havaya sahip olan bu çiftlik, bulunduğu konum gereği de ziyaretçilerin akınına uğrayan yerlerden biridir. Özellikle temiz hava almak isteyenler için son derece ideal olurken, gezinizi daha iyi geçirmenizi sağlayacaktır. Atatürk’ün verdiği talimat ile hazineye bağışlanan bu çiftlik, aynı zamanda içinde bir hayvan bahçesi de bulundurur. Burayı haftanın her günü ziyarette bulunabilirsiniz. Ayrıca piknik yapmak içinde uygun olacak bir yapısı vardır. İsterseniz kendi aracınızla birlikte, isterseniz de toplu ulaşım kullanarak son derece kolay bir şekilde Atatürk Çiftliğine ulaşabilirsiniz.

atatürk orman çiftliği

Eymir Gölü

Ankara’da ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunan Eymir Gölü, dinlenme alanları arasında tercih edebileceğiniz seçeneklerden biridir. ODTÜ sınırlarının içinde yer alan bu göle ailenizle birlikte gelerek iyi zamanlar geçirebilirsiniz. Aynı zamanda piknik alanı olarakta kullanıldığı için buraya uğrayarak, piknik yapabilirsiniz. Balık tutmak içinde son derece ideal olurken, burada bisikletinizle birlikte gezintiye de çıkabilirsiniz.

eymir gölü

Kuğulupark

2009 yılında Kavaklıdere’de hizmet vermeye başlayan Kuğulupark, lezzetli menüleri ve kalitesi ile birlikte dikkat çeken yerler arasında bulunuyor. Bu restaurantta Anadolu’nun farklı lezzetlerini kolaylıkla bulmak mümkündür. Damağa hitap eden pek çok lezzete sahip olan bu restaurant, özellikle kahvaltı yapmak için ideal olan yerler arasındadır. Hafta sonlarınızı keyifli bir hale getirebilmek adına, Kuğulupark Restaurant mutlaka yönelmeniz gereken bir adrestir.

kuğulu park

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara kalesinin dışında bulunan Rum Mehmet Paşa tarafından kurulmuştur. Dünya çapında üne sahip olan bu müze, pek çok koleksiyonu bünyesinde bulunduruyor. Aynı zamanda Anadolu’da var olmuş pek çok medeniyete ait buluntuların görülmesi açısından da gidilmesi gereken yerlerden biri olarak biliniyor. Kronolojik sıraya göre ziyaretçilere sunulan pek çok koleksiyona sahip olan bu yerde, geziyi daha anlamlı bir hale getirebilmeniz mümkündür. Tarihe çok düşkün bir yapınız varsa, bu gezinin her zamankinden daha zengin bir şekilde geçeceğini de bilmeniz gerekir. Pek çok şey vaat eden bu müze, oldukça geniş koleksiyonları sayesinde, bu zamana kadar göremediğiniz parçalara ulaşmanız için eşsiz bir fırsat olacak.

anadolu medeniyetleri müzesi

Göksu Park

Ankara’da gezilecek yerler arasında Göksu Parkı da saymamız mümkündür. Özellikle havaların güzel olduğu zamanlarda buranın tıklım tıklım olduğunu söylemek mümkün olacaktır. Ankara’lıların temiz hava almak için uğradığı sayılı yerler arasında bulunur. Oldukça geniş bir alana yayılı olan parkın içinde pek çok şeyin bulunması da mümkündür. Pek çok kafenin yer aldığı mekanda aynı zamanda geniş alana yayılı olan bir lunaparkta bulunur. Öte yandan yürüyüş açısından da insanları memnun edecek yerlerden biri olduğunu belirtmek gerekecektir. Ankara’da kahvaltı etmek için yer arıyorsanız, burası doğru bir seçim olabilir.

göksu park

Elmadağ Kayak Merkezi

Ankara gezisi için kış aylarında tercih etmeniz gereken Elmadağ Kayak merkezi, gezilerinizi daha hareketli ve canlı bir hale getirebilmek adına uğramanız gereken yerlerden biridir. Ankara’ya sadece 17 km uzaklıkta olan bu kayak merkezi, kış sezonunun çok yoğun geçtiği yerlerden biridir. Kayak yapmak için oldukça doğru bir seçim haline gelirken, pek çok yabancı turistinde akın ettiği alanlardan biri durumundadır.

elmadağ kayak merkezi

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi 2005 yılında ziyaretçilere kapısını açmıştır. Buranın adı Tuna nehrinden gelmektedir. Tuna nehrinde yer alan bir kale Estergon kalesine adını veren unsurlardan biri olmuştur. Buranın en büyük özelliği ise Ankara’ya kuş bakışı bakabilmenize olanak sağlayan bir yapısının bulunmasıdır. Bu sayede Ankara’yı daha geniş bir şekilde görme şansı yakalarken, en ince ayrıntısına kadar şehir manzarasına bakmış olursunuz. Haftanın yedi günü açık olan Estergon Kalesi sayesinde Ankara’yı daha yakından tanıma şansı yakalayabilirsiniz. Özellikle mimari özellikleriyle ön plana çıkan bu kale, günlük olarak pek çok misafiri ağırlayan sayılı yerlerden biridir. Buraya çıkmışken de Özbek sofrasına özel yapılan yemeklerinde tadına bakmayı ihmal etmemelisiniz. Ankara gezisine renk katmak adına mutlaka bu tarz bir kaçamak yapmalısınız.

estergon kalesi

Gölbaşı Köşk Restaurant

Ankara’nın en iyi restaurantları arasında sayılan Gölbaşı Köşk Restaurant karnınız acıktığında bir mola vermek adına uğramanız gereken yerler arasında bulunuyor. Eşsiz yemekleri ile birlikte gününüze hareket katacak olan restaurant, tatilinizin daha iyi geçmesi adına mutlaka görmeniz gereken bir restauranttır. Burada aileniz veya dostlarınızla birlikte çok iyi bir vakit geçirebilirsiniz. Restaurantın etkileyici göl manzarasıyla birlikte çok beğeneceğiniz lezzetlerden bir ziyafet çekebilirsiniz. Öte yandan Ankara’nın en etkileyici yerlerinden olan Gölbaşı Köşk Restaurantta düğün ve nişan gibi etkinliklerde yapılıyor. Balık yemekleri de meşhur olan bu yere aynı zamanda kahvaltı içinde gidenlerin sayısında bir hayli artış var. Sizde burada bir kahvaltı yapmak isterseniz, 30 TL’yi gözden çıkarmanız gerekecektir.

gölbaşı köşk restaurant

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi köklü geçmişe sahip olan yerlerden biridir. 4 bini yılı aşkın süreden beri var olan Ankara Kalesine uğrayarak tarihi açıdan çok etkileyici bir yer keşfedebilirsiniz. Geçmişte pek çok uygarlığın kullandığı bu yer savunma ve yerleşim amaçlı kullanılan sayılı yerlerden biri olmuş durumdadır. Ne zaman ve kim tarafından kurulduğu bilinmeyen Ankara Kalesi, bu zamana kadar en iyi şekilde korunan tarihi yapılardan biri haline gelmiştir. Ayrıca kalenin hemen çevresinde hediyelik alabileceğiniz pek çok dükkan bulunur.

ankara kalesi

Kocatepe Camii

Ankara’nın en ünlü yerleri arasında bulunan Kocatepe Camii, görselliği ve tarihi yönüyle pek çok insanın beğenisini kazanan bir yapıdır. İnşası 1967 yılında başlamıştır. Ve caminin inşasının bitişi ise 1987 yılında tamamlanmıştır. Tasarımında çıkan pek çok anlaşmazlık ise bu caminin yapılışının çok uzun sürmesine neden olmuştur. Bu görkemli caminin açılışını Turgut Özal yapmıştır. Öte yandan camide Osmanlı mimarisinin izlerini görmek mümkündür. Belki de ülkenin en ünlü camileri arasında bulunan Kocatepe Camii, bulunduğu konum ile de günlük olarak pek çok ziyaretçinin buraya gelmesine neden oluyor. Sizlerde Ankara gezinizin eksiksiz olarak tamamlanması için, Ankara’da gezilmesi gereken yerler listenizin arasına mutlaka Kocatepe Camiyi eklemelisiniz.

kocatepe camii

Gençlik Parkı

Son olarak Ankara’ ya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerler arasında Gençlik Parkı’nın da olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bu park iyi zaman geçirmek açısından mutlaka bulunmanız gereken yerler arasında olurken, eğlenceli zamanlar geçirmek açısından benzersiz bir yapıya sahiptir. 275 bin m2lik bir alanın içine yayılmış olan Gençlik parkının içinde park, lunapark ve dinlenme tesisleri bulunuyor. Ulus’ta bulunan parkın içinde ayrıca büyük bir tiyatroda bulunuyor. Sizlerde burada eşiniz veya arkadaşlarınızla çok iyi zamanlar geçirmek için harekete geçebilirsiniz.

gençlik parkı

Ankara Gezi Rehberi’ni sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Diğer iller için hazırladığımız Gezi Rehberi yazılarını da incelemenizi tavsiye ediyoruz…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …