antalya gezi rehberi

Antalya Gezi Rehberi

Antalya en çok ziyaret alan illerden birisidir. Gerek yabancı, gerekse yerli turistlerin akınına uğrayan sayılı yerler arasında gösterilir. Aynı zamanda turizmin çok geliştiği yerlerden biri olduğu için konaklama imkanı açısından da çok fazla seçenek sunmaktadır. Antalya’ya gidilince görülmesi gereken yerler Antalya Gezi Rehberi ile şu şekilde sıralanmaktadır:

Kaleiçi

Antalya’ya gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerler arasında Kaleiçi de bulunmaktadır. Kaleiçi, pek çok özelliği sayesinde tatilcilerin akın ettiği yerlerden biridir. Özellikle manzarası ve tarihi dokusu nedeniyle, burayı tercih edenlerin sayısında her geçen gün artış yaşanıyor. Bölgede yer alan Osmanlı geleneğine sahip evler daha görkemli bir görünüm kazanmasına neden oluyor. Her açıdan tatili geçirmek için en ideal yerlerden biri olan Kaleiçi, misafirlerine hoş zamanlar geçirmeyi vaat eden yerlerden biri oluyor. Bu bölgede ayrıca çok fazla konaklama imkanının olduğunu belirtmek gerekir. Eğer sizlerde bu bölgede kalmayı düşünüyorsanız, oldukça cazip seçeneklere sahip olan hotel seçenekleri görebilirsiniz.

kaleiçi

Düden Şelalesi

Antalya’nın sembollerinden biri olan Düden Şelalesi, buraya kadar gelipte görmeden gitmemeniz gereken yerlerden biri oluyor. Nefes kesici manzarası ve temiz havasıyla her görenin hayranlık duyduğu şelale, bir mola verebilmek adına iyi bir tercih olacaktır. Özellikle tatilde huzurlu bir kaçamak yapmak isteyenlerin akın ettiği bu bölge, adeta cenneti andıran bir özelliğe sahiptir. Zengin bitki örtüsüyle ve etkileyici manzarasıyla birlikte en güzel anlarınızı geçireceğiniz yerlerin başında gelecektir. Kentin merkezine sadece 10 km uzaklıkta bulunan bir şelaledir. Düdenbaşı adı verilen bölgede 2 kola ayrılır. Burada ayrıca çok sayıda dükkan seçeneğini bulmanız mümkündür. Buranın havasını biraz daha isterseniz, pek çok seçenek burada sizleri bekliyor olacak. Restoranlarında bir ziyafet çekebilir veya arkadaşlarınızla kafede koyu bir muhabbete başlayabilirsiniz. Çıkışta da bölgede yer alan hediyelik dükkanlardan birine uğrayarak, Düden Şelalesi hatırası alabilirsiniz.

düden şelalesi

Antalya Arkeoloji Müzesi

Antalya’da görülmesi gereken yerler arasında bulunan Antalya Arkeoloji Müzesi, bölgenin en ünlü yerlerinden biridir. Özellikle tarihe merak sarmış biriyseniz, bu müzeye mutlaka uğramanız tavsiye ediliyor. 1922 yılında kurulan Antalya Arkeoloji Müzesi, kentin işgal durumunda olduğu sırada eserlerin korunması için yapılmış bir müzedir. Süleyman Fikri Erten’in kurduğu bu müzede zengin sayıdaki tarihi eseri yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Özellikle şehrin tarihini daha iyi incelemek isteyenlerin mutlaka yolunun düşmesi gereken yerlerden biridir. Bu müzeyi de Antalya gezisinde gezilecek yerler listesine eklemeniz, pişman olmayacağınız bir gezi programı yapabilmenize olanak sağlayacaktır. 5 bine yakın esere ev sahipliği yapan bu müzede, oldukça ilgi çeken parçalar bulunuyor. Bölümlerden meydana gelmiş olan Arkeoloji Müzesinde, herkesin ilgisini çekebilecek farklı eserler var. Aynı zamanda çocuk eserlerinin de sergilendiği bir bölümü bulunurken, burada antik zamanlardan kalma oyuncaklar bulunuyor.

antalya arkeoloji müzesi

Hayvanat Bahçesi

Antalya gezisine renk katabilmek adına ünlü Antalya Hayvanat Bahçesine uğramanız doğru bir karar olacaktır. Burada 856 canlı bulunurken, 100 farklı türde hayvan bulunuyor. Çocuklu ailelerin yoğun bir ilgi gösterdiği hayvanat bahçesi, özellikle yaz döneminde dolup taşıyor. Turistlerin de yoğun bir ilgi gösterdiği hayvanat bahçesi, keyifli bir mola vermek isteyenlerin doğru adreslerinden biri oluyor. Geniş alana yayılmış olurken içinde piknik alanları da bulunuyor. Yani hafta sonu dinlenmek açısından ideal bir yer olan bu yer, tatilinize anlam katmak isteyenlerin bulunması gereken yerlerden biri olmuştur.

antalya hayvanat bahçesi

Konyaaltı Plajı

Konyaaltı Plajı, Antalya’nın en ünlü plajlarından biri olarak gösteriliyor. Yaz dönemlerinde dolup taşan bu plaj, temiz yapısı nedeniyle turistlerin uğrak yerlerinden biri haline gelmiş durumdadır. Bu hijyeni dolayısıyla ülkenin mavi bayraklı plajları arasında gösterilen Konyaaltı Plajı, oldukça geniş bir alana yayılmış durumdadır. Bu plajın 4 metrelik kısmı denize girmek isteyenler için özel olarak düzenlenmiş. Bunun yanında plajda tatilini geçirmek isteyenlerin de unutulmadığı yerlerden biri olmuştur. Burada pek çok konaklama tesisi bulunurken, aynı zamanda yeme içme imkanları açısından da çok fazla seçenek sunmuş durumdadır. Tatilini doyasıya geçirmek isteyenlerin uğraması gereken bu plaj, aynı zamanda tarihi dokusu sayesinde de tatilcilerin beğenilerini kazanan sayılı yerlerden biri oluyor. Sizlerde hem tatilinizi yapmak, hem de tarihi özelliklere sahip olan bir kenti gezmek isterseniz mutlaka Antalya gezinize bu plajı da eklemelisiniz.

konyaaltı plajı

Köprülü Kanyon

Tatile hareket katmak isteyenlerin uğraması gereken yer olan Köprülü Kanyon, Antalya’nın en ünlü yerleri arasındadır. Antalya gezi rehberinde yer verdiğimiz bu bölge, nefes kesen bir manzaraya sahiptir. Etkileyici doğa manzarası ve temiz havası, tatil yapmayı daha zevkli hale getiren şeylerden biri olmuş durumdadır. Özellikle tatilde kısa bir mola vermek isteyenler, burayı mutlaka görmeye gayret göstermeliler. Çünkü tatiliniz burayı görmeden tamamlanırsa, uzun zaman bunun için pişmanlık içinde olabilirsiniz. Bu nedenle zaman kaybetmeden Köprülü Kanyon’ a doğru yola düşmenizde fayda var. Ayrıca buranın Dünyanın en büyük rafting bölgelerinden biri olduğunu da söylemek gerekir. Rafting yapmaya oldukça müsaitli yapısı, ziyaretçilere çok eğlenceli zamanlar geçirmesi için iyi bir seçenek oluşturmuş durumdadır. 1973’te burası milli park ilan edilirken, buranın bazı kısımları da Manavgat ilçesi içinde bulunuyor. Öte yandan çok zengin bir bitki örtüsüne sahip olduğunu da belirtmek gerekir. Buraya uğrayarak zengin bitki örtüsünü görebilir ve zengin hayvan çeşitliliğini keşfedebilirsiniz. Köprülü Kanyon’un güzelliği ise bunlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda tarihi dokusu çok geniş bir yer olduğu için, tarihe düşkün ziyaretçilerin de çok seveceği yerler arasında bulunur. Özellikle şehrin tarihini daha yakından incelemek isteyenler için bulunmaz bir fırsat durumundadır.

köprülü kanyon

Manavgat Şelalesi

Manavgat Şelalesi, görmeden gitmemeniz gereken yerlerin başını çekiyor. Doğa güzelliği dillere destan olan bu şelale, adeta cenneti andıran yerlerin başında sayılıyor. Buraya giderek buranın görüntüsünden etkilenmemek de mümkün değil. Özellikle tatilini hareketlendirmek isteyenlerin tercihi olan Manavgat Şelalesi veya Manavgat Çağlayanı, huzurlu saatler geçirme vaadi veriyor. Ziyaretçilerin uğradığı popüler yerlerden biri olan bu bölge, şehre gelenlerin ilk tercihlerinden birisi olmuş durumdadır. Burada çok fazla doğa sporu imkanı bulunurken, bu özelliği de bölgenin daha fazla tercih edilmesine neden olan şeylerden biri olarak gösteriliyor. Rafting ve safari açısından çok iyi vakitler geçireceğiniz bu yerde ayrıca kamp kurabilme gibi bir imkanınızda bulunuyor. Yani tatili en iyi şekilde geçirmek için bütün imkanlara sahip olan Manavgat Şelalesine uğramadan geziyi sonlandırmanız çok büyük bir hata yapmanıza neden olabilir.

manavgat şelalesi

Minicity

Antalya’da ziyaret edilecek yerler arasında daha farklı bir tema arıyorsanız, o zaman Minicity alternatifini düşünmeniz iyi olacaktır. İstanbul’da bulunan Miniatürk benzeri bir yer olan Minicity, tarihi eserleri birebir sergilendiği bir park olarak karşımıza çıkıyor. Burada ülkemizin en ünlü eserlerini görme şansı yakalarken, onların birebir yapılmış mini kopyalarını yakından görme şansı yakalayabilirsiniz. Anadolu’da yer almış pek çok eseri de bünyesinde bulunduran Minicity, ayrıca en ünlü dönemlere dair pek çok tarihi eseri bünyesinde bulunduruyor. Çocukların çok beğeneceği Minicity, onların eğlenirken öğrenmesine neden olacak yerlerden biri olacak. Buraya gelerek hem tarihi eserlerin aslına uygun şekillerini yakından görebilir, hem de onlar hakkında daha çok bilgiye sahip olabilirsiniz. Kültürel olarak yapılacak bir etkinlik arıyorsanız, gezinize mutlaka bu parkı da eklemenizi tavsiye ederiz. Böylelikle Antalya’da görülmesi gereken yerler tamamlanmış olurken, gezi listenizi pişman olmadan bitirmiş olacaksınız. Her zamankinden daha farklı bir tur yapmanıza olanak sağlayacak olan bu eser sayesinde zamanınızı daha iyi geçirmeniz mümkün olacaktır.

minicity

Aspendos Antik Tiyatro

Antalya belki de tarihi eserlerin en çok bulunduğu şehirlerin başında geliyor. Tarihle içiçe bir tatil geçirmek isteyenlerin de bu nedenle sık sık uğradığı şehirler arasında bulunuyor. Özellikle antik tiyatrolarıyla dikkat çeken şehir, pek çok görkemli tiyatroyu bünyesinde bulunduruyor. O tiyatrolardan biride şüphesiz ki Aspendos Antik Tiyatrosudur. Milattan sonra inşası biten Aspendos Antik Tiyatro, Romalıların inşa ettiği yerlerden biri olarak biliniyor. Oldukça heybetli yapısı sayesinde buraya ziyarete gelen pek çok turistin şaşkınlıklarını gizleyemedikleri yerler arasındadır. Etkileyici bir yapıya sahip olan tiyatro, tarihle ilgili daha fazla şey öğrenmek isteyenler için ideal bir yer olacaktır. Aynı zamanda burada pek çok gösteri düzenlenirken, bu durumda tiyatronun ününe ün katan diğer şeylerden biri olmuştur. Tiyatroya adını veren ise bulunduğu kenttir. Özellikle uzun uzun zamanı olanların bu tiyatroyu ziyaret ettikten sonra, mutlaka kenti de bir turlaması iyi olacaktır. Bu zamana kadar görmediğiniz güzellikler burada sizleri bekliyor olacak.

Aspendos Antik Tiyatro

Muratpaşa Camii

Muratpaşa Camii, şehir merkezinde yer alan camilerden biridir. Onu ünlü yapan şey ise, eşsiz mimarisi ve görselliğidir. 1570 yılında inşası biten cami, Murat Paşa tarafından yapılmıştır. Osmanlı döneminde yapılmış olmasına rağmen, Selçuklunun izlerini taşıyan bir eser olarak bilinir. Bu nedenle mimari yapısı oldukça zengin olan camilerden biri olmuş durumdadır. Bunun yanında caminin içeriğinde de Roma döneminden kalmış olan Korint stillerinin görülmesi mümkündür.

Muratpaşa Camii

Antalya Aqualand Dolphinland

Tarihi gezilerden sonra tatili doyasıya geçirmek için biraz da tercihinizi eğlenceden yana kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda uğramanız gereken en doğru yer Antalya Aqualand Dolphinland olacaktır. Burada aralıksız devam eden eğlencenin rüzgarına kapılarak, bu zamana kadar geçirmediğiniz bir tatilin başlamasına neden olabilirsiniz. Tematik eğlence parkı olan bu parkta tatilcilerin tüm beklentileri karşılanıyor. İçeriğinde bulunan havuzlarda çok sayıdaki deniz canlısını görebilir ve onlarla kısa bir eğlenceye çıkabilirsiniz. Öte yandan pek çok kaydırak burada sizi beklerken, tatili renklendirmenizi sağlayacak detaylar da burada ön plana çıkıyor. Aynı zamanda parkta yunus gösterileri de yapılırken, bu zamanlara denk geldiğinizde çok şaşıracağınız bir gösteri seyretme şansını yakalayabiliyorsunuz. Tabi yunus gösterilerini izlemek için zamanında yerinizi almanız şarttır. Çarşamba ve cumartesi Antalya Aqualand Dolphinland parkının yolunu tutarak bu şahane gösterileri izleyebilirsiniz.

Antalya Aqualand Dolphinland

Karaalioğlu Parkı

Karaalioğlu Parkı ziyaretçilerine çok büyük bir görsel şölen yaşatan yerlerden biri oluyor. Özellikle Antalya’nın güzelliklerini daha ayrıntılı şekilde görmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden biridir. Geniş alana yayılı olan bu park, temiz havası ile birlikte bütün Antalyalıların severek gittiği yerlerin başında bulunuyor. Antalya’da gidilecek yerler arasında da başı çekerken, ziyaretçilere dinlenme açısından iyi zamanlar vaat ediyor. Çocuklu ailelerinde akın ettiği bu park, onların eğlenceli vakit geçirebilmesi adına pek çok imkan sunuyor. 7 bin metrekarelik alanda ise pek çok şeyi görebilmek mümkündür. Yürüyüş alanları epey geniş olan park, görsel açıdan da herkesin hayranlıkla izlediği yerlerden biridir.

Karaalioğlu Parkı

Antalya Gezi Rehberi ’ni sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Diğer iller için hazırladığımız Gezi Rehberi yazılarını da incelemenizi tavsiye ediyoruz…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …