apple face id

Apple’ın Face ID Teknolojisi Nasıl Çalışıyor?

Apple’ın yeni Face ID teknolojisi yeni amiral gemisi telefonu iPhone X’de görüldü. Bu yeni teknoloji, parmak iziyle telefon kilidi açmamızı sağlayan Touch ID teknolojisinin yerini alıyor. Artık yüz tanıma yöntemiyle telefon kilidi açılabilecek. Bu durum Touch ID teknolojisinin hızına ve rahatlığına alışmış ve yüz tanıma sisteminin başarısızlığı ile karşılaşmış kişiler için alışması zor bir durumu da ortaya koyuyor. Face ID’nin altında yatan teknoloji yeni veya devrim niteliğinde bir teknoloji değil fakat Apple şuana kadar yapılmış en iyi yüz tanıma teknolojisi sistemini uygulayacağını iddia ediyor.

Face ID Nasıl Çalışıyor?

Face ID, Apple’ın Truedepth kamerasından güç alıyor. Kullanıcılar Face ID’yi kullanmak istediğinde, bu kızılötesi kamera yüzünüzü tanıyor ve 30.000 kadar nokta taraması yaparak yüzünüzün derinlemesine haritasını çıkarıyor. iPhone X, bu 30.000 noktayı yüzünüzün matematiksel bir modelini oluşturmak için kullanıyor, daha sonra bu modeli güvenli bir şekilde telefonda depoluyor. Bu işlemden sonraki her kilit açma girişiminizde, Face ID yeniden yüzünüzü tarıyor ve sonuçları karşılaştırıyor. Eğer sonuçlar yeterince benzerse, telefon kilidi açılıyor.

Kullanıcılar telefona dosdoğru olarak baktığında, iris tarayıcı özelliğine sahip Face ID bakışları algılıyor. Böylece telefon kilidi açılıyor. Algılayamazsa telefon kilitli kalmaya devam ediyor. Bu özellik, yakınınızda bulunan telefonunuzun durduk yere yani istenmeyen kilit açılmalarını engelliyor.

face-id-night

Peki Ya Güneş Gözlüğü Takıyorsam? Karanlıktaysam?

Face ID tarafından kullanılan kızılötesi ışığı insanlar göremez fakat normal ışığa benzer şekilde işlev görür. Frekansı normal ışıktan daha düşük olduğu için bazı nesnelerin içerisinden daha kolay geçer. Örneğin güneş gözlükleri tipik olarak normal ışığı ve ultraviyole ışınları engeller. Fakat Apple çoğu gözlük ve güneş gözlüğünün kızılötesi ışığı engellemediğini belirtti. Güneş gözlüğü kullansanız bile Face ID yüzünüzü tanıyabilecek.

iPhone X’in çok konuşulan A11 Biyonik çipi, Face ID’nin görünümünüzdeki değişikliklere uyum sağlamasına olanak tanıyan yapay zekâyı destekliyor. Saçınızı kesmeniz, sakal bırakmanız, gözlük takmanız, Face ID’nin sizi tanımasına engel bir durum oluşturmayacak. Pratikte ne kadar etkili olduğunu telefon piyasaya sunulduğunda göreceğiz fakat eğer anlatıldığı gibiyse, Face ID teknolojisi yüz tanıma sistemlerinin gelişiminde de önemli rol oynayacaktır.

Kızılötesi ışık, Face ID’nin karanlıkta da çalışmasına imkan veriyor. Kamera, kızılötesi ışın formundaki kendi ışık kaynağını sağladığı için, sistemin çalışması için harici ışık kaynaklarına gerek kalmıyor. Aynı zamanda Face ID, yüzünüzdeki ışığı normalize etmek ve dengelemek için özel ışıklandırıcılı (kızılötesi flaş) bir sistem de kullanıyor. Bu kızılötesi ışıklandırıcı insanlar için görünmez olduğundan, flaş da parlak olmayacak. Bu demek oluyor ki, tamamen karanlık bir ortamda veya düzensiz bir ışıklandırma da bile Face ID yüzünüzü doğru şekilde tanımlayabilecek.

Face ID Güvenli Mi?

Apple’a göre bu güvenlik sistemi, diğer yüz tanıma sistemleriyle telefon kilidi açmayı güvensiz hale getiren sızdırma saldırılarını önlüyor. Face ID, derinlemesine duyarlı kızılötesi kamera özelliği kullandığı için şifrenizi ele geçirmek isteyen insanlar, fotoğrafınızı kullanarak telefon kilidini açamayacaklar. Kullanılabilecek üç boyutlu maskeler bile görünüşe göre telefon kilidini açmakta başarısız olacak.

Üç boyutlu taklitçilikten kaçınma yöntemleri henüz piyasaya sürülmedi. Fakat kızılötesi ışık, Truedepth kameranın deri altı özelliklerinizi incelemesine izin vererek, cildinize nüfuz edebilir; ki bu deri altı özelliklere erişmek, üç boyutlu maske yapımcıları için imkânsız olmasa da kopyalanması zor bir iştir. Ayrıca yüz tanıma sisteminin tanıdığı 30.000 nokta da, Truedepth kamerasını kandırmak isteyen kullanıcıları engelleyen başka bir önlem olarak kabul edilebilir.

Tıpkı Touch ID ile kullandığınız parmak iziniz gibi, tanımlanmış yüzünüzün matematiksel modeli de iPhone X telefonunuzun Secure Enclave bölümünde şifrelenmiş şekilde saklanır. Tanımladığınız yüz, yalnızca cihazınızda bulunur, Apple serverlarında veya ilişkilendirdiğiniz iCloud’da depolanmaz.

touch id

Face ID mi Touch ID mi?

Apple’a göre Face ID’nin hata oranı 1 milyonda 1. Yani başka bir kişi 1 milyon kadar deneme yaparsa telefon kilidini açabilme ihtimali var. Touch ID’nin hata oranı ise elli binde birdi. Buna göre Face ID daha doğru sonuçlar veriyor. Öte yandan Touch ID gibi, Face ID de Apple Pay’in kimliğini doğrulayabiliyor. Eğer gerçekten bu kadar kolay ve güvenilir bir sistem olduğu ortaya konulursa, Touch ID’nin yerini er geç alacaktır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …