Ar-Ge Nedir?

Çoğu kişinin ismini duyduğu ancak hakkında pek fikri olmayan terimlerden biri olan Ar-Ge nedir? Bir kurum adı mıdır? Herhangi bir şirketin ismi midir? Ar-Ge’nin ne olduğunu merak ediyorsanız ve hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazı tam size göre.

Ar-Ge bir çeşit kısaltma olarak bilinir, Araştırma-Geliştirme kelimelerinden türemiştir.

İki farklı sisteme göre iki değişik şekilde açıklanmaktadır. Bunlardan birincisi:

  1. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu: Temelde insan olan kültür ve toplumun bilgi birikiminin artırılması ve bu artırılma için yapılan çalışmaların yeni gelişmelere ayak uydurulmasına denir. Buna yeni geliştirilen sistemleri, yazılımları ve yeni çıkan teknolojik ürünleri örnek verebiliriz. Bu yenilik ve gelişmelere bağlı kalarak yaratıcı çalışmalar geliştirmeye Ar-Ge denir.
  2. Frascati Kılavuzu: Temelde bulunan insanın, toplumun ve bu toplumların kültürlerinin birikimi olan bilgilerin yeni uygulamalar ve teknoloji geliştirme amacıyla yürütülen yaratıcı çalışmalara denir.

Ar-Ge Çalışması Nasıl Yürütülür

Temelde üç ana gruba ayırabiliriz. Bunlar:

  1. Temel Araştırma: Gerçekliği kanıtlanmış ancak bu bilginin temeline ait hiçbir uygulaması ve kullanımı bulunmayan olguların geliştirilmesi adına yapılan deneysel çalışmadır.
  2. Uygulamalı Araştırma: Herhangi bir konuda belli kalıplara bağlı kalmadan, daha önce keşfedilmemiş bilgilere ulaşmak adına yapılan özgün çalışmalardır. Bu çalışmaların hedefi ve amacı istenilen doğrultuda yürür.
  3. Deneysel Geliştirme: Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinden biri olan deneysel geliştirme diğer iki aşama sonucunda ulaşılan hedeften sonra geliştirilen teknolojiye, yeni malzemelere, ürünlere ve aklınıza gelebilecek alete ulaşmayı sağlar. Aynı zamanda mevcut bir deneyim üzerine olan ürünlerin, teknolojik aletlerin geliştirilmesini de hedef haline getirir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …