geleceğe dönük araba planları

Araba Üreticilerinin Geleceğe Dönük Planları

Günlük haberlerde, 2017‘nin araba endüstrisi genelde olumsuz şekilde anılıyor: Dizel skandalları, petrol bazlı arabalardaki partiküler maddeler, sürüş yasakları vs. Şu izlenimi edinmeye başlıyorsunuz: özelikle büyük şehirler için, araç çözümden çok sorunun ta kendisi…

Wolksvagen’den Sedric Gösterisi

Ekim ayında, endüstri yeni ve daha temiz bir yüzünü Cenevre‘de sergiledi. Üreticiler motor şovunu gelecekle ilgili fikirlerini gösterme imkanı olarak kullandı. Herkesin fikri geleceğin elektrik ve otonomide olduğu yönündeydi.

wolksvagen sedric

Bu yıl, en etkileyici geleceğe dair fikir Volkswagen‘den geldi, ki bu şirket dizel skandalının baş aktörlerindendi. Sedric ile, standart araba görünüşünden uzak bir araç tanıtan firma modern araba severlerin gözünü biraz rahatsız etti diyebiliriz. ‘Sedric’ Self Driving Car‘ın kısaltması (kendini süren araba). Sonuç olarak, bu araçta bir direksiyon veya gaz pedalı yok. Sadece bir kaç düğme, tek düğmesi olan bir uzaktan kumandası var, ki bu tuş gerektiğinde aracı yanınıza çağırıyor“. ‘Hareketlilik bir hizmettir’ sloganı. Bu tarz konseptler sistematik olarak kişisel araçlardan vazgeçilme, araç paylaşma trendini destekliyor:

Eğer kullanıcı ulaşım sorununu çözecek paylaşılan bir araç arama derdinden kurtulursa ve tek tuşla makul fiyatlı bir araç kapısına gelirse, artık kişisel araçların gerekliliğini savunmak iyice zorlaşacaktır.

sedric iç görüntüsü

Lüks ve kişiselleşme hakkında bazı görüşler ileri sürülebilir. Fakat Sedric bu görüşleri çok rahatça çürütecektir. Birbirine bakan dört koltuğu ile iç kısmı aşırı geniş, zira elektrikli aracın motoru ve pilleri koltukların altında. İç kısımdaki malzeme bir yatta dahi sırıtmaz. Ahşap ve deri ağırlıklı bir alan var. Ve ayrıca araç kendisini çağıran müşteriye uyum sağlıyor. Yolcu otomatik olarak bir medya kütüphanesi ediniyor, aydınlatma ve koltuk seçenekleri ayarlanıyor. Aslında kendi sürüş stilinin de keyfini sürebiliyor.

çevreci sedric

Sedric’in menzili de elektrikli araba standardına uygun: Bir 100 kilowatt‘lık elektrikli motor bir pille besleniyor ve bu da 400 km menzil anlamına geliyor. Şarj prosedürü de bir sorun teşkil etmemeli: Porsche şu an 800 volt‘luk bir şarj tekniği üzerinde çalışıyor ve bu 15 dakikada şarj anlamına geliyor. Sedric’in sensörleri kısmen aracın tepesinde görünüyor: Her köşede etrafı algılayan bir lazer tarayıcı var. Ultrasonik, radar ve video sensörleri ile, merkezi bilgisayar neredeyse her sürüş durumu ile başa çıkabiliyor. Kimse bu prototipin bir gün sokaklara çıkıp çıkmayacağını bilmiyor, fakat bundaki bir çok bileşen gelecek nesil Volkswagen araçlarında yer alacak.

Silikon Vadisi’nden Bir Çinli: NextEV

Cenevre oto fuarı İsviçre‘de devam ederken, bu yılın South by Southwest (SXSW) kültür ve teknoloji festivali Austin, Texas‘ta gerçekleşiyordu. Bu yıl etkinlikte bir start-up şirketi yer aldı: NextEV, Çin‘de kurulmuştu ve şimdi bir çok global yatırımcısı var. Şirket tasarımlarını Münih‘te geliştiriyor, Çin piyasası için Şangay‘da elektrikli araç geliştiriyor ve ABD‘de Silikon Vadisi‘nde otonom bir araç geliştiriyor. NextEV’in bir araştırması sonuncu hakkında bir bakış sağladı: Nio Eve çok büyük (uzunluğu 5.20 m) bir araç ve alan anlamında biraz ekstrem. Yan camları dışarıdan bakılınca opak ve bunlar içeriden bir ekran olarak kullanılabiliyor. Arabada bir direksiyon yok ve otonomi sınıflandırması ‘seviye 4+’; yani bu aracın içinde kişi yokken yola çıkmaması anlamına geliyor, fakat aynı zamanda neredeyse her trafik durumuyla sürücünün yardımı olmadan başa çıkabilmesi anlamına da geliyor. Sedric‘in aksine, Eve son kullanıcı için bir ürün olarak tasarlanmış.

nio eve
NextEV markasının Nio Eve modeli…

NextEV Nio Eve ile net bir kilometre taşı belirlemek istiyor: Piyasaya sunuş öncesi geliştirme hedefleri şu: bir çok diğer şeyin yanında, 1000 kilometre menzil ve temassız şarjla 15 dakika içinde 300 kilometre yetecek şarjı sağlayabilmek. Bir güç değerlendirmesi yayınlanmadı ama teknoloji uzmanı Padmasree Warrior halka açık konuşmalarında insanların modern elektrikli araçlardan çok şey beklediğini ve böylesi bir ayarlamanın bir otonom araç için çok anlamlı olacağını vurguladı. NextEV büyük ihtimalle başka bir Kaliforniya’lı start-up şirketinden örnek alıyor: Faraday Future FF91, bu CES‘te Ocak ayında tanıtılmıştı, dört elektrik motora sahip ve bunlar 750 kW (1000 HP, beygir)‘den yüksek güç üretebiliyor. Bu tam SUV ebatındaki aracın ivmelenmesi herhangi bir petrol bazlı araçtan düşük değil.

Faraday Future FF91
Faraday Future FF91

Yarış meraklıları en az üç yıldır biliyor ki NextEV bu konuda başarısız: Nelson Piquet Jr, Formula-E elektrikli yarış arabası yarışlarının ilk dünya şampiyonu, bir NextEV yarış arabası kullanıyor. Geçen hafta NextEV Nio EP9 ünlü Nürburgring‘te 7:05 dakikada tur atınca, bu konudaki sansasyon da fazlasıyla çabuk söndü. Bu en küçük süper spor araç serisi 1000 kilowatta çıkabiliyor ve bir Tesla‘nın aksine bu güç seviyesinde tam yük altında dahi kalabiliyor. SXSW‘den kısa bir süre önce, sensörlerle ve işlemcilerle donatılmış, sürücüsüz bir EP9 Austin‘deki bir yarış pistindeki turunu 2:40 dakikada tamamlamayı başardı. Arabalarla ilgilenen bizler 2020 yılını merakla beklemekteyiz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …