Arama Motorları Webmaster Araçları

Herkes sitesinin üst sıralara çıkmasını, çok fazla kişi tarafından ziyaret edilmesini elbette ister. Bunun için SEO denilen bir olgu var.

SEO Nedir?

SEO(Search Engine Optimization) Arama motoru optimizasyonudur. Bu sayede arama motorlarında(Google, Yandex, Bing vb.) belirli bir sıralamayla sayfamızı görürüz. Sitemap dediğimiz site haritamızı, hangi linklerimizin indexlenmemesi veya hangi linklerimizin kırık olduğu gibi kriterleri de arama motorlarının bizlere sunduğu webmaster araçlarıyla görebiliriz. Google, Bing, Yandex gibi Arama Motorları sundukları webmaster hizmetleriyle sitenizin o arama motoru tarafından -hızlı- indexlenmesini sağlar. Ayrıca belirli istatistiklerle sitenizin gidişatını kontrol edersiniz…

Her site sahibi muhakkak arama motorlarının webmaster araçlarını kullanarak sitelerini o arama motorlarına tanıtması gerekir.

Arama Motorları Webmaster Araçları

 

Dünya üzerinde en çok kullanılan Arama Motoru’nun Google olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Google’nin hemen ardından bing, yandex gibi arama motorları geliyor. ilk olarak webmaster araçlarını edineceğiniz linkleri sizlerle paylaşmak istiyorum…

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan üç arama motorunun Webmaster Araçları yukarıdaki linklerde yer alıyor.

Peki Bunlar Nasıl Kullanılır?

Bir hesabınız varsa oturum açarsanız, yoksa hesap oluşturursunuz. Daha sonra sitenizi eklersiniz. Eklediğinizde sitenizin size ait olduğunu doğrulamak için belirlenen html dosyasını sitenizin kök dizinine atmanız istenir. Verilen html dosyasını indirir, public_html’e aktarırsınız. Doğrula tarzı bir butonla verilen html dosyasını eklediğinizi bildirirsiniz. Doğrulama işleminden sonra, sitenizin indexlenmesi için gerekli işlemleri yaparsınız( Robot.txt düzenlemek sitemap göndermek gibi…) Farklı doğrulama seçeneklerini de kullanabilirsiniz. Benim kullandığım yöntem bu olduğu için sizlere de bu şekilde aktardım.

Biraz sabırlı olmanız gerekli…

Örneğin gönderdiğiniz site haritası(sitemap) dosyası hemen işleme alınmaz. Her Arama motoru belirli aralıklarla güncellenir. Bunun için biraz beklemek elbette gerekli. Bu arada hep sitemap diyorum. Arama motoru optimizasyonu site haritanızdan ibaret değil. İleri dönemlerde link değişiklikleriniz ile indexlenen sayfalarınız açılamaz olacak. Bunları Arama motorlarından çıkaracaksınız. Veya hangi ülkeye hitap ettiğinizi, hangi dili kullandığınızı seçeceksiniz. Robotların taramaması gereken, veya arama motorları tarafından taranmasını istemediğiniz linkleri belirleyerek bildireceksiniz.

Backlink sayınızı görebileceksiniz. .Kullandığınız anahtar kelimeleri, hangi kelimeyle sayfanızın ne kadar gösterildiği, sayfanıza ne kadar giriş yapıldığı da Webmaster Araçlarıyla görüntülenir.

Webmaster Araçları konusunda takıldığınız bir hususta yorum yaparak veya iletisim bağlantısını kullanarak bana ulaşabilirsiniz. Hepinize başarılar dilerim.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Seo Terimleri Sözlüğü

SEO terimleri, bu sektörün yurt dışı kaynaklı bir sektör olduğundan, SEO sektörünün içeriğindeki terimler ve …