Arı Poleni Besin Değerleri ve Arı Poleninin Faydaları

Arı poleni, sarımsı turuncu renklidir ve küçük topaklar veya granüller halinde bulunmaktadır. Arılar yüksek besin değeri nedeniyle poleni toplar. Arı poleni, arıların büyümesi ve gelişmesi, bu sayede bal üretebilmesi için gerekli olan tüm besinleri sağlar. Arılara faydalı olmasının yanı sıra, insanlara fayda sağladığı da bilinmektedir.

Arı poleninin bilinen faydaları arasında hafızayı kuvvetlendirmesi, enerji ve performansı arttırması ilk sırada yer almaktadır. Arı poleninin faydaları incelenmeden önce besin değerlerine bir göz atalım…

Arı Poleninin Besin Değerleri

Yağ ve sodyum açısından düşük değerlere sahip olan arı poleninin protein oranı çok yüksektir. İçerdiği proteinin yanı sıra, çeşitli mineraller ve vitaminler de ihtiva eder. Doğal antibiyotik, amino asit ve enzim deposudur.

 

BesinDeğer
Protein% 20-35
Karbonhidrat% 45-55
Yağlar% 5
C vitamini% 4
Demir% 2
Kalori15.7
Çinko% 2
Bakır% 2-4
Magnezyum% 1-12

Arı poleni besin değerleri yukarıdaki tabloda belirtilmiştir. Tabii ki bu değerler yaklaşık olarak verilmektedir. Ortalama değerleri bu şekildedir.

arı poleni

Arı Poleni: Mükemmel Besin!

Arı poleni, uluslar arası olarak mükemmel gıda, mükemmel besin olarak adlandırılmıştır. Amerikan gıda ve ilaç idaresi, arı poleninin yararlarına dair net bir kanıta ulaşamasa da, alternatif tıpta da sıklıkla kullanılan arı poleninin bir çok faydası vardır.

Arı Poleninin Faydaları

Öncelikli olarak arı poleni tüketmesi sakıncalı olan hamile ve emziren annelerin, doktora danışarak bu ek gıdayı kullanmasını uygun görüyoruz. Ayrıca alerjisi olan kişilerin de tedbirli olarak tüketmesi gerekmektedir. Arı poleninden faydalanabilmek için, polen kaynağı araştırılmalı ve öyle tüketilmelidir. Bilinmeyen markaların, ucuza sattığı ürünler tercih edilmemelidir.

Anemiye şifa: Arı poleni tüketiminin vücuttaki kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin sayısını artırdığına inanılmaktadır. Böylece, anemik hastalara verildiğinde, hemoglobin düzeylerinin arttığı gözlenmiştir. Demir eksikliği anemisi gibi bazı anemi türlerinde alternatif olarak kullanılmaktadır.

Protein deposu: Arı poleni %20-%35 seviyesinde protein içermektedir. Bu proteinin yarısından fazlası serbest amino asitler denen, faydası kolay görünen formdadır. Yani arı polenindeki protein, kolaylıkla sindirilebilir.

Alerjilere karşı direnç: Bazı alerji uzmanları tarafından yapılan araştırmalarda, arı poleni tüketiminin, alerjisi olan kişilerde duyarlılık düzeylerini azalttığını gözlemlemiştir. Arı poleni, kişinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek mevsimsel alerji belirtilerinin atlatılmasını sağlamaktadır. Fakat bu çalışmaların bilimsel desteği yoktur. Bu yüzden doktor talimatlarıyla tüketilmesi önerilir.(Alerjisi olan kişilerin.)

Doğal enerji vericisi: Arı poleni, doğal enerji deposudur. Aşırı derecede canlılık ve enerji sağlar.

Antioksidan özellikleri: Arı poleni antioksidan özellikleri ile karakterize olan polifenoller veya biyoflavonoidler içerir. Antioksidanlar, hücrelerin yapısına zarar veren unsurlarla savaşarak, onları ortadan kaldırır. Bilim adamları, arı poleninin insan tarafından tüketilen en yüksek antioksidan konsantrasyonunu içerdiğini belirtmiştir. Antioksidanlar, kanseri önlemeye yardımcı olur. Ancak arı poleninin kanseri tedavi edebildiğini söyleyenler, iddialardan öteye geçememektedir. Net bir delil yoktur!

Kilo kaybı sağlar: Arı poleni takviyesi üreticileri ve destekleyicileri, arı poleninin iştahı bastırdığını ve kilo vermeye yardımcı olan metabolizmayı hızlandırıcı özelliklere sahip olduğunu söylemektedir. Lesitin içeriği, kalori yakmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Vitaminler ve Mineral İçeriği: Arı poleni yaklaşık 25 mineral ve 18 vitamin içerdiği bilinmektedir. Tabii ki arı polenini tükettim, başka bişeye ihtiyacım yok demek, yanlıştır.

Arı poleni, sporcu kişiler tarafından da sıklıkla tüketilmektedir. Güç ve dayanıklılık sağladığı bilinir. Atletik performans ile bağlantısı henüz kanıtlanamasa da sporcuların tüketimi için uygun ek gıdalar arasında yer almaktadır. Protein tozu kullanımının yanında arı poleni de tüketilebilir.

Önemli:  Arı poleni, özellikle polen alerjisi olan kişiler tarafından kesinlikle tüketilmemelidir. Bu konuda bir tıp uzmanıyla görüşülmeli, eğer uygun görüyorsa, dikkatli tüketilmelidir. Ciddi alerjik reaksiyonlara yol açtığı bilinmektedir.

Arı poleni ve takviyelerini alırken çok dikkatli olmak, satın alınan ürünün kaynağını araştırmak gerekir. Çünkü satılan ürünlerin bazıları yurt dışı menşeilidir. Bu yurt dışı ürünlerinde, kirlilik seviyeleri yüksek olabilmektedir. Bu yüzden, daha az işlem görmüş veya işlem görmemiş yerli arılarımızın ürettiği arı polenini kullanmanızı öneririz.

Not: Bu makale sadece bilgilendirme amaçlıdır ve konuyla ilgili bir uzman tarafından sunulan tavsiyenin yerini hiçbir şekilde değiştirmeye çalışmaz .

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …