Artvin Gezi Rehberi

Artvin, Karadeniz’in en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biridir. Tarihi dokusu ve manzarasıyla ziyaretçilerin en beğendiği yerler arasına giriş yapmıştır. Tatilcilerin uğrak noktası haline gelen Artvin’e dair en çok merak edilen şeylerden biri, Artvin’de gezilecek yerler olmaktadır. Artvin Gezi Rehberi ile şehre dair gezilecek yerleri öğrenirken, tatilinizi daha renkli bir hale getirebileceksiniz

Ardanuç Kalesi

Ardanuç Kalesi, Karadeniz’in en eski kalelerinden biri olarak biliniyor. Milattan önce kalenin yapımına başlanmış durumdadır. Geçmişte önce Bagratlı Krallığı daha sonra da Osmanlı yönetimi için kullanılmış olan kalelerden biri haline gelmişti. Yapısı gereği oldukça ilginç yapılardan biri haline gelmiştir. Aynı zamanda Kanuni Sultan Süleyman’a ait kitabe içeren yapısı ile de dikkat çeken yerlerden biri olmuştur. Sizlerin de yolu Artvin’e düşerse Ardanuç Kalesini görmeden evin yolunu tutmamalısınız.

ardanuç kalesi

Barhal Kilisesi

Altıparmak köyünde yer alan Barhal Kilisesi, bugüne kadar görebileceğiniz en etkileyici yerlerden biri olacaktır. Kilise 9. Yüzyılda yapılan yerler arasındadır. Kral David Magistros zamanında yapıldığı düşünülmektedir. Zaman içinde pek çok değişime uğrayan bu yapı, 1600’lü yıllarda ise Hacı Şerif Efendi tarafından cami olarak değiştirilmiştir. Kesme ve yontma taşlardan meydana getirilen bu yapı, harçsız bir zemine bağlı olarak ortaya çıkarılmıştır. Yapı gri renklerden oluşturulmuş ve pek çok kemerden renklendirilmiş bir yapı durumundadır. Pencerelerde pek çok figür bulunurken, bu figürler günümüze kadar çok iyi şekilde dayanmış ayrıntılar arasındadır. Eğer sizlerde bu kiliseyi görmek ve tarihi hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, Yusufeli ilçesine uğramalısınız.

Barhal Kilisesi

İşhan Manastır Kilisesi

İşhan Manastırı Kilisesi Yusufeli ilçesine bağlı olan yerlerden biridir. Kiliseye Artvin-Erzurum karayolu üzerinden gidilebilmektedir. Kilise hakkında bilinenlere göre, 955 yılında rahip ve öğrencisi tarafından yaptırılmıştır. Gürcü Kralı David döneminde başlayan kilise yapımı, 1027 yılına kadar devam etmiştir. Kilisenin güneybatısında ise Meryem Ana Şapeli yer alır. Artvin’de görülmesi gereken yerler arasında bulunan kilise, özellikle tarih ile yakından ilgilenenlerin çok seveceği yerler arasında olacaktır.

İşhan Manastır Kilisesi

Livana Kalesi

Livana Kalesi, Artvin’in şehir merkezinin çıkışındaki noktalardan biridir. Çoruh nehrinin üzerindeki Artvin köprüsünün karşı tarafında yer alır. Görsel açıdan oldukça etkileyici olan kale, tarihin en eski yerlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda yüksekliği ile dikkat çeken bu yapı, oldukça etkileyici tarihi eser yapılarından biri olarak karşınıza çıkar. Bu yapıya bir ziyaret gerçekleştirerek zamanınızın daha iyi bir şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle tatili daha canlı bir hale getirebilmek adına bu ziyarete oldukça ihtiyacınız vardır. Bugüne kadar yaşamadığınız hisleri sizde bırakacak olan Livana Kalesi, şehrin gidilmesi en çok önerilen yerlerinden biridir. Sizlerde tatil planlamasını doğru şekilde yaparak, mutlaka bu kale içinde bir zaman ayırmaya çalışmalısınız.

Livana Kalesi

Ortacalar Çifte Köprü

Karadeniz’in güzelliği herkesin diline düşmüş şeyler arasındadır. Özellikle bol yağış alan Artvin, bu özelliği sayesinde yemyeşil bir bitki örtüsüne sahiptir. Bu şekilde nefes kesen bir güzelliği bulunurken, burada vakit geçirmekte oldukça mutlu olacağınız şeylerden biri olacaktır. Buraya geldiğinizde özellikle bazı yerleri görmeden buradan kesinlikle ayrılmamalısınız. Ortacalar Çifte Köprü de bunlardan biridir. Buranın güzelliğini daha yakından görmek isteyenler için ideal olacak bu köprü, huzurlu zamanlar geçirmek açısından tercih edebileceğiniz yerler arasında bulunur. Özellikle bu manzarayı daha geniş bir açıdan izlemek isteyenlerin kaçırmaması gereken yerler arasında bulunur. Artvin’de görülmesi gereken yer seçeneklerinin başını çeken Ortacalar Çifte Köprü, her açıdan çok beğeneceğiniz köprülerden biri olacaktır. Ortacalar Bucağındaki yol ayrımında bulabileceğiniz bir köprü durumundadır. Bu tarihi köprü günümüze kadar sağlam şekilde ulaşmayı başarmış Artvin köprüleri arasında yer alır. Sizlerde tarihe tanık olmak ve güzel bir manzara görmek isterseniz, mutlaka bu köprüyü gezi planının içine dahil etmelisiniz.

Ortacalar Çifte Köprü

Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin milli parkları açısından da ziyaretçilere pek çok seçenek sunuyor. Burada aileniz veya dostlarınızla birlikte çok iyi zamanlar geçirmek için harekete geçebilirsiniz. İl merkezinden sadece 10 km uzakta bulunan bu parka, ulaşımlarda son derece kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Kendine özgü yapısı, bitki örtüsü, konumu ile oldukça ilgi çekici bir yer olan park, son zamanlarda gördüğünüz en etkileyici yerler arasına giriş yapacaktır. Burada eşinizle dostunuzla çok güzel vakitler geçirirken, Artvin’in temiz havasında huzurlu saatler geçirebilirsiniz.

Hatila Vadisi Milli Parkı

Kaçkar Turizm Merkezi

Turistlerin en çok ilgisini çeken şehirlerin başında gelen Artvin’de gezilmek için yerler arasında pek çok şeyi görebilirsiniz. Kaçkar turizm merkezi de buraya kadar gelen kişilerin mutlaka uğraması gereken yerlerin başında gelmektedir. Her görenin hayranlık duyduğu bu geniş yaylalar, pek çok insanın ayrılmak istemediği yerlerden biri olmuş durumdadır. Yusufeline 60 km uzaklıkta bulunan Kaçkar turizm merkezi, Kaçkar Dağının eteklerinde yer alır. Geniş bir ormanı bulunan bu yer, aynı zamanda turizm açısından da oldukça fazla imkana sahiptir. Burada kamp yapabilme gibi bir imkanınızda vardır. Kamp yapmak için en ideal yerler arasında olan bu bölgede, zamanın nasıl geçtiğini anlayamayabilirsiniz. Bunun yanında 3932 metre rakımlı olan Kaçkar dağlarına da yanınızda bir rehber bulunmadan çıkmanız önerilmez. Çünkü burada pek çok yabani hayvan tehlikesi bulunur. Bu nedenle arkadaşlarınızla böylesine bir planın içinde olmamaya gayret göstermeniz gerekir.

Kaçkar Turizm Merkezi

Bilbilan Yaylası

Artvin’in doğal güzellikleri arasında yer alan Bilbilan Yaylası, buraya gelenlerin görmeden gitmemeleri gereken yerlerden biridir. Doğal güzelliği pek çok insanın diline pelesenk olurken, buraya gelen ziyaretçi sayısını da arttırmaya devam etmektedir. Bu yaylaya ulaşmak için Ardanuç ilçesine giriş yapmak yeterli olacaktır. Burada bulunan yolu takip ederek Bilbilan Yaylasına ulaşmanız mümkündür. Özellikle buraya yazın gitmeniz daha iyi bir tercih olarak karşınıza çıkar. Yazın burası oldukça renkli manzaralara sahip olmaktadır. Yaylaya köylüler Pazar kurarken, pek çok alışverişte buradan yapılabilir. Doğal lezzetleri epey ünlü olan yaylada, kaymağın ve tereyağın tadına bakmadan buradan ayrılmamalısınız.

Bilbilan Yaylası

Kafkasör Turizm Merkezi

Kafkösör Turizm merkezi Artvin’in güneybatısında yer alan bir bölgedir. Güneybatının 10 km ilerisinde bulunur. Görülmeye değer güzelliğe sahip olan bu yayla, 1250 metre yüksekliktedir. Pek çok insanın uğrak noktası haline gelmiş sayılı yerlerden biridir. Tarihi güzelliği ve nefes kesen manzarası ile birlikte bir gidenin sürekli gelmek istediği yerlerden biri olmuştur. Özellikle turizm açısından buraya epey önem verilirken, bu sayede buraya uğrayan turistlerin sayısında da artışlar yaşanmış durumdadır. Öte yandan bungalovlarda yer alan bu yayla, 10 tane bungalov içermektedir. Burada kalmak isteyenler için ideal olan bu yerler sayesinde, tatili oldukça iyi bir halde geçirmek mümkündür. Tatil deyince aklına huzur ve sessizlik gelen kişilerin mutlaka tercih etmesi gereken yerlerden olduğu kesin durumdadır. Öte yandan burayı ünlü yapan diğer şey ise, düzenlenen boğa güreşleridir. Tatilinizi özellikle Haziran ayına getirirseniz, bu güreşleri izleme şansını yakalayabilirsiniz. Haziranın son haftasına denk getirilen Boğa Güreşleri, yoğun bir katılım eşliğinde gerçekleştirilir. Sizlerde bu coşkuya katılmak adına, tatil zamanına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Kafkasör Turizm Merkezi

Yeni Rabat Kilisesi

Yeni Rabat Kilisesi Artvin’in tarihi yerleri arasında mutlaka görülmesi gereken mekanlardan biri olmaktadır. Nefis bir doğa manzarasının içinde yer alan kilise, özellikle şehri daha iyi yaşamak adına gidebileceğiniz yerler arasında bulunur. Ortaçağ mimarisinin izlerini taşıyan bu yapı, görkemli bir görünüme sahiptir. Özellikle mimari açıdan oldukça başarılı olan tarihi eserler arasında bulunan yerlerden biridir. Buraya gelmeden Artvin gezisini sonlandırmak çok yanlış bir tercih olacaktır. Bu yüzden Artvin’de yapılacak şeyler arasına bunu da eklemeyi unutmamalısınız. Bu sayede gezinin normal şartlardan daha iyi bir şekilde gelişeceğini söylemek gerekir. Özellikle güzel bir gezi hayal eden arkadaş grubu için, şehrin mistik havasını görebilme adına buraya uğramak şarttır.

Yeni Rabat Kilisesi

Dört Kilise

Öte yandan Artvin’de yer alan çok sayıda kilisenin olduğunu belirtmek gerekir. Tarihi eserler arasında oldukça beğenilen bu yapılar, her görenin hayranlıkla izlediği tarihi yerler arasına giriş yapmıştır. Tabi bu kiliseler arasından bazılarının daha dikkat çektiğini söylemek doğru olur. Bunlar ziyaretçilerden daha fazla ilgi toplarken, pek çok insanında görülmesini tavsiye ettiği kiliselerden olmuş durumdadır. Dört Kilise de görülmesi tavsiye edilen kiliselerden biri durumundadır. Etkileyici bir tarihi eser olan Dört Kilise, Gürcü Kralı David tarafından 9.yüzyılda yaptırılmış durumdadır. Bu manastırın içinde yemekhanesi, şapeli, seminer odası ve çan kulesi bulunmaktadır. Kilise pek çok açıdan Barhal Kilisesini andıran bir yapıya sahiptir. Ziyaretçilerde bu yapıyı bildiklerinde pek çok benzerlik görebilirler. Ortaçağı en iyi yansıtan yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. Sizlerde gezinizin daha iyi geçmesi adına bu tarihi yeri de görülecek listesine mutlaka eklemeye gayret göstermelisiniz.

Dört Kilise

Şavşat

Artvin’in en beğenilen yerlerinden biri olan Şavşat, bugüne kadar görmediğiniz güzellikleri görebilmeniz adına mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biridir. Doğa güzelliği ve huzuru ile oldukça dinlendirici saatler geçirmenizi sağlayacak yerler arasındadır. 10 hektar büyüklüğündeki bu bölgeye ulaşım son derece kolay bir şekilde sağlanabilir. Bu doğal güzelliği görmek isteyenler buraya özel araçlar yardımıyla kısa süre içinde ulaşabilirler. Pek çok yabani hayvanın bulunduğu yerlerden biri olan Şavşat bölgesinde çok sayıda yırtıcı kuş türü vardır. Aynı zamanda vaşak, boynuzlu dağ keçisi, boz ayı gibi türlerde burada görülebilecek şeyler arasındadır.

Şavşat

Artvin’de Spor Etkinlikleri

Artvin doğa sporları için en uygun yerlerden biri durumundadır. Buraya giderek doğa sporlarını çok zengin bir şekilde yapabilir ve arkadaşlarınızla birlikte hoş vakitler geçirebilirsiniz. Özellikle tatiline değişik aktiviteler katmak isteyenlere yönelik burada pek çok seçenek vardır. Rafting açısından oldukça iyi bir bölge olan Artvin, bunun için en iyi akarsulardan birine sahiptir. Çoğu spor sever buraya sadece rafting yapmak için gelir. Özellikle Haziran ve Ekim ayları arasında burası rafting yapabilmek için çok uygundur. Bu nedenle tatilinizi bu dönemlere rast getirerek, rafting için en iyi yerlerden biri olan Artvin’in tadını daha iyi çıkarabilirsiniz.

çoruh rafting

Aynı zamanda dağ yürüyüşleri açısından da vazgeçilmez adreslerden biri olmuş durumdadır. Kaçkar dağlarında tırmanışlar gerçekleştirilirken, burası dağ yürüyüşü açısından da oldukça uygun yerlerdir. Temiz havası sayesinde doğa yürüyüşleri her zamankinden daha iyi şekilde yapılırken, şehri burada tam olarak hissetmeye başlayacaksınız. Pek çok parkur seçeneği bulunan bu bölgede arkadaşlarınızla birlikte zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Sizlerde özellikle doğa sporlarına çok düşkünseniz, bu bölgeye ulaşmanız tavsiye edilir. Burada size pek çok imkan tanınırken, bugüne kadar yapmak için fırsat bulamadığınız doğa sporlarını da yine burada yapma şansı yakalayabilirsiniz. Artvin gezi turu yapma düşünceniz için, rehber niteliğinde bir yazı paylaşmaya çalıştım. 

Artvin Gezi Rehberi’ni sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Diğer iller için hazırladığımız Gezi Rehberi yazılarını da incelemenizi tavsiye ediyoruz…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …