Askeri Darbe Nedir? Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Darbe Geçmişi

Askeri Darbe Girişimleri, Eylem Planları ve Ayaklanmalar

Dokuz Subay Olayı

1957-1958’de bir grup subayın hükümete komplo hazırlamak suçundan tutuklanarak yargılanmaları.

22 Şubat 1962 Ayaklanması

22 Şubat 1962’de, Harp Okulu Komutanı Kurmay Albay Talat Aydemir ve arkadaşlarının, ordu içindeki 27 Mayısçıların tasfiyesi için, 20 Şubat günü başlatılan atama ve gözaltına almalara karşı direnişi olayıdır.

22-şubat-1962-ayaklanması

20 Mayıs 1963 Ayaklanması

20 Şubat günü başlatılan atama ve gözaltına almalara karşı direniş olayının devamıdır.

20 Mayıs 1969 Darbe Teşebbüsü

20 Mayıs 1969 darbe teşebbüsü, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde başarılı olamamış ve emir-komuta zinciri içerisinde gelişmiş bir askeri darbe teşebbüsüdür.

9 Mart 1971 Darbe Teşebbüsü

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde başarılı olamamış ve emir-komuta zinciri dışında gelişmiş bir askeri darbe teşebbüsüdür.

Poyrazköy davası

Nisan 2009’da Poyrazköy’de bulunan mühimmatlar ve bu mühimmatların azınlıklara karşı tedhiş eylemlerinde kullanılacağı iddiası üzerine açılan dava. 17 sanıkla başlayan dava 19 sanıklı Amirallere Suikast ve 33 sanıklı Kafes Eylem Planı davalarıyla birleştirilmiştir.

Sarıkız, Ayışığı, Yakamoz ve Eldiven darbe planları

2004 yılında Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükûmeti devirmek için planlandığı iddia edilen darbe girişiminin safhalarını oluşturan operasyonların adlarıdır.

Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu iddia edilen günlüklere göre 2003 ve 2004 yıllarında dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur, Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ve Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına tarafından darbe planları hazırlanmış fakat Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün engellemesiyle bu girişimler sonuçsuz kalmıştır.

Balyoz darbe planı

2003 Mart ayında 1. Ordu Komutanlığında dönemin AKP hükumetini devirmek için, dönemin 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’ın liderliğindeki cunta tarafından hazırlandığı iddia edilen plan. Plan darbe zeminini hazırlama amaçlı Çarşaf, Sakal, Suga ve Oraj kod adlı eylem planlarından oluşmaktadır.

İrticayla mücadele eylem planı

Ergenekon zanlısı Mustafa Levent Göktaş’ın yine aynı soruşturma kapsamında tutuklanan avukatı Serdar Öztürk’ün ofisinde ele geçirilen ve 12 Haziran 2009’da Taraf gazetesinde manşetten verilen “İrticayla Mücadele Eylem Planı” başlıklı belge ve bu belgenin uygulanmaya konulmasından dolayı açılan davalar. Dursun Çiçek’in imzaladığı ileri sürülen belge Adalet ve Kalkınma Partisi ile Gülen hareketine (belgede FG’ciler) yönelik sahte bayrak ,kara propaganda, komplo ve yıpratma planları içermekteydi.

15 Temmuz 2016 Darbe Girişimi

Kendilerini “Yurtta Sulh Konseyi” olarak adlandıran bir grup asker tarafından gerçekleştirilen askeri darbe girişimidir. TSK’nın e-posta adresinden basın mensuplarına gönderilen mesajda “ülke yönetimine bütünüyle el konuldu” açıklaması yapıldı. Bunun üzerine yurt genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu gelişme üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşları meydanlara davet etti. Bununla bağlantılı olarak, vatandaşlara sokağa çıkmaları konusunda SMS mesajları iletildi. Camiler vasıtasıyla selalar okundu. Bu darbe girişiminde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu askerler, aynı günün sabahında silahlarını bırakarak teslim oldu.

Kaynak: Wikipedia.org

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

okur yazar

Uluslararası Okuryazarlık Günü Ne Zaman?

Hiç konuşmadığınız bir dile sahip bir ülkeye gittiniz mi? Eğer öyleyse, belki de en temel …