aspirin

Aspirin Ne İçin Kullanılır? Ne Zaman Kullanılmamalıdır?

Aspirin, temel olarak kan pıhtılaşmasını engelleyici özelliğiyle bazı kalp rahatsızlıklarında kullanılmakla birlikte, hafif ateş düşürücü, ağrı kesici olarak da kullanılmaktadır. Çoğu ilk yardım çantasında ve ecza dolaplarında kendine yer edinen aspirin, yalnızca doktor tarafından tavsiye edildiğinde kullanılması gereken bir ilaçtır.

Bu ilaç üzerinde yapılan çalışmalar, kolon kanseri ve alzheimer hastalığının oluşumunu önlemede etkili olduğunu düşündürmektedir. Yüksek dozlarda aspirin tüketilmesi, mide ülseri, iç kanama gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

aspirin kullanımı

Aspirin Ne İçin Kullanılır?

Genellikle ağrı ve ağrılardan kurtulmak için kullanılır. Ağrı kesici özelliğinin yanı sıra farklı rahatsızlıklar için de kullanılmaktadır. Bunlar;

 • Bazı gut hastalığı vakalarında.
 • Artrit(eklemdeki iltihaplı şişlik) tedavisinde.
 • Kanı sulandırdığı için bazı kalp rahatsızlıklarında, kalp pıhtılaşmasını önlemede kullanılmaktadır. Kalp krizini riskini azalttığı, kalp krizi geçiren hastaya verilerek krizin hafif atlatılmasını sağladığı bilinmektedir.
 • Diyabet hastalıklarından müteakip kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır.
 • Safra kesesi hastalıklarını tedavi etmekte kullanılır.

Aspirinin bir ilaç olduğu unutulmamalıdır. Ağrı kesici gibi nadir kullanımının bir sakıncası olmayabilir. Yine de bir doktor veya uzman gözetiminde alınması gerekir.

Aspirin Ne Zaman Kullanılmamalı?

Aspirin kullanımının belirli yan etkileri bulunmaktadır. Ayrıca, birden fazla rahatsılık durumlarında kullanılan diğer ilaçlar ile tepkimeye girerek kötü sonuçlar doğurabilir.

 • Günlük tedavi sırasında, aspirinin birden kesilmesi kan pıhtıları oluşturabilir. Bu da kalp problemlerine neden olabilir.
 • Aspirinin bazı diğer yan etkileri kusma ve mide bulantısıdır. Yan etkiler şiddetli olabilir ve işitme kaybı, ciltte kızarıklıklar, karışıklık, nefes darlığı, uyuşukluk, baş dönmesi ve siyah veya kanlı dışkı biçiminde olabilir. Bu yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız derhal doktorunuza danışın.
 • Diyabet hastalarının kullanması, şeker ölçümlerinde dalgalanmalara sebep olabilir.
 • Astım, böbrek ve karaciğer hastalığı, diyabet, gut, anemi ve ülserlerden muzdaripseniz, muhakkak doktora bilgilendirme yapmalısınız. Daha da önemlisi hemofili hastasıysanız, aspirin alımı tamamen kesilmelidir.
 • Hamile veya emziren annelerin kullanması, doktorun tavsiyesiyle olmalıdır.
 • Vitaminler, kan sulandırıcı diğer ilaçlar, diyabet ilaçları, gut ilaçları vb. ile tepkimeye girebilir. Kullanmakta olduğunuz farklı bir ilaç varsa, doktor gözetimi altında alınmalıdır.
 • Ameliyattan 10 gün öncesine kadar kullanılması önerilmez. Ameliyat sonrasında ise doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Aspirin dozajları hakkında bilgi vermek istemiyorum. Bunun sebebiyse, bu ilacın tabiri yerindeyse “şeker” gibi kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Aspirinin bir ilaç olduğu unutulmamalıdır. Yanlış ilaç alımının ise ölüm gibi ciddi sorunlar doğurabileceği bilinciyle davranmalısınız. Bu ilacı kafanıza göre alarak riske girmeyin. Bir tıp uzmanıyla iletişime geçip, belirlediği dozlarda almaya özen gösterin.

Yasal Uyarı: Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu yazıya istinaden hiç bir tıp uzmanının tavsiyesi değiştirilemez. İlacın kullanımı ve dozajı doktorlarımız tarafından bilinmektedir.


Kaynaklar

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …