Astral Seyahat Nedir? Astral Seyahat Nasıl Yapılır?

Astral seyahat, ruhun bedeni terkederek, belirlenen bir mekanda gezinmesidir. Bu seyahat bilimsel olarak kanıtlanamasa da, var olduğuna inanılır.

Ruhun bedenden ayrılarak, farklı bir boyutta, kendi bedenini dahi görebildiği bu durumda, kişinin bilinci açıktır. Bu konu hakkında ciddi araştırmalar yapılmaktadır. Henüz, kimse astral seyahat gerçekleştirdiğini ispatlamamıştır.(Bunu yapabilen kişilerin de açıklayacağını pek sanmıyorum açıkcası…)

Seyahat sırasında, bilincin açık olması sebebiyle, seyahat sonrasında da gidilen, görülen ve duyulan, kısacası hissedilen her şey akılda kalır. Bu gerçekten tehlikeli bir durumdur…

Bir rivayete göre LSD gibi saykodelik maddelerle seyahat ihtimali arttırılabilir. Parapsikolojide beden-dışı deneyim anlamındaki out-of-body experience(OBE) olarak, metapsişikte ise şuur projeksiyonu olarak adlandırılır.

Ünlü İsimlerden Astral Seyahat İçin Yapılan Dini Yorumlamalar

  • Mevlana Celaleddin Rumi, ruhun uykuda bedenden ayrıldığını söyler ve Mesnevi’sinde özellikle belirtir: Can atlarını eyersiz koyar, bu sır ölümün kardeşidir, sırrıdır. Ama gündüzün geri gelmesi açısından ayaklarını uzun bir bağla bağlar. Can boşlukta astar gibi gizlidir, bedense yorganın altında döner durur. Sen bedensiz bir bedene sahipsin.
  • İbni Sina, insanın ruhla bedenden oluştuğunu belirtir. Beden nefsin çalışmasına uygun bir duruma gelince, ruh bedene gönderilir ve de sonsuzluk kazanır. İstenirse bedenden ayrılır, tamamen ayrılınca bir daha yok olmaz.
  • İmam Gazali, insanda, bedende başka bir varlığın daha olduğunu, onun asıl ve sabit bir varlık olan ruh olduğunu anlatır. Gazali’ye göre ruh bedenin içinde değildir, zaman ve yerle sınırlandırılamaz. İslamiyette ve tasavvufta ruhun varlığına kesin olarak inanıldığı için, ruh ve beden ilişkisinin üzerinde özellikle durulur.

Astral seyahat için yapılan araştırmaların bir çoğu Journeys Out of Body adlı kitabıyla Robert Monreo adındaki bir yazara aittir.. Kendisi 1995 yılında ölmüş olsa da, yaptığı araştırmalar Monreo Enstitüsü adı altında devam etmektedir.

Monroe'nin kitaplarından bir kaçı
Monroe’nin kitaplarından bir kaçı

Astral Seyahat Nasıl Yapılır?

Bazı kişiler bu olay için doğuştan gelen bir yeteneğe sahiptir. İstemsizce bunu gerçekleştirenler dahi vardır. Astral seyahatin bir numaralı düşmanı korkudur. Astral seyahata geçiş esnasında yaşanan korku sonucu, seyahat kişi tarafından derhal iptal edilir ve ruhun bedenden çıkmasına izin verilmez.

Aşağıda astral seyahat gerçekleştirmenizi sağlayabilecek bir hazırlık ve yöntem yer almaktadır. Tansiyon hastalarınının, panik atak hastalarının bunu gerçekleştirmesi sakıncalı olduğundan kesinlikle önerilmez. Ayrıca aşağıda, konsantre olmuş kişinin bu seyahat aracılığıyla bulunduğu odadan dışarı çıkması önerilmez.

  • İlk olarak vücudunuzda bulunan ve rahatsız edeceğini düşündüğünüz bütün aksesuarlarınızı çıkarın.
  • Zifiri karanlık olmayan, rahat olacağınızı düşündüğünüz bir yere yatın. Odanın karanlık olması geçişi kolaylaştıracaktır.
  • Kendinizi rahat hissetmeniz önemli olduğundan, herhangi rahatsızlık verecek bir durumun olmasını engelleyin.
  • Vücut ısınızı normal seviyede tutun ve ağzınız yarım açık kalacak şekilde nefes alıp verin.
  • Konsantrasyon sağlayın(Bir nesneye odaklanmak bunu tetikleyecektir) ve yükseldiğinizi düşünün.

Bu adımlar sonrasında, kulaklarınızda çınlama, kalp atışında hızlanma gibi problemler olduğundan meditasyon hali yarıda kalabilir. Korku, yukarıda da belirttiğim gibi seyahatin önüne geçer. Eğer korkuyu bir kenarı bırakabilirseniz, dışarıdan yatan bedenize baktığınızı görebilirsiniz. (Ben iddia etmiyorum, araştırmalarım bunu söylüyor…)

Ayrıca astral yolculuğa geçiş için çeşitli meditasyon müzikleri yer almaktadır. Aşağıda onlardan biri mevcuttur. Araştırmalarla astral yolcuğu kolaylaştıracak meditasyon müziklerine ulaşabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

okur yazar

Uluslararası Okuryazarlık Günü Ne Zaman?

Hiç konuşmadığınız bir dile sahip bir ülkeye gittiniz mi? Eğer öyleyse, belki de en temel …