Attila İlhan ve Cemal Süreya Sözleri

Cemal Süreya’nın Hayatı

Asıl adı Cemalettin Seber olarak 1931 yılında Erzurum’da dünyaya gelen Cemal Süreya, 6 yıl kaldığı Erzurum’dan Bilecik’e göç ederek kısa bir süre burada yaşamıştır. İlkokulun bir bölümünü Bilecik’te okuyan Süreya geri kalan eğitim hayatının tamamını İstanbul’da gerçekleştirmiştir. Ankara üniversitesi Siyasal Bilimler bölümünü bitiren Süreya, mezun olduktan sonra Maliye ve Kültür Bakanlıklarında çalışma fırsatı yakalamıştır.

Küçük yaşlarda kaybettiği annesinin ardından kitaplara sarılan Cemal Süreya, bu alana girmesinin birçok nedeni olabilmesine karşın en çok annesinin ölümünden etkilenmesinden dolayı şiirler kaleme aldığını anlatmıştır. Çocukluk döneminde yaşanılan sıkıntıları dile getiren ünlü şair, okumak için kitap zor bulduklarını ve bulamadıkları zaman eski gazete sayfaları ile idare etmek zorunda kaldıklarını itiraf etmiştir.

Dostoyevski ile ilgili görüşlerini dile getiren Cemal Süreya, edebiyata ısınmasını, bu alanın bir parçası olabilmesindeki en önemli faktörlerden birisi de okuduğu Dostoyevski eserleri olduğunu belirtmiştir. Kaleme aldığı binlerce şiir ve onlarca kitap, şairin günümüzde dahi anılmasına, yaşatılmasına olanak sağlamaktadır.Cemal süreya sözlerine gelecek olursak internette sosyal medya mecralarında birçok cemal süreya sözleri  bulunmaktadır.

Attila İlhan’ın Hayatı

1925 yılında oldukça güzel bir aile içerisinde dünyaya gelen Attila İlhan, şiir seven bir baba, roman okuyan bir anne tarafından yetiştirilerek edebiyat dünyasına kazandırılmıştır. Daha çocukluk yıllarında kitaba alışan İlhan, ortaokul 3. Sınıfta iken ilk şiir denemelerini yaparak amatör eserler dahi ortaya koymuştur. Daha çocuk yıllarında iken Nazım Hikmet Hayranlığı kazanması ona ilk etapta büyük sıkıntılar yaşatmıştır. Aşık olduğu bir kızla mektuplaşırken yazdığı Nazım Hikmet Satırları, tutuklanıp eğitim hakkının sınırlandırılmasına neden olmuştur.

Babasının verdiği hukuk mücadelesi sayesinde eğitim ve öğrenim hakkını yeniden kazanan Attila İlhan, girmiş olduğu hukuk fakültesindeki eğitimini yarıda bırakarak Paris’e giderek Nazım Hikmeti Kurtarma Komitesi üyeliğine girmiştir. Kaleme aldığı eserlerde Özgürlük, barış, insanlık, yurtseverlerdik konularını ele alan İlhan, ikinci dünya savaşının bitimi ile yaşanılan sıkıntı ve gerilim dolu konuları eserlerinde anlatmaya çalışmıştır.

Şiirin gelişimine oldukça büyük katkılar sağlayan Attila İlhan , iki yönden gelişimleri ele alarak toplumcu gerçek konularının günümüzde dahi konuşulmasına büyük oranda katkı sağlamıştır.Bunların dışında cemal süreya sözlerinde olduğu gibi Attila ilhan’ın da sözleri vardır.Sosyal medyada dolaşan Attila ilhan sözlerinin bir kısmı Attila ilhan’a ait olmasa da güzel sözler paylaşılmaktadır.Usta şair attila ilhan sözleri paylaşılan sözlerden çok daha güzeldir.Şiirleri ise okunmaya fazlasıyla değerdir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

ceviz lekesi

Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Sonbahar aylarında taze cevizlerin olması nedeniyle yeşil cevizi sevenler taze cevizin tadına hayır diyemezler. Taze …