Anasayfa » Sağlık » Ayağa Alınan Darbe, Mantara Yol Açabilir

Ayağa Alınan Darbe, Mantara Yol Açabilir

Dünyada görülme oranı yüzde 26’yı bulan, Türkiye’de ise en az 10 milyon kişiyi etkileyen tırnak mantarı, basit gibi dursa da çileli bir rahatsızlık. Tedavisi çok uzun süren ve kolayca bulaşan tırnak mantarı, ayağa alınan darbe nedeniyle de gelişebiliyor. Tırnakta renk değişimi olması halinde hemen doktora başvurulması gerekiyor.

Bireyin yaşam kalitesini düşüren tırnak mantarı; dar ayakkabı giyen, sigara içen, şeker hastalığı ve dolaşım bozukluğu bulunan kişilerde sıklıkla görülüyor. El tırnaklarındaki mantar enfeksiyonu ise su ile sık temas eden balıkçı, aşçı, temizlik işçisi gibi meslek gruplarında yoğun olarak gözlemlenmekte. Basit önlemlerle korunmak ise mümkün. Tırnakları darbeden korumak, ayak yapısına uygun olmayan ayakkabıları giymemek, tırnak makası ve havlu gibi şahsi eşyaları başkalarıyla paylaşmamak büyük önem taşıyor. Havuz, hamam gibi ortamlarda verilen ortak terlikleri ise kesinlikle giymemek gerek.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bebeği Uzun Süre Boyunca Emzirmenin Olumlu Etkileri

Bebeği Uzun Süre Boyunca Emzirmenin Olumlu Etkileri Nelerdir?

Genel olarak verilen tavsiyeler de emzirme konusunda tavsiye edilen dönemde genel olarak, ilk ay yalnızca …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.