Aydın Gezi Rehberi

Aydın Gezi Rehberi – Aydın’da Gezilecek Yerler

Efeler diyarı Aydın, Ege Bölgesinde İzmir‘den sonra en büyük illerden birisidir. Nüfusu 1 milyonu aşkın olan şehirde, turistik ve tarihi bir çok yapı mevcuttur. Türkiye’de en çok insan ömrü de Aydın’ın Nazilli ilçesinde kayıtlara geçmiştir. İncir ve zeytinyağıyla meşhurdur. Aydında gezilecek yerler için Aydın Gezi Rehberi hazırlanmıştır.

Kuşadası’nda Gezilecek Yerler

Kuşadası, Evliya Çelebi’nin de aktardığı üzre göçmen kuşların konmasından kaynaklanmaktır. Kuşadası, limanı uzun yıllardır kullanılan, Aydın’ın yarımada şeklindeki  ilçesidir.

Güvercinada

Ortasında Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yapıldığı düşünülen bir kale vardır. Adanın etrafı surlarla çevrilidir. Bu surlar ise 1826 yılında İlyas Ağa tarafından yaptırılmıştır. Surların yapılma sebebi, Mora İsyanı sırasında  denizden gelebilecek saldırıları önlemek içindir.

guvercinada

Kurşunlu Manastırı

Davutlar’dan 12 kilometre uzaklıkta olan bu manastır, 11. yüzyıl’da yoğun Hristiyan göçü sonucu baskıdan kaçan din adamlarının gizlenebilecekleri ve tapınabilecekleri bir yer olmuştur.

kurşunlu mağarası kuşadası

Zeus Mağarası

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’na gelmeden 100 metre kadar geride solda kalan bu yer Kuşadası’nda gezilmesi gereken yerlerin başında geldiğini düşünüyorum. Girişi ve çevresinin saklı olması sebebiyle, turistler tarafından es geçilen mağara tam bir doğa harikası.

Zeus’un burada yıkandığı rivayetleri sebebiyle mağaraya bu isim verilmiş. Mağaraya giderken ayağınızda kaymayan bir ayakkabı bulunması şart. Yosunlu taşları kayıp düşmenize sebep olabilir. Büyük bölümü sular altında kalmış mağara yazın sıcaktan bunalanların tercih etmesi gereken yerlerden. Dağdan gelen yer altı suları ve deniz suyu karışımıyla ilginç bir tadı olan suyu bulunuyor.

zeus mağarası

ÖNEMLİ: Buraya gelirken yanınızda kaymayan ayakkabı bulunması gerçekten çok önemli. İnişte bulunan taşlı yol, kaygan bir yapıya sahip.

Bir sonraki durağınız olacak Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’ndan önce uğramanız gereken bir yer…

Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Aydın’ın Kuşadası ve Söke sınırları içerisinde bulunan milli park, Dilek Yarımadası‘nı da kapsamaktadır.  27675 hektarlık bir alana sahip, Uluslararası Sulak Alanlar Sözleşmesi (Ramsar), Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşam Ortamlarının Korunmasına Yönelik Sözleşme (Bern), Biyolojik Çeşitlilik Anlaşması (Rio) ve Akdeniz’in Kirliliğine Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona) kapsamında koruma altında olan milli park; kuş, bitki, memeli ve doğa alanları açısından önem taşıyor.

Bakımlı tesislerin bulunduğu milli parkta doğa sporları, yürüyüş, yüzme, dağ bisikleti ve botanik turu, fotoğrafçılık, olta balıkçılığı, kültürel yürüyüş gibi aktiviteler yapılıyor. 804 adet bitki türünü barındıran parkta, 6’sı sadece burada görülen endemik tür de yer alıyor.

Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Bafa Gölü

Ege Bölgesinin en büyük gölü olma özelliğine sahip olan Bafa Gölü’nün bir diğer adı da Çamiçi Gölü‘dür. Gölün bir kısmı Muğla‘nın Milas ilçesine, bir kısmı Aydın’ın Söke ilçesine bağlıdır. Gölün bulunduğu Söke Ovası, Büyük Menderes Nehrinden taşınan alüvyonlarla dolmuştur. Bu alüvyonlar Bafa Gölü’nü denizden ayırmıştır.

Gölün üzerinde 3 adet ada bulunur. Bu adalarda manastır ve kiliseler bulunmaktadır. Tarihi kalıntıların yanı sıra adalara balıkçıl kuşlar da ev sahipliği yapar. Bu adalara tekne turları yapılmaktadır. Ayrıca kıyıda bir çok yeme içme mekanı bulunmaktadır. Zeytinyağlı yemeklerden tutun, gölde tutulan balıklara kadar bir çok çeşidi bulunan bu yerlerde bir mola verebilirsiniz. Göl kenarı kahvaltı mekanları da vardır. Balından tereyağına, zeytininden yumurtasına doğallığı tadabilirsiniz.

Ayrıca gün batımını burada değerlendirmek, çekeceğiniz fotoğraflar için malzeme çıkarmaktadır.

bafa gölünde günbatımı

Aydın Gezi Rehberi aslında bu kadarla sınırlı değildir. İzmir’den hemen sonra gelen Selatin köyünde bulunan Anıt ağacı, Apollon tapınağı, Didim Altınkum plajı, Didyma Antik Kenti gibi birçok turistik gezi noktası  da yer alır.

Ayrıca Aydın’a gezi için geldiğinizde, imkanınız varsa zeytinyağı ve incir almadan dönmemenizi öneririm. Ortaklar’da da çöp şiş yiyebilirsiniz 🙂

Aydın Gezi Rehberi ’ni sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Diğer iller için hazırladığımız Gezi Rehberi yazılarını da incelemenizi tavsiye ederim.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …