Aziz Sancar Kimdir?

Aziz Sancar 1946 yılında Mardin’in Savur ilçesinde doğmuştur. Ailesi çiftçi olan Sancar’ın 7 kardeşi bulunmaktadır. Anne ve babası okuma ve yazma bilmediği halde, sekiz evladını da okutmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Sancar, ilk eğitimini Mardin’de tamamlamıştır.

1963 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’ne giren sancar, 1969 yılında doğduğu yer olan Savur’a geri dönerek iki yıl boyunca sağlık ocağında hekimlik yapmıştır. Daha sonra Dallas’a giderek Dallas Texas Üniversitesi’nde Moleküler Biyoloji dalında doktora yaptı. Yale Üniversitesi’nde DNA Onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı. DNA Onarımı, Hücre Dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarını sürdürdü.

415 bilimsel makale ve 33 kitap yayınladı. Kendisi gibi Biyokimya Profesörü ve öğretim üyesi olan Gwen Boles Sancar ile evlidir. Eşiyle birlikte Amerika’da okuyan Türk öğrencilere yardım etmek, Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla Aziz&Gwen Sancar Vakfı’nı kurmuştur. Sancar ailesinin Kuzey Carolina eyaletinde Carolina Türk Evi isimli öğrenci misafirhanesi bulunmaktadır.

Aziz Sancar’ın son zamanlarda ülkemizde tanınmasının en büyük sebebi, şüphesiz Nobel Kimya Ödülü’nü almış olmasıdır. Nobel ödülünü alan ikinci Türk olan Sancar, Nobel Kimya ödülünü alan ilk Türk’tür. İlk nobel ödülünü alan Türk Orhan Pamuk‘tur.


Ödülleri ve Başarıları

  • ABD Ulusal Bilim Vakfı (National Science Foundation) Genç Araştırmacı Ödülü (1984)
  • Amerikan Fotobiyoloji Derneği (American Society for Photobiology) Ödülü (1990)
  • ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (National Institutes of Health) Ödülü (1995)
  • TÜBİTAK Ödülü (1997)
  • ABD Fen ve Sosyal Bilimler Akademisi (American Academy of Arts and Sciences) Ödülü (2004)
  • ABD Ulusal Bilimler Akademisi üyesi (2005)
  • TÜBA (Türkiye Bilimler Akademisi) üyesi (2006)
  • Vehbi Koç Ödülü (2007)
  • Nobel Kimya Ödülü (2015) [8][5]

Aziz Sancar, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından verilen Nobel Kimya Ödülü’nü İsveçli Tomas Lindahl ve ABD’li Paul L. Modrich ile paylaştı. Toplam 3 milyon İsveç kronu (yaklaşık 2.8 milyon TL) tutarındaki ödül, Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta düzenlenecek törende verilecek. Ödül hakkında detaylara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: tr.wikipedia.org/wiki/Aziz_Sancar

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …