b vitamini

B Vitamini Faydaları

Yaz kış fark etmeksizin her mevsim alınması gereken vitaminlerden olan B vitamini, vücudun çalışmasında kilit rol oynar. Vücuda enerji sağlanmasından vücut dayanıklılığına, hormon üretiminden bağışıklık sistemini desteklemesine kadar B vitamininin faydaları saymakla bitmez. Birçok farklı üründen alınabilecek olan B vitamininin eksikliğini çekmek bu nedenle çok yaygın olmasa da, metabolizma ile ilgili sebeplerden bu vitamini yeterince alamayan kişilerin mutlaka doktora görünmesi gerekir. Bu kişilerde vitaminin yeterli alınamadığının belirtisi vücutta birçok farklı noktada görülebilir. Sürekli bir yorgunluk hali, ciltte solgunluk, diş etlerinde acıma ve çekilme hissi gibi sebepler B vitamini eksikliğine işaret ediyor olabileceği gibi çok yaygın belirtiler oldukları için bunların çok daha farklı nedenleri de olabilir. Bu yüzden B vitamini eksikliğinden şüphelenilen durumlarda kan testleri büyük önem taşımaktadır.

B Vitamini Eksikliğinde Karşılaşılacaklar

B vitamini eksikliği, hiç kimsenin kesinlikle karşılaşmak istemeyeceği bir hastalıktır. B vitamini vücutta birçok kritik organ ve işlemde yer aldığından, düzenli olarak vücuda alınması da önemlidir. Zira eksikliği durumunda rahatsızlıkların vücudun hangi bölgesinden çıkabileceğine dair bir öngörü de bulunmamaktadır. Tüm bunlarla birlikte B vitamini eksikliği olan vücutta hızlı kilo kaybı, cilt renginde solgunluk hatta dengesiz davranışlar dahi görülebilir. B vitamini hormon üretiminde de yer aldığından, B vitamini eksikliği çeken kişilerde duygusal dengesizlik hali ve fiziksel gerçekliği olmayan halsizlik gibi durumlar görülebilir. Ayrıca B vitamini eksikliği durumunda dişler kemikler de hassaslaşabilir. Bu sebeple B vitamini eksikliği olan kişiler vücutlarına iyi bakmalı, kırıklara müsaade etmemelidir.

Son olarak B vitamini eksikliğinin gelişme ya da ergenlik çağında görülmesi, çocuk gelişimini yavaşlatabileceğinden özellikle çocuklarda düzenli beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Sağlıklı bir fiziksel ve zihinsel gelişim için ailelerin vitamin eksikliğinden şüphe duydukları anda doktora gitmesi çok önemlidir.

B Vitamini Eksikliği Tedavisi

B vitamini eksikliği tedavisi, kolayca uygulanabilecek birkaç aşamadan oluşur. Hafif eksikliklerde genelde beslenme düzenini değiştirerek vitamin açısından uygun değerlere çıkmak mümkündür. Ancak daha ciddi eksikliklerde doktor da uygun görürse hap tedavisine başlanabilir. Vücudun doğal yollardan alması gereken vitamini alamayan hastalar için uygulanan hap tedavisinden önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Son olarak ise hastanın sindirim sistemi sorunları nedeniyle hapların emilimini gerçekleştiremediği durumlar olabilir. Bu gibi durumlarda doktor önerisi ile genelde B vitamini iğnelerine başlanır. Bunlar eksiklik derecesine göre sıklıklarda uygulanarak hastanın hızlı bir iyileşme dönemine girmesi sağlanır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …