Backlink Nedir? Backlink İpuçları

Türkçe anlamı geri linktir.
Başka bir sitenin sizin sitenizin linkinini yayınlaması Backlink anlamına gelir.Aynı zamanda google botları için bir referans sistemidir. Kaliteli sitelerden alacağınız linkler sayesinde google botları sitenizi daha sık ziyaret eder.

Bu linkler SEO’da önemli bir kavramdır. Kaliteli ve sitenizle alakalı kategorilerde yer alan sitelerden alacağınız linkler, alexa sıralaması, Google Pagerank gibi değerlere de etki eder. Ancak Backlink’in ikinci planda kalması SEO açısından önemli bir unsurdur. Bir sitenin “kaliteli” sayılması için, benzersiz içeriğe sahip olması gereklidir. Bunun ardından backlink çalışmaları gelir.

backlink
Backlink

Backlink için çalışmalar…

Backlink çalışmaları için açılmış Toplist dediğimiz (en büyük örneği Dmoz.org) siteler mevcuttur. Bu sitelerde yayımlanan kategorilerin altında “kaliteli” tabir edilen siteler mevcuttur. Bu toplistler genelde PR’si, alexa sıralaması yüksek sitelerdir.Bazı Toplist siteleri para karşılığında linkinizi verir…

Blog yorumlarında belirttiğiniz web sitesi de işlev görür.(Bilgi Rehberi’nde makalelere yorum yaparak backlink sahibi olabilirsiniz)

Tanıtım yazısı, veya link içeren bannerlarınızın başka bir site üzerinde barındırılması da link çalışmalarından biridir.

Forum ve sosyal ağlarda da sitenize backlink sağlayabilirsiniz. Ayrıca forumlarda imza kısmı bunun için çok uygundur.

Youtube’ye video ekleyerek, video adının sonunda ve video açıklamasında site adresinizi vermeniz de backlink çalışmasıdır.Örnek vermek gerekirse “Alexa Rehberi” isminde bir videomuz olsun. Bu videonun adının sonuna (bilgirehberi.net) linkimizi ekleyelim.Videomuzun adı “Alexa Rehberi (bilgirehberi.net)”.Videonun açıklama kısmına da https://www.bilgirehberi.net yazarak Youtube’den backlink sahibi olabilirsiniz.Eklediğiniz videonun gösterimine bağlı olarak sitenize hit gelecektir.Videonuzun paylaşılması da backlink çalışması etkisi yaratır. Böylelikle 1 backlinkle birçok backlink sahibi olursunuz.

Özellikle PageRank için alacağınız backlinklerde, sitenin PR değeri çok önemlidir. 1 PR’niz varken 0 PR’li bir siteden backlink sahibi olmanız sitenizin PR değerini etkilemeyecektir. Alexa sıralamasında yükselme ve hit bazında artış söz konusu olabilir…

Ayrıca link çıkışlarında nofollow ve dofollow dediğimiz yöntemler mevcuttur. Referans olmak istediğimiz sitelere link çıkışı yaparken dofollow, referans olmak istemediğimiz sitelere link çıkışı yaparken nofollowu kullanırız. Nofollow ve dofollow linkler hakkında yazmış olduğum makale için buraya tıklayarak daha geniş bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Seo Terimleri Sözlüğü

SEO terimleri, bu sektörün yurt dışı kaynaklı bir sektör olduğundan, SEO sektörünün içeriğindeki terimler ve …