Baklava ve Böreklik Yağlar

İnsanların büyük bir çoğunluğu ev yapımı baklava ve böreklerin dışarıdan alınan baklava ve börekler ile arasında büyük farklar olduğunu gözlemlemiştir. Evde yapılan böreklerde bayatlama ve sönme daha hızlı gerçekleşirken dışarıdan alınan böreklerin ise bayatlamaya karşı daha dayanıklı olduğu ve uzun süre hacmini koruduğu bilinmektedir. Ayrıca pastanelerde yapılan ve satışa sunulan baklavalarda da bu dayanıklılık görülmekte bunun yanı sıra bu tür baklavalar daha iştah açıcı bir görünüme sahip olmaktadır.

Pastanelerde yapılan baklava ve böreklerin ev yapımı baklava ve börekler ile arasında böyle farkların bulunmasının sebebi, tamamen kullanılan yağlar ile ilgilidir. Pastanelerde kullanılan Alba Yağ, Biskin Yağ, Frita Yağ ve Asta Yağ gibi yağ çeşitleri evde kullanılan klasik yağlara nazaran, ürünlerin ömürlerini uzatmakta, dayanıklılığını artırmakta ve onların daha iştah açıcı bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır.

Alba Yağ, pasta yapımında kullanılan bir margarin çeşididir. Torba bisküvilerde, keklerde, mayalı hamurlarda ve kurabiyelerde kullanılan Alba Yağ, esnek yapısı ve bayatlamayı geciktirici etkisiyle, yüksek verimlilik gösteren bir yağdır. Ayrıca Alba Yağ, ürünün raf ömrünü uzatır ve ürüne iştah açıcı bir görünüm kazandırır.

Biskin Yağ, baklava üretiminde kullanılan %100 bitkesel bir yağdır. Kendine özgü kokusu ve kıvamıyla Biskin Yağ, kadayıf başta olmak üzere tüm hamur tatlıları için idealdir. Yapışmayı önler ve tatlılara lezzet katar. Ayrıca Biskin Yağ, matlaşmayı önleyerek ürünlerinize istediğiniz iştah açıcı görünümü ve rengi vermenize yardımcı olur.

Frita Yağ, özellikle kızartmalarda kullanılan ve yüksek ateşe dayanıklı olan bir yağdır. Kızartmalara iştah açıcı bir görüntü verir ve lezzet katar.

Asta Yağ, genellikle boyoz, kol böreği ve serpme börek gibi havada açılarak genişletilen yufkaların hazırlanmasında kullanılır. Asta Yağ, börekler için ideal sertliğe göre hazırlanmış bir börek yağı olup gayet kolay ve pratik bir kullanıma sahiptir. Karışım gerektirmeksizin direkt olarak kullanılabilen Asta Yağ, yufkaların birbirine yapışmasını önlediği gibi rahat yapraklanmayı da sağlamaktadır. Ayrıca Asta Yağ da diğer özel yağlar gibi bayatlamayı geciktirir, ürünlere iştah açıcı bir görünüm verir ve lezzetini artırır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …