Attractive woman in pain holding her head

Baş Ağrısı İçin Bitkisel Çözüm

Baş ağrısı insanda sinir bozucu şekilde kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Baş ağrısının nedenlerini saymak gerekirse akla onlarca madde gelmektedir. Baş ağrısına birden fazla etken neden olmaktadır. Bunlardan bazıları; yorgunluk, uykusuzluk, nöropatik hastalıklar, stres, başka bir yerin ağrıması, sinüzit, migren, gürültülü ve karmaşık ortamlarda bulunmak ve bunun yanında beyin faaliyetlerini zorlayan çalışmalarda bulunmak olarak sayılabilir. Baş ağrısı genç, yaşlı demeden insanların başına gelen bir rahatsızlıktır denilebilir.

11

Maalesef içinde yaşanılan hayat beraberinde birtakım olumsuzlar getirmektedir. Baş ağrısı belki de bu olumsuzluklar arasında en basitidir. İş hayatındaki stres, insanlarla uğraşmak, dışarı çıkıldığı zaman araç kullanılırken oluşa trafik stresi, , ailesel problemler, gürültülü ve kirli atmosfer, dış görünüş kaygısı, ekonomik krizler, zamanın çok hızlı akması gibi insana ait problemler kişide baş ağrısına neden olmaktadır.

20523

Ağrı İçin Bazı Kürler Mevcuttur

Baş ağrısı birkaç saat sürebileceği gibi birkaç gün ya da birkaç ay boyunca devam edebilir. Baş ağrısı için yapılabilecek akla gelen ilk şey bir ağrı kesici içmektir. Baş ağrısının nedenine bağlı olarak bu ağrı yarım saat içinde ortadan kaybolabilir, bazen de günlerce sürebilir. Bu durumda yapılacak en mantıklı şey doktora başvurmak olacaktır. Bu sayede ağrıya neden olan rahatsızlığın tespit edilir ve tedavi yöntemleri aksatılmadan uygulanır. Baş ağrısı medikal çözümler dışında bitkisel alternatiflerle de çok etkin bir şekilde çözüm getirilir. Baş ağrısını gidermek için bazı kürler bulunmaktadır.

basagrisi

Bazı baş ağrısı kürleri tabiri caize bize ebelerimizden kalan temel bilgilerdir. İlaçların etkisi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bitkilerin etkisi de kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Dolayısıyla ağrınıza iyi gelecek doğru bitkiyi bulmak adına birçok bitkiyi denemek gerekebilir.

Vitaminler Havaya Karıştırılmamalıdır

Baş ağrısı nedenlerinden olan birisi olan stres ve aşırı gerilmenin etkisini azaltmak için ıhlamur bitkisi çayı, lavanta bitkisi çayı, , kediotu bitkisi, papatya çiçeği çayı ve sarı kantaron bitkisi çayı çok etkilidir. Bu bitkisel çayları içerken dikkat edilmesi husus suyun kaynadıktan sonra 5-6 dakika bekletilip ılıması ve ondan sonra bitkinin suya atılıp demlenmesidir. Çünkü çoğu bitkinin etkin içeriği kaynayan suyun buharıyla birlikte havaya karışmaktadır. Dolayısıyla bitkilerden elde edilmek istenilen şifa havaya uçup gitmektedir. Bitkinin suda en fazla 3-4 dakika demlenilip tüketilmesi gerekmektedir.

Attractive woman in pain holding her head

Migren ve sinüzitten kaynaklı baş ağrısı için tavsiye edilen bitkiler; meyan kökü, zencefil, yeşil çay, okaliptüs ve nane bitkisidir. Bu bitkiler çay olarak tüketebileceği gibi çoğunun yağı da ağrıyan bölgelere masajla uygulanabilmektedir.

En etkili yöntemlerden birisi çok açık çayın içine 9-10 adet kuru karanfil atılması ve şekersiz biçimde içilmesidir.

bas-agrisi-tedavisi

Migrene bağlı baş ağrıları için ise;

Bu kür günde 2 kez ve 21 gün boyunca uygulanmalıdır. Bir bardak su kaynatılmalı, içine bir tatlı kaşığı biberiye atılıp 9-10 dakika kısık ateşte demlenmelidir.  Demlendikten sonra süzüp yemeklerden sonra içilmelidir. Ağrı geçmemişse bu kür 3 gün ara verdikten sonra bir 21 gün daha uygulanmalıdır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …