BDO Okyanustaki Takas Noktaları

Black Desert Online oyununda takasla uğraşan oyuncuların zorlandığı noktalardan birisi, okyanusta yerini keşfetmenin zor olduğu takas noktalarıdır. Bu noktalar için verilen takas görevleri, Epheria Karak, Ticaret Gemisi için gerekli malzemeler veya yüksek değere sahip takas eşyaları içerebilir. Bu yazıda görsellerle okyanustaki takas noktaları belirtilmektedir.

Öncelikle önerim yanınızda pusula bulundurmanızdır. Bunun sebebi, okyanusta yön tayininin zor olmasıdır. Pusula sayesinde okyanusta bulunduğunuz noktayı görebilir, takas noktalarını çok daha kolay keşfedebilirsiniz. Keşfettiğiniz her takas noktası haritada belirgin bir şekilde gösterilecek, bir sonraki takas görevinizde ilgili noktayı bulmanız çok daha kolay olacaktır.

Pusula Nasıl Elde Edilir?

Pusulayı elde etmek için Kaşif Pusula Parçasından 3 adet elde etmeniz gerekmektedir. Bu kaşif pusula parçası birleştirildiğinde 3 günlük pusula sahibi olursunuz. Kaşif pusula parçasını aşağıda belirtilen bölgelerdeki yaratıkları keserek elde edebilirsiniz:

 • Titium vadisi
 • Pila ku hapishanesi
 • Roud sülfür çalışmaları
 • Aakman tapınağı
 • Hystria harabeleri

Bunun yanı sıra merkez pazardan veya görevlerden de temin edebilirsiniz. Vaha etkinliği süresince Vaha Satıcısı NPC’lerinden 1 gümüş ile alabilmeniz mümkündür. (Vaha satıcısından alınan pusulaların geçerlilik süresi 24 saattir.) Aşağıdaki görselde Vaha Satıcısı noktaları belirtilmiştir.

vaha satıcısı
Vaha satıcısına ait noktaların bulunduğu görsel.

Okyanustaki Takas Noktaları

Okyanus, takas sisteminde can alıcı noktalardan birisidir. Takasın ilerleyen seviyelerinde daha yüksek değere sahip malzeme takaslamak, yüksek karga parası kazanmak veya gemi geliştirmek için gerekli malzemeleri temin etmek için gereklidir. Okyanus üzerinde keşfinin zor olduğunu düşündüğüm 12 nokta bulunmaktadır. Bu noktalar aşağıda belirtilmiştir. Ayrıca belirtilen numaralandırma görseldeki numaralandırma için geçerlidir. Bu noktaların isimleri:

 1. Batık Serdümen Korsanları Gemisi
 2. Batık Donanma Gemisi
 3. Rickun’un Donanma Gemisi
 4. Batık Kadim Harabeler Kargo Gemisi
 5. Kargo Tüccarlar Birliğine Ait Gemi
 6. Cholace Chico’nun Korsanlar Birliği
 7. Batık Kargo Gemisi
 8. Eski Ay Klanına Ait Karak
 9. Seyyar Satıcı Gemisi
 10. Lantinia’nın Savaş Salı
 11. Sürüklenen Tamamlanmamış Gemi
 12. Pakio’nun Savaş Salı
Okyanus Takas Noktaları
Resmin üstündeki numaraya ait bağlantı noktasının adı yer almaktadır.

Bu noktaları bulmak için Korsan Adası, Oquilla’nın Gözü, Lema Adası gibi noktaları kılavuz alabilmeniz için bir kaç görsel daha ekliyorum.

1.Batık Serdümen Korsanları Gemisi
2.Batık Donanma Gemisi
3.Rickun’un Donanma Gemisi
4.Batık Kadim Harabeler Kargo Gemisi
5.Kargo Tüccarlar Birliğine Ait Gemi
6.Cholace Chico’nun Korsanlar Birliği
6.Cholace Chico’nun Korsanlar Birliği
7.Batık Kargo Gemisi
8.Eski Ay Klanına Ait Karak
9.Seyyar Satıcı Gemisi
10.Lantinia’nın Savaş Salı
11.Sürüklenen Tamamlanmamış Gemi

Takasta Gidilecek Yerin Okyanusta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yol bulunamadığından gezinemezsiniz uyarısını aldığınız takas noktaları okyanusta yer almaktadır. Takasta denk geldiğiniz bu uyarı mesajı, o noktanın okyanusta yer aldığını belirtir. Aşağıdaki görselde, Lantinia’nın Savaş Salı’na yapmak istediğim takası seçtiğimde aldığım uyarı yer almakta…

takasta yol bulunamadığından gezinemezsiniz
Yol bulunamadığından gezinemezsiniz hatası, o noktanın okyanusta olduğunu belirtir.

Black Desert Online’da okyanustaki takas noktaları, o noktalara ait harita görüntüleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Takıldığınız nokta olursa aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. İyi oyunlar dilerim.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

gaming pcsiz oyun oynamak

Gaming PC’siz Oyun Oynamak

Günümüz donanım sektörünün hızla gelişmesi ve buna paralel olarak oyun sektörünün de gelişen bu pazardan …