bebeğin uyku pozisyonları

Bebeklerin Güvenli Yatış Pozisyonları

SIDS’in 1 ay ile 1 yaş arasındaki bebeklerde önde gelen ölüm nedeninin olduğunu biliyor muydunuz? SIDS ani bebek ölümü sendromu anlamına gelir, ancak beşik ölüm diye de bilinir. SIDS, 1 yaşından küçük bir bebeğin açıklanamayan bir ölüm olup, sağlıklı görünen bir bebeğe uyarı yapılmadan gerçekleşebilir. SIDS’in nedenlerini bilmiyoruz ama bazı şeylerin SIDS riskini arttırdığını biliyoruz.

Bir bebekte SIDS daha olası:

  • Karın üstü veya yan yatıyor ise.
  • Yastıklar, yumuşak yüzeyler veya yumuşak yataklarda yatmayı seviyor ve hemen uyuyor ise.
  • Çok sıcak bir odada uyumak için çok fazla giysi giyiyor ve öyle uyuyor ise. Bunlar bebeğinizin vücut sıcaklığının artmasına neden olabilir.
  • Bir yatağı seninle paylaşıyor ise, buna yatak paylaşımı denir. Siz ve bebeğiniz aynı yataktayken birlikte uyuduğunuz zamandır. SIDS’den ölen tüm bebeklerin yarısı, bir yatak, kanepe veya koltuk takımını başka biriyle paylaşan bebeklerdir.
  • Uykudan sıkılmıştır ve karnının üstünde döner. Kundakçık, bebeğinizin etrafında ince bir battaniye sarınca vücudunuzun büyük kısmını boynunun altında tutmaktır. Üzerine sarılıncaya kadar bebeğini kundaklamak güvenlidir. Üzerinden geçebildiğinde kundaklamayı bırakın.

Bebeğinizin nasıl güvenle uyumasını sağlayabilirsiniz?

  • Bebeğinizi her ayda bir yaşında olana kadar sırt üstü yatarken uyutmanız önerilir.
  • Bebeğiniz sıkıca monte edilmiş bir bezle kaplı bir beşik yatağı gibi düz, sağlam bir yüzeye yatmalıdır. Sadece bebeğinizi uyuturken bezden ve tahriş etmeyen yapılan yatağı kullanın.
  • Bebeğinizi hafif uyku kılıklarıyla giydirin. Pijamalarından ipleri veya bağları çıkarın ve başını örtmeyin. Battaniye yatağı, bebeğinizin başını veya yüzünü örtmeden ısınmasına yardımcı olabilir.
    Bebeğinizi kendi karyolasına veya beşiğine yatırın.

Bebeğinize uykularında ve yatmadan önce emzik vermek, SIDS’i önlemeye yardımcı olabilir. Ancak bebeğiniz emzik almıyorsa, zorlamayın.

Ayrıca, bebeğin SIDS riskini azaltması beklenen özel şilteler veya kamalar gibi piyasada ürünler de vardır. AAP, bu ürünlerin kullanılmamasını söylüyor; SIDS’i önlemeye yardımcı olduklarına dair hiçbir kanıt bulunmuyor. Aynı nedenle AAP, ev kardiyorespiratuar monitörlerin SIDS’i azaltmanın bir yolu olarak kullanılmasına karşı da tavsiyede bulunur.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …