beyin sağlığı

Beyin Sağlığı İçin Yapılabilecek 3 Egzersiz

İnsanlar kalbimizin vücudumuzdaki en önemli organ olduğunu düşünürler. Koşu veya yüzme gibi egzersizler kalbimizin güçlü kalmasına ve sağlıklı bir yaşam sürmemize yardımcı olabilir. Bunların hepsi önemli olmakla birlikte, beynimiz tartışmasız vücudumuzdaki en önemli organdır. Beynimizin aktif kalmasına yardımcı olmak ve beyin sağlığı için egzersiz yapması gereklidir. Bununla birlikte, aklımızı sağlıklı tutmak ve en yüksek performansta çalıştırmak için gerekli egzersizleri bulmak zor olabilir.

Vücudumuza yardımcı olmak için yapabileceğimiz bazı temel şeyler beyin sağlığımızı da etkileyebilir. Sık sık egzersiz yapmalıyız çünkü bu, beynin en yüksek performansta çalışmasını sağlayabilir. Sağlıklı beslenmek ve bolca uyumak da zihnimize yardımcı olabilir. Ayrıca, beyninize daha fazla yardımcı olmak istiyorsanız, bu üç şeyi denemenizi tavsiye ederim.

yeni bir şeyler öğrenmek

Yeni Bir şey öğren

Kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri yeni bir beceri öğrenmek. Bu bir enstrümanı çalmayı öğrenmek veya yeni bir dil öğrenmek olabilir. Bunlar beyninizin aktif kalmasına ve çalışmasına yardımcı olabilir. Bir şey öğrenmek ve çalışmak zihinsel gerileme ile mücadelede yardımcı olabilir.

satranç ve beyin egzersizi

Oyun oynamak

Beyin egzersizleri içerisinde en eğlenceli olanı, beyninizi çalıştırmak için oyunlar oynamaktır. Örneğin, satranç gibi strateji oyunları ya da bulmaca gibi basit kelime oyunları oynayabilirsiniz. Labirentler, sayı oyunları ve hatta kart oyunları da beyninizi uyarmanıza yardımcı olabilir. Oyunlar telefonunuzda da olabilir ve bu tür oyunlar tepki sürenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu da zihninizi keskin tutmaya yardımcı olur.

Bildiklerinizi Test Etmek

Kendinizi test etmek farklı şeyler ifade edebilir. Mahallenizi veya sık ziyaret ettiğiniz yerleri çizerek hafızanızı test edebilirsiniz. Ancak kendinizi test etmek, sizi rahatsız eden şeyler yapmak anlamına da gelebilir. Buna bir örnek karşıt elinizle yazmak veya baskın olmayan elinizle akşam yemeği yemek olabilir. Bu görevler rahatsız edici olsa da beyninizin çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Beyniniz vücudumuz için çok çalışıyor ve şaşırtıcı şeyler yapabiliyor. Beynimize saygılı davranmalı ve çalışmaya devam etmeliyiz. Düzenli egzersiz yapma ve sağlıklı beslenme gibi temel işlemleri yapabilirsiniz. Ancak, daha uygulamalı bir yaklaşım izlemek istiyorsanız, yeni bir şey öğrenmeyi deneyin, beyninizi uyaran oyunlar oynayın ve gerçek bir meydan okuma istiyorsanız kendinizi test edin.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …