bıldırcın kuluçka süresi

Bıldırcın Kuluçka Süresi Kaç Gündür?

Kullanım alanları ve faydaları bakımından, ciddi bir müşteri portföyü olan bıldırcın yumurtalarında; bıldırcın yumurtası yetiştiriciliği yapmak, girişimcilerin ilk tercihlerinden biri olabiliyor. Devlet destekli krediler ile iş sahibi olmak isteyen girişimciler tarafından önemli bir iş kolu olarak değerlendirilen bıldırcın yumurtası yetiştiriciliğinde; bıldırcın kuluçka süresi kaç gündür ve bıldırcın yetiştiriciliği için bilinmesi gerekenler konularında detaylı bilgi sahibi olunması, ürün verimliliğini artırabiliyor.

Bıldırcın Yetiştiriciliği İçin Bilinmesi Gerekenler

Tavuk yumurtasından, ağırlık ve yüksek protein değerleri ile ayrılan bıldırcın yumurtasında; demir, fosfat gibi faydalı minerallerin bulunması, bıldırcın yumurtası tüketiminin artmasına neden oluyor. Bu durumda; arz talep dengesinin sağlanabilmesi için, üretimin artırılması tek çare olarak uygulanıyor. 14-18 saatlik yumurtlama süresinin ardından yeni bir yumurta için, gelişim 15 günden sonra tamamlanabiliyor. Yumurta olarak satışa sunulabilmesi için, bu süre zarfından önce kuluçkadan çekilmesi gereken bıldırcın yumurtalarında; kuluçka sürelerine ek olarak, yetişkin bıldırcın değerlerinin de optimum seviye de olması gerekiyor.

Kaliteli Bıldırcın Yumurtası İçin Yetişkin Bıldırcın Değerleri

Yumurtadan çıktıktan sonra, 6 hafta içinde damızlık duruma gelebilen yavru bıldırcınlarda; erkekler için 150 gram ve üzeri, dişiler için 120 gram ve üzeri, optimum ağırlık seviyesi olarak kabul ediliyor. Üretimin doğal yollarla gerçekleştiği tesislerde; minimum yumurta ağırlığının, 9 gram olması (üst limit 12 gram) gerekiyor. Yumurta verimliliğin artması içinse; tesiste yer alan her erkek bıldırcına, maksimum 3 dişi bıldırcın düşmesi gerekiyor.

Bıldırcın Yumurtası Yetiştiriciliğinde Ek Faaliyetler

Bıldırcın yumurtası üretimine ek olarak, damızlık bıldırcın yetiştirme hedefi de olan işletmelerde, yumurtaların; en az 2 hafta, kuluçka makinesinin geliştirme bölümlerinde kalması öneriliyor. Çatlamaya başladıktan sonra, kuluçka süresinin doğal yollarla sonuçlandığı bıldırcın yetiştiriciliğinde; kullanılan makinelerin çeviri özellikleri ise, kuluçka sürelerinin 1 ya da 2 gün düşmesine neden olabiliyor.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …