Bilgisayardan Telefona Dosya Gönderme Rehberi

Günlük yaşantımızda telefonun yeri, gün geçtikçe artmakta. Buna istinaden bilgisayar kullanımımız da giderek azalmakta. Tabii ki ne olursa olsun, telefonlarla yapamayacağımız bazı işlerimiz için bilgisayarlarımızı kullanmaya devam ediyoruz. Bazı noktalarda ise, bilgisayarımızda bulunan bir dosyayı, kendi telefonumuza veya başka bir telefona göndermemiz gerekiyor. Bilgisayardan telefona dosya gönderme hakkında beş başlık içeren bu rehberi incelemenizi tavsiye ederim.

Bilgisayardan Telefona Dosya Gönderme Yöntemleri

  1. USB bağlantı kablosuyla dosya gönderme
  2. Telefondaki e-posta hesabına mail gönderme
  3. Bluetooth ile dosya gönderme
  4. Whatsapp web ile dosya gönderme(farklı bir telefona)
  5. Dropbox ile dosya gönderme

USB Bağlantı Kablosuyla Dosya Gönderme

En yaygın olarak kullanılan yöntem, şüphesiz ki usb bağlantı kablosuyla dosya göndermektir. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey usb bağlantı kablosudur. Göndermek istediğiniz dosyayı veya klasörü en hızlı ve en kolay şekilde usb bağlantı kablosu kullanarak gönderebilirsiniz.

Günümüzde telefon şarj aletleri, bu şekilde tasarlanmıştır. Eğer şarj aletinizin kablosu, adaptör kısmından çıkartılıyorsa, bu kabloyu veri transferi için kullanabilirsiniz anlamına gelir. Yukardaki resimde örnek bir şarj aleti verilmiştir.

Önemli: USB bağlantı kablosu gerektirir.

Telefondaki Hesaba Posta Gönderme

Telefonunda bir e-mail hesabı olmayan yoktur sanırım. Özellikle android kullanıcıları, telefonları tam anlamıyla kullanabilmesi için bir google hesabını muhakkak telefonları için kullanırlar. Bilgisayarınızda bulunan farklı bir e-posta adresiyle telefonunuzda bulunan e-posta adresine dosyalarınızı göndermeniz, usb bağlantı kablosu bulunmayan durumlarda kullanılabilir bir seçenektir. Çünkü, internet yoluyla dosyalarınız iletileceğinden, hem daha uzun sürede gönderilir, hem de dosyaları göndermek için daha çok çaba sarfedersiniz. Ayrıca göndereceğiniz dosyanın boyutuna göre bu süre çok fazla uzayabilir.

Örnek vermek gerekirse; Telefonum’un Gmail uygulamasında tanımlı olan e-posta adresim selimcayir@gmail.com olsun. Bilgisayarımda kullandığım farklı bir e-posta adresim olan selimcayir@hotmail.com.tr adresinden selimcayir@gmail adresine dosyayı gönderebilirim. Bunun için yapmam gereken, e-posta’nın içerisine gönderilecek dosyayı eklememdir.

Önemli: İnternet bağlantısı gerektirir.

Bluetooth İle Dosya Gönderme

Bu yöntemde ise bilgisayarınızın bluetooth‘u aktif olmalıdır. Günümüzdeki akıllı telefonların tümünde bluetooth vardır. Bilgisayarınız, bluetooth için gerekli donanım ve sürücüye sahipse, göndermek istediğiniz dosyayı bluetooth ile kolaylıkla gönderebilirsiniz. Telefondaki e-posta hesabına göndermektense bu yöntem daha hızlıdır.

Önemli: Bluetooth donanımı ve yazılımı gerektirir.

Whatsapp ile Dosya Gönderme

Bunu okurken biraz şaşırdığınızın farkındayım. “Bilgisayarımdan whatsappla nasıl dosya gönderebilirim?” diyor olabilirsiniz. WhatsApp Web ile bu mümkündür. Telefonunuzda yüklü olan WhatsApp uygulamasını açıp, sağ üstteki menüden WhatsApp Web’i seçtiğinizde, “Bilgisayarınızdan web.whatsapp.com adresine gidin ve QR kodunu tarayın” ibaresi belirecek, aşağıda da kamera ekranınız olacaktır. Bahsi geçen linke bilgisayarınızda tıkladığınızda bir QR kodu(barkod) belirecek. Bu koda kamera ekranını yerleştirdiğinizde, telefondaki WhatsApp konuşmalarınız bilgisayar ekranına gelecektir. Buradan istediğiniz kişiye, bilgisayarınızdaki dosyayı gönderebilirsiniz.

Önemli: Kendi telefonunuza dosya gönderemezsiniz. WhatsApp kişilerinizdeki başka birine, bilgisayarınızdaki dosyayı göndermek için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Dropbox ile Dosya Gönderme

Dropbox, bulut ortam denilen, internet üzerindeki kişisel alan uygulamalarından bir tanesidir. Ücretsiz olarak kullanılan bu program sayesinde, bilgisayarınızdan dropbox hesabınıza yüklediğiniz bir dosyayı, telefondaki yüklü olan Dropbox uygulamanızdan alabilirsiniz.

Andorid için Dropbox, IOS için Dropbox.

Önemli: İnternet bağlantısı gerektirir.

Anlatımı yapılan, Bilgisayardan Telefona Dosya Gönderme Rehberi, tüm yöntemleri içermez. Sizin de eklemek istediğiniz yöntemler var ise, yukarıdaki iletişim bölümüyle, veya aşağıdaki yorum bölümüyle belirtebilirsiniz.

Yeni fikirler ve bilgiler doğrultusunda geliştirilmeye açık bir yazıdır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Mosso Cavalier 700 Claris İncelemesi

Mosso Cavalier 700 Claris modeli, tüm parçalarında Shimano Claris ile buluşmuş, giriş seviyesinin bir basamak …