biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu tehditleri ortadan kaldırmak amacı ile günlük hayatımızda, evimizde, iş yerlerimizde ve buna benzer pek çok yerde temizlik malzemeleri kullanılmaktadır. Bu maddeler doğası gereği mikropları öldürmek ve yeniden ortaya çıkmalarını önlemek amacı ile kullanılmaktadır.

Çamaşır suyu beyazlatıcı gibi maddelerin en sık kullanıldığı yerlerden birisi olarak tuvaletler dikkat çekmektedir. En çok bakteri ve mikrobun bulunduğu ortamın temizlenmesi ve beyaz kalması son derece önemlidir. Ancak görüntüde beyaz olması temiz bir zemin olduğu anlamına gelmemektedir. Zira her ürün bu temizliği yüzde yüz bir şekilde sağlamamaktadır. Kullanılan ürünler bu açıdan özenle seçilmelidir. Yalnızca beyazlatıcı içeriğe sahip ürünler yeterince temizlik sağlamamaktadır. Temizleyici özelliği yanında beyazlatıcı özellikler de barındıran ürünler tercih edilmelidir.

Çamaşır Suyu Nedir

Günümüzde evlerimizde ve bunun gibi pek çok yerde kullandığımız çamaşır suyuna etken madde olan sodyum hipoklorit madde, Fransız bir kimyacı olan Claude Louis Berthollet tarafından bulunmuştur. Bu etken madde kimyasal tepkimeler sonucunda günümüzde kullandığımız çamaşır suyunu ortaya çıkarmış ve ilk olarak 1789 tarihinde ‘‘Javel Suyu’’ olarak satılmaya başlanmıştır. Çamaşır suyu pek çok amaçla kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları ise şöyledir;

  • Çamaşır yıkama yerlerinde ve evlerimiz gibi yerlerde beyaz olan çamaşırların renginin korunmasında ve etki eden maddelerin çıkarılarak beyazlatılması amacı ile kullanılmaktadır.
  • Bunun yanında tekstil ürünlerinden olan ipek, naylon ve yün gibi maddelerin mikroplardan arındırılması ve beyazlaştırılması amacı ile de kullanılmaktadır.
  • Yalnızca giysi ürünlerinde değil lavabo, fayans, seramik, mutfak tezgahı gibi mikrop ve kirliliğin olduğu alanların temizlenmesinde de sıklıkla çamaşır suyu kullanılmaktadır.

Çamaşır Suyu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çamaşır suyu ile ev temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Çamaşır suyu oldukça etkin bir madde olduğu için direkt olarak duyu organları ile insana temas etmesi de tehlikelidir.

  • Direkt bir şekilde uzun süre solunması tehlikelidir.
  • Bunun yanında hassas ciltlerde uzun süreli temas etmesi durumunda kızarıklık ve alerji tetikleyici bir yapısı da bulunmaktadır.
  • Göz ve göz çevresi ile teması da kaçınılması gereken önemli durumlardan birisidir.
  • Özellikle küçük çocukları olan kişilerin, çocuklarının ulaşamayacağı bir yerde saklaması gerekmektedir.
  • İçimi son derece tehlikelidir ve kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir.
  • Lavabo ve diğer uygulanabilir ev eşyalarının temizlenmesi gibi durumlarda eldiven takılarak maske kullanılması da önerilmektedir.
  • Temizlik işlemi bittikten sonra çamaşır suyu ile temizlenen ortamın havalandırılması gerekmektedir.

Yukarıda verdiğimiz dikkat edilmesi gerekenler ihmal edilmeden uygulanmalıdır. Çamaşır suyu sebebi ile yaşanan pek çok kaza olmaktadır. Bu kazaların önüne geçmek ise kişilerin elindedir. Kadınların büyük çoğunluğunun çamaşır suyu beyazlatıcı maddeleri ev temizliğinde de sık sık kullandıkları bilinmektedir.

biobellinda çamaşır suyu

BioBellinda Oksijenli Çamaşır Suyu

BioBellinda markasının üretmiş olduğu oksijenli çamaşır suyu ihtiyaç duyulan her ortamda kullanılmaya uygun yapısı ile dikkat çekmektedir. Bunun yanında kesin sonuç veren formülü sayesinde bakteri, mikrop ve sararmış bölgelerde net bir etki ile direkt sonuca ulaştırmaktadır. İçerik olarak etken maddeler arasında yer almayan klor ile klorsuz çamaşır suyu olarak en zor leke ve zorluklara karşıda çamaşırlarınızda işe yarayacaktır. Oksijenli yapısı ile uygulanılan her alanda kesin temizlik sonucu vermektedir. İçerisinde klor gibi bir etken maddenin bulunmaması sağlığınız için son derece uygun bir madde olduğunu göstermektedir. Ekstra oksijenli yapısı da temizliğin yanı sıra güvenliğe önem verildiğini de göstermektedir.

BioBellinda oksijenli çamaşır suyu içeriğinde tehlikeli olabilecek klor, amonyak, fosfat, paraben, alkol ve SLES gibi maddeleri içermemektedir. Bu maddelerin solunması ve teması son derece tehlikeli olabilmektedir. Bunun önüne geçilmesi için bu ek maddelerin kullanılmaması son derece önemlidir. Ayrıca daha her çamaşır suyu temizlikten sonra bazı kalıntılar bırakmaktadır. Ancak çamaşır suyu beyazlatıcı ürün bu ek maddeleri bırakmayarak temizlik sonrası yıkama ile birlikte akıp gitmektedir.

Çamaşır suyunun zararlarından daha önce bahsetmiştir. Bu zararlardan birisi de çevreye verebileceği zararlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü yukarıda belirttiğimiz maddeler insan sağlığı için olduğu kadar çevre sağlığı içinde büyük tehdit oluşturmaktadır. Ancak BioBellinda markasının çamaşır suyu beyazlatıcı ürünü bu etkiyi göstermemektedir. Su ile temas ettiğinde tekrar oksijen ve su formuna dönüşmesi ve parçalanan hidrojen peroksit yapısı ile doğa açısından, insan sağlığı açısından tehdit oluşturmamaktadır.

Nasıl Kullanılmalıdır?

Daha önce anlattığımız gibi eldiven ve maske kullanımı çamaşır suyu uygulanması sırasında son derece önemlidir. Temizlik ürünlerinin geneli bu şekilde kullanılmalıdır. Bu ürünler onaylı bir şekilde olmadan farklı ürünler ile karıştırılarak kullanılmamalıdır. İçlerinde bulunan maddelerin nasıl tepkimeye gireceği ve ne gibi sonuçlar doğurabileceğinden emin olunamayacağı için farklı temizlik malzemeleri ile karıştırılması önerilmemektedir. Kirli olan mutfak yüzeyleri, lavabo, tuvalet, ocak ve banyo gibi yerlere uygulanarak akabinde temizlik işlemi sağlanmalıdır. BioBellinda oksijenli çamaşır suyunun herhangi bir kullanım kısıtlaması söz konusu değildir. Hemen her yüzeye uygulanabilir yapısı ile dikkat çekmektedir. Bu da gönül rahatlığı ile evinizin yüzeylerinde kullanabileceğiniz ve olumlu sonuç alabileceğiniz anlamında gelmektedir. Farklı markaların amonyak içeren çamaşır sularına nazaran insan sağlığı için de daha iyi bir yapıda sahip olmasının temel sebebi klor bulunmaması ve oksijenli bir yapıda olmasıdır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

beslenme hataları

Maddeler Halinde Sık Yapılan Beslenme Hataları

Sağlıklı beslenme konusunda iki ana problemle karşılaşırız. Birincisi açken yemeğe başlamada aşırı istek. İkincisi ise …