Bipolar Bozukluk Nedir? Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozukluk kişilerin ruh dünyalarında inişler çıkışlar ve bozukluklar yaratır. Öfke, hüzün, keder, huzursuzluk, endişe gibi duyguları yaşatabilir. Ancak bipolar bozuklukta uzun süre hayattaki olaylara ilgisizlik, çok keskin iniş çıkış ve duyguların çok yoğun değişikliğiyle karşılaşılır. Bu değişimler kişinin yaşamsal işlevlerini, duygu düşüncelerini, fiziksel açıdan sağlığını etkileyebilir. Bu hastalar genellikle aşırı yükselmeden çöküşlere inen, arada ise normal duygu durumlar yaşadığı dönemlere girer.

Dünya üzerinde her 50 bireyin 1inde görülen bir hastalıktır. Hem erkekte hem de kadında aynı oranla görülmektedir. Irk cins gibi konularda farklılık göstermez. Genellikle ergenlik dönemlerinde başlar ve hastanın tüm ömrü boyunca sürebilir.

Bipolar Bozukluk Belirtileri ve Sonuçları Nelerdir?

Kesin olarak bir sebebi bulunmamaktadır. Fakat akrabalarında olmayanlarda görülme olasılığı %1-3 civarıdır. Eğer yakın akrabalarında görülen biriyse %11-12 civarına çıkabilir. Tek yumurta ikizlerinde ise ikizlerin birinde görülürse diğerinde de görülme olasılığı %60-80‘dir. Yapılan araştırmalar beyinde duygu durumun normal kalmasını etkileyen bazı etkenler olduğunu göstermiştir.

Mani halinin temel belirtileri kişinin kendisine aşırı güveniyor olması, kendisini aşırı enerjik hissetmesi, aşırı mutlu ve yahut aşırı öfkeli hissetmesi şeklinde görülebilir. Bu belirtilerin en az 4 ile 7 gün arasında görülmesi gerekmektedir. Bu belirtiler kulağa çok rahatsız edici gelmese de aşırılıktan kaynaklanan sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Örneğin kişi aşırı iyi araba kullandığını düşündüğü için araba kazası yapabilmektedir. Ne de olsa yapabilirim diyerek işlerinde ki başarısını gölgeleyebilmektedir. Ya da ne de olsa kazanıyorum diyerek parasını dengesizce harcamaktadır. Eğer mani dönem, aşırı şiddetli geçiyorsa kişi sanrılar görebilir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …