Bir Çift Mutluluk Projesi

Soğuk kış aylarında ayakkabıya muhtaç çocuklarımız için planlanmış mükemmel bir proje olduğunu düşündüğümden, siz değerli okurlarıma da proje hakkında bilgi vermek istedim. 10 TL çoğumuz için çok ufak bir meblağ olsa da, minik kardeşlerimiz için mükemmel bir hediyeye dönüşüyor. Bir çift mutluluk adıyla kurulmuş insani yardım projesi, özellikle doğuda, soğukta, yolları bozuk olan köy okullarında, bir çift ayakkabıya ihtiyaç duyan minik canlar için oluşturulmuş. Tamamen şeffaf olan bu proje hakkında detaylı bilgi için,  Bir Çift Mutluluk  linkine tıklayabilirsiniz. Aşağıda ise bu güzel projeyi hayata geçiren güzel insanların yayınlamış olduğu proje açıklaması yer alıyor….

Anadolu’nun köylerinde yaşayan binlerce ilkokul öğrencisi hergün sadece okuyabilmek için buz gibi soğukta, kapalı köy yollarını, tepeleri, gölleri aşıp kilometrelerce yürüdükten sonra okula varıyorlar. Bu, daha çocuk yaşta girilen bir mücadele. “Bir çift mutluluk” projesi, 2015 yılının Ocak ayında 7000 köy yolunun kapandığı Anadolu’da, bir çift ayakkabısı dahi olmayan dar gelirli öğrencilere, suya dayanıklı ve dört mevsim giyilebilecek okul ayakkabısı sağlamak üzere başladı. Hedef, 33 şehirde, 100’ü aşkın ilköğretim okulundaki 10.000 ihtiyaç sahibi öğrenciye, dayanıklı okul ayakkabısı ulaştırmak.

Yol Haritası:

İhtiyaç:

“Hedef kitle, öğrenim hayatının henüz başındayken uzun mesafeleri yürüme mecburiyeti olan ve olumsuz hava şartlarından en çok etkilenecek yaş grubundaki ilkokul öğrencileri. Devlet okullarının müdürleri, sınıf öğretmenleri ve milli eğitim müdürlükleri ile birebir iletişime geçilerek, dar gelirli çocuklar üzerinden ihtiyaç sayısının saptanmasıyla ulaşılan bu çocuklara, 10.000 çift dayanıklı okul ayakkabısı bağışlanması amaçlanıyor. 100’ü aşkın okuldan resmi olarak edinilen, imzalı mühürlü talep dilekçeleri ile ayakkabı numaraları kategorize edilmiş olarak, resmi koşullarla ilerleniyor.

Bütçe:

10.000 çift ayakkabının toplu üretilmesi, 33 ile birebir iletişimle ulaştırılması, altyapıda çalışan ekip, bilinirliği ve dijital sistemi sağlayacak prodüksiyon gibi masraflar dahil toplam 400.000 TL’lik bir bütçe gerektiriyor. İşin ilgi çekici ve üzerinde itinayla durulan tarafı ise, tüm gelir gider tablosunun, destekçiler ve toplanan rakamın şeffaf olarak www.insaninternational.org sitesinde online şekilde görüntülenebilir ve denetlenebilir olması.

Ayakkabılar:

Unisex ve klasik okul ayakkabısı olarak tamamen birinci sınıf deriden üretilmiş olan ayakkabıların tabanı sağlam lastik ve tamamı su geçirmez. Ön ve arka kısmındaki sert alanlar enjeksiyonla hazırlanmış ve kolay kolay deforme olmamak üzere güçlendirilmiş durumda. Tasarımı çocuklar rahat giyip çıkarsın diye bantlı olarak hazırlanan ayakkabıların kayış alanları, sağlamlığı artırmak üzere deri takviyeli. İçi ise, bahar aylarında çocukların ayaklarını terletmemesi için mevsimlik ayakkabılarda kullanılan “tartan” olarak adlandırılan özel bir tür kumaştan hazırlanmış durumda. Oluşturulan sistemde herbir destekçi (eğer özellikle anonim kalmak istemezse) projenin websitesinde ismiyle yer almakta ve proje tamamlandıktan sonra bile ismi yaşatılmakta. Bu anlamda destekçilerine manevi bir geri dönüş de sağlayan kampanya, destekçilerini, paylaşılmak ve hatırlanmak üzere destek olunan okulların öğretmenlerine de bildiriyor. Destek: Sadece 10 TL ile bile destek olunabilen kampanyaya aşağıdaki linklerden ulaşmak mümkün: www.insaninternational.org/birciftmutluluk

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …