Bisiklet Nasıl Çalışır? Bisikletin Parçaları Nelerdir?

Şüphesiz bisiklet, en sağlıklı ulaşım aracıdır. Tarihi çok geçmişe dayanan bu ulaşım aracının günümüzdeki modellerinin nasıl çalıştığından bahsetmek istiyorum. Bisiklet nasıl çalışır, bisiklet parçaları nelerdir gibi soruların cevabına geçelim.

Bisiklet Nasıl Çalışır

Bisiklet, güçlü ve hafif bir iskelete sahip, insan gücüyle işleyen, çevre sağlığına çok saygılı olan bir ulaşım aracıdır. Aynı zamanda da en sağlıklılarındandır.

Bisikletin çalışma mantığı gayet basittir. Sürücü seleye oturur ve arka tekerleği sonsuz bir dişli ve zincirle döndüren pedallara bağlı kolları ayağıyka kuvvet uygulayarak döndürür. Bu sayede zincire bağlı olan dişli mekanizması döner. Bu dişli mekanizmasına bağlı olan arka teker de dönmeye başlayınca bisiklet hareketlenir. Bisiklete yön verme işi, arabalardaki gibi direksiyon değil, gidon vasıtasıyla yapılmaktadır. Gidon ön tekerleğe yön verir. Arka tekerlek sabittir.

Bisikletin Parçaları Nelerdir?

Bisiklet tamamen açık bir mekanizmadan ibaret olduğundan, gizli kapaklı parçası bulunmaz. Bütün parçaları gözle görülebilir. Bu parçalardan en önemlileri, tekerlek, gidon, sele bölümü, iletim sağlayarak bisikleti harekete geçiren zincir sistemi ve fren mekanizmasıdır.

Tekerlek; lastik, jant, sibop, bağlaç ve jant ile bağlaç arasındaki tellerden oluşur.

Sele bölümü ise, sele yüksekliğinin ayarlandığı sele sütunu ve seleden oluşur. Sele koltuk sütununa geçmeli bir sistemdir. Sürücü buraya oturur.

Fren sistemi, fren kolu, fren kablosu ve frenden oluşur. Fren koluna baskı uygulandığında fren kablosunun içerisindeki tel gerilir ve lastik jantına baskı yapan fren mekanizmasını harekete geçirir.

Gelişen teknoloji sayesinde, hidrolik bisiklet freni geliştirilmiştir. Bu fren sisteminde ise fren koluna baskı uygulandığında fren borusu içerisinde bulunan sıvı, diski saran balatayı diske yaklaştırır. Bu işlem sonucu frenleme gerçekleşir.

Yukarıda standart bir bisikletin parçaları görülmektedir. Amortisör vasıtasıyla gelişmiş sürüş deneyimi sağlanan bisikletler de mevcuttur.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …