Bisiklete Binmenin Faydaları Nelerdir?

Bisiklete binmek bütün Dünya’da çok yaygın olmasına rağmen ülkemizde hala gerektiği ilgiyi görmemiştir. Bunda en büyük iki etken; bisiklet yollarımızın olmayışı ve bisiklete binen kişilere yeterince saygı gösterilmemesidir. Özellikle bakış açısı, kent hayatında bisiklete binmeyi imkânsız hale getiriyor. İnsanları kapalı alanlarda veya trafiğin olmadığı boş arazilerde binmeye zorluyor.

Avrupa’da insanların işine, gezmeye ya da arkadaşlarıyla görüşmeye bisikletle gitmesi çok doğal bir görüntüdür. Ülkemizde şehir içi ulaşımın kötü olması, yollarımızdaki düzenin tam anlamıyla sağlanamaması sebebiyle ve bunun üstüne en küçük yağmurda bile yollarda su birikintilerinin oluşması dışarıda bisiklete binen insanları görmeyi zorlaştırmaktadır. Her ne kadar ülkemizde bisiklete binmek pek yaygın olmasa da yararlarından bahsedelim.

Bisiklete Binmenin Faydaları

1-Her gün sadece 30 dakika bisiklete binmek, kalp, damar ve solunum sistemi üzerinde oldukça etkilidir.

2-Bisiklete binen insanlarda, çok yoğun olarak araba kullanan, toplu taşıma araçlarından vazgeçmeyen insanlara oranla yağ yakımı daha fazladır.

3-Bisiklete binenler trafik yoğunluğundan etkilenmez. Gideceği yere zamanında varmanın keyfini yaşarlar.

4-Uyku problemlerinin giderilmesinde bisiklete binmek çok faydalıdır. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre günde 30 dk bisiklete binen insanların daha rahat uyudukları kanıtlanmıştır.

5-Düzenli olarak bisiklete binen insanlar radyasyonun etkilerinden diğer insanlara oranla daha az etkilenirler. Bu sayede genç bir görünüme sahip olurlar.

6-Bristol Üniversitesi’nde yapılan bir diğer araştırmaya göre ise, düzenli bisiklete binen insanların sindirim sisteminin daha iyi çalıştığı, bağırsak problemlerinin azaldığı gözlemlenmiştir.

7-Bisiklete binmek vücut direncinin hissedilir oranda artırır. Bunun sonucu olarak kişinin hastalıklara yakalanması zorlaşır. Daha uzun bir ömrün kapılarını açar.

8-Hava kirliliğinin azalması amacıyla da bisiklete binme oranının artması gerekir. Günümüzde trafik yoğunluğunun fazla olduğu şehirlerde havadaki karbondioksit oranı yüksektir. Bu da sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Daha temiz bir Dünya için bisiklete binilmelidir.

9-Düzenli bisiklete binen insanlarda kardiyovasküler gelişim ve damar yollarının gelişimi artacağı için, kişinin cinsel yaşamı eskisine oranla daha iyi hale gelir.

10-İş hayatınızda prestij kazandırır; bisiklete binen insanlar daha hareketli olacağı için, mesai arkadaşlarınız çok enerjik olduğunuzdan bahsedecektir.

11-Günümüzün büyük sorunlarından olan obeziteyi engeller.

12-Şimdiki zamanın çocuklarına örnek olursunuz; onların tabletlerden ve bilgisayarlardan uzak kalması için rol model görevi görürsünüz. Çocukların önyargılarını kırarsınız.

13-Düzenli olarak bisiklete binmek diğer sporları yapmayı kolaylaştırır. Artık daha rahat bir şekilde basketbol, futbol, tenis vb. oynarsınız.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …