Bitcoin Rehberi

Bitcoin Nedir? Bitcoin ile Para Kazanma Rehberi

Dizilere, filmlere, pek çok senaryo ve kurguya son dönemde bi’ hayli fazla konu olan Bitcoin; günümüzün belki de en çok ilgi çeken para birimlerinden bir tanesi. Bir e-para birimi olarak, elektronik para birimlerinin atası sayılabilen Bitcoin’in geçmişi; teoride 90’lı yıllara dayanıyor. Daha o yıllarda, elektronik ve kriptolu bir para biriminin yapılıp yapılamayacağı hakkında bazı tartışmalar dönüyor ve bazı algoritmalar çiziliyormuş. Bu elektronik para biriminin dünyamıza gerçek anlamda katılımı ise 2009 yılında gerçekleşti. Satoshi isimli bir grup ya da bireyin çalışması ile şekillenen ve hazırlanan e-para birimi Bitcoin; başta, kimse tarafından tabiri caizse sallanmıyordu; hatta, bu para biriminin geleceğinin olmadığı ile ilgili pek çok dedikodu ortalıkta dolaşmıştı, keza bugün de dolaşmaya devam ettiğini görebilirsiniz.

Bitcoin Nedir?
Bitcoin Ne Kadar Güvenlidir?
Bitcoin’in Değeri Neden Bu Kadar Yükseldi?
Bitcoin ile Para Kazanma
Arbitraj Yaparak Para Kazanmak
Bitcoin Madenciliği ile Para Kazanmak

Ona, abartılmış bir balon diyen var, dolandırıcılık diyen var; hatta, ponzi dahi diyen var ancak Bitcoin kendi içerisinde yarattığı alt coinler ile birlikte yükselmeye kaldığı yerden devam ediyor. Bugünkü yazımızda, hem Bitcoin’in ne olduğunu hem de günümüz bakış açısı ile Bitcoin’den nasıl para kazanabileceğinizi açıklayacağız. Siz de, Bitcoin işinde henüz çok yeniyseniz; bu yazı size ilham vermekle beraber aynı zamanda belli başlı kazanç yönlendirmelerinde de bulunabilir.

Hazırsanız, Bitcoin’in ne olduğu ile başlayalım.

Bitcoin Nedir?

Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldığı dahi yıllar sonra açıklanan bir e-para birimi olan Bitcoin, 2009 yılında dünyaya merhaba dedi. Ancak, yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu para biriminin geçmişi önceki yıllara dayanıyor.

Bitcoin, herhangi bir kuruma bağlı olmaksızın, serbest piyasada gelişen ve etkilenmeleri politik birtakım olaylardan oluşmayan bir para borsası. Sahibi olmayan bir para birimi olarak Bitcoin’in değeri, bugün 1 milyondan fazla kişi tarafından fark edildi ve günümüzde bu insanlar bu para birimini kullanmaya başladılar bile. Henüz, deneysel ve dikiş tutturamayan bir teknoloji olduğu belirtilse de; Bitcoin’in yıllar boyu yükselişi rahatlıkla bu para biriminin çoktan dikiş tutturduğunu ve sağlam temeller üzerine bina edildiğini gösterebiliyor. Günümüzde, gerek Türkiye’de gerekse tüm dünyada Bitcoin borsalarından BTC satın alıp, bu BTC’lerinizi aynı zamanda bozdurabiliyorsunuz.

bitcoin nedir

Bitcoin Ne Kadar Güvenlidir?

BTC, günümüzde bir e-para birimi olarak internet üzerinden hızla yayılmaya devam ediyor ve kişiler arası transferi uygun buluyor; bu bağlamda BTC’nin bir aracıya gerek kalmaksızın yönlendirilebileceğini ve BTC cüzdanlarının yüksek güvenlikli, kriptolu olduğunu söyleyebiliriz. Eğer, bilgisayarınız için gerekli güvenlik önlemlerini aldıysanız ve al-sat işlemlerini doğru, güvenilir bir platformdan yapıyorsanız; BTC için endişe duymanızı gerektirecek hemen hiçbir şey yok. 2009 Yılından bu yana dolaşımda olan bir para biriminin, günümüzde bir anda patlaması neredeyse imkansız zira 1 milyondan fazla insandan bahsetmekteyiz.

Bitcoin’in Değeri Neden Bu Kadar Yükseldi?

Bitcoin, özellikle 2015 ve 2016 arasında popülaritesini arttırmış bir borsa olmasına rağmen çoğu insan hâlâ bu para biriminin “şişirilmiş bir balon” olduğunu düşünüyordu; ancak 12 Ekim 2017’de Bitcoin’in rekor seviyesi; bu para biriminin tabiri caizse şişirilmiş bir balon olmadığını ortaya koydu. Belli başlı pek çok olay BTC para biriminin yükselişine sebebiyet verirken, Amazon gibi büyük bir şirketin de BTC hakkında domain aldığı dedikoduları, insanların BTC’ye daha fazla güven duymasına sebebiyet verdi. Tarihinin en büyük yükselişini yaşayan Bitcoin, bu dönemden sonra; yani birkaç ay önce en popüler haline ulaştı.

Bitcoin ile Para Kazanma

Günümüzde, Bitcoin’den para kazanmanın pek çok yolu mevcut elbette; ancak bu yolların pek çoğu deneyimli BTC uzmanları tarafından kullanılabilir durumda, bu sebepten, henüz Bitcoin işine yeni başladıysanız, sizlere sunacağımız yollar da elbette olmalı. Bakıldığında, bu sorunun cevaplanmasına yönelik temel iki başlık mevcut; birincisi, arbitraj ile Bitcoin’den para kazanmak. İkincisi ise mining yaparak Bitcoin’den para kazanmak. Mining yahut madencilik; ya da Türkiye’de popüler olarak kullanılan “Bitcoin kazıcılığı”; günümüzde eskisi kadar kolay değil, keza günümüzde Bitcoin’den para kazanmak genel olarak eskisi kadar kolay değil; ancak, imkansız olmadığı da belirtilebilir.

Her iki temel yolu da bugünkü yazımızda tarafınıza açıklayacak ve detayları ile Bitcoin para kazanma rehberini sunmuş olacağız.

bitcoin ile para kazanmak

Arbitraj Yaparak Para Kazanmak

Arbitraj, iktisat ve ekonomi alanında bir kelime aslına bakıldığında. Bu kavram, alım ve satımı niteliyor ve hızlı bir biçimde al-sat yapmak, sadece Bitcoin borsasında değil, başka borsalarda da ortalama bir kazancın ana yolu olarak görülüyor.

Özellikle Bitcoin işine henüz girdiyseniz ve bu yolda henüz herhangi bir deneyim sahibi değilseniz; tavsiyemiz arbitraj yolu ile kazanç sağlamanız yönünde olacaktır. Bu sayede, hem bu e-para birimi hakkında deneyim sahibi olur hem de bu para birimine dair püf noktalarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Arbitraj yöntemi ile Bitcoin’den para kazanmak için yapmanız gereken tek şey; Bitcoin alıp satmaktır. Bitcoin’i varsayılan değerinde, belli bir meblağ ile satın alıp; sonrasında yükseldiğini görüp satmanız, sizi ufak da olsa bir kâra sürükleyecektir. Bu sayede, gün içerisinde BTC’nin yükselişi ve düşüşü arasında sıkı bir takipte olur ve elbette Bitcoin’e dair kısa sürede büyük deneyimler kazanırsınız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arbitraj yöntemiyle Bitcoin’den para kazanmak, kolay bir yol gibi görünebilir; ancak dikkat edilmesi gereken ilk şey, büyük Bitcoin borsalarına bulaşmamanızdır. Burada, para transferleri ve alım satım işlemleri bir saati bulabiliyor; bu sebepten alt coinler arasında alım satım işlemleri yapmak çok daha doğru bir yoldur. Alt coin borsaları, gün geçtikçe genişliyor ve Bitcoin içinden doğan alt coinler de değerlenip değerini çok sık kaybedebiliyorlar.

Bunun yanında, bir ikinci etmen de sürekli takip halinde olmanızdır. Borsayı sürekli takip ederek büyük çıkışlarda elinizdeki BTC’yi satışa sunmak ve sonrasında düştüğü vakit yeniden BTC satın almak, kesinlikle elinizdeki kazancın gün sonunda artmasına sebep olur. Sıklıkla borsayı takip etmek ayrıca BTC konusunda deneyimli bir kişi olmanızı sağlayacaktır.

Bitcoin Madenciliği ile Para Kazanmak

Bitcoin madenciliği; günümüzde eskisinden daha zor. Bunun temel sebebi madenciliğin popülerleşmesi ve artık herkesin Bitcoin madenciliği yaparak Bitcoin üretmeye çalışması. Madenciliği, büyük bir denizde inci aramaya benzetebilmemiz mümkün; ancak bu incinin sürekli yer değiştirdiğini düşündüğünüzde bu durum epey zorlaşabiliyor. Bu sebepten, başlangıçta fazlaca bulunan inciler; günümüzde seyrekleşti ve neredeyse bulunamaz hale geldi.

Arbitraj Yaparak Para Kazanmak

Eskiden şahsi bilgisayarlar ile yapılan madencilik artık güçlü makineler ve sunucular olmaksızın yapılamıyor. Güçlü bir sermayeniz varsa; siz de Bitcoin madenciliğine soyunarak Bitcoin üreticiliğine katılabilirsiniz; bunun için kesinlikle geç değil. Ancak, madencilik işi için yapılan sunucuların hızları ve güçleri kesinlikle çok önemli bir etmen. Bunun için iyi bir araştırma yapmanız gerektiği aşikar.

Sonuç

Bitcoin, sonu olmayan bir mecra gibi görünüyor ve bu durum belki de 2020’ye kadar böyle devam edecek. Amazon’un alışverişlerde kullanılabileceğini yakın zamanda belirtebileceği konuşulan Bitcoin için tehlike çanları da çalıyor. Çin, Bitcoin ticaretini ve dolaşımını yasaklayan ilk ülkelerden biriydi örneğin.

Her şeye rağmen büyümeye devam eden bu sektörde para kazanmaya başlamak istiyorsanız ve henüz acemi iseniz; tavsiyemiz küçük meblağlar ile arbitraj yapmaya başlamanızdır. İyi şanslar!

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …