BDO işçi rehberi

Black Desert Online İşçi Rehberi

2017 yılı içerisinde ülkemizde oynanmaya başlayan Black Desert Online oyunu, 2017 yılının en iyi MMORPG oyunu da seçilmiş durumdadır. Bu oyunda da diğer oyunlar gibi başlangıç için seçilebilecek farklı karakterler yer almaktadır. Bu yazıda Black Desert Online oyununda işçi çalıştırmak, işçi satın almak hakkında bilgiler verilecektir.

BDO(Black Desert Online) İşçi Nasıl Alınır?

Black Desert Online oyununda, işçi satın almak için yapılması gereken ilgili NPC’yi bulup işçiyi kiralamaktır. İlgili NPC farklı şehirlerde mevcut olsa da deponuzu kullandığınız bölgedeki işçi NPC’si önerilir. NPC yi bulmak için sağ üst bölümde yer alan mini haritanın hemen solunda yer alan NPC’yi seçip oraya gitmeniz gerekmektedir.(aşağıdaki görselde belirtilmiştir)

Bize en yakın İşçi NPC’si bu şekilde bulunabilir.

Klavyeden T tuşuna basarak Black Desert Online’da bize en yakın İşçi NPC’sine otomatik olarak gidilebilir. İşçi NPC’sine eriştikten sonra R tuşuyla iletişim penceresi açılır. Ben Velia şehrindeki Santo Manzi adlı NPC’ye yukarıda resimde gösterdiğim şekilde ulaştım. İşçi Kirala butonuna basılarak tek defaya mahsus Maliyet bölümünde yazan ücret verilir. Burda dikkat etmeniz gereken husus, işçilerinizi kalitelilerden seçmenizdir.

BDO’da üç çeşit işçi bulunmaktadır. Bunlar; Goblin, Dev ve İnsan işçidir. Goblinler hızlı çalışsalar da çok narin oldukları için kısa süre içerisinde biraya ihtiyaç duymaktadırlar. Bira, işçilerin besinidir denilebilir. Çalışma süresince takip edebildiğiniz işçileriniz belirli aralıklarla biraya ihtiyaç duyarlar. Goblin işçi kısa sürede buna ihtiyaç duyduğu için tercih edilmeme sebebi olabilir. Eğer oyunu açık bırakıp bir kaç saat bakmıyorsanız goblin işçi seçilmesi sizin için mantıklı olmaz. Goblin işçinin tersi ise Dev işçidir. Yavaş çalıştıkları halde biraya daha geç ihtiyaç duyarlar. İnsan işçi orta ayarda ve benim seçtiğim işçi sınıfıdır. Hoşunuza giden işçiyi seçtikten sonra İşçi Kirala butonuna tıklayarak onaylamanız yeterlidir.

İşçiler Nasıl Seçilir?

İşçi Kiralama seçildikten sonra ekrana gelen işçiyi beğenmediyseniz, Başka Gör butonuna tıklayarak bir başka işçiyi görebilirsiniz. Bu butona tıkladığınızda 5 enerjiniz tükenir.(Enerjiniz 3 dakikada 1 adet yenilenir. Sol üst tarafta seviyenizin yanında görüntülenir. Katkı puanının üstünde yer alır.) Beyaz, yeşil, mavi, sarı ve turuncu renklerle karşınıza gelen işçilerden beyaz olanları tercih etmemeniz gereklidir. İşçi kalitesi turuncu renge doğru artış göstermektedir. İşçi maaliyeti işçiye bir defaya mahsus ödenir.

BDO işçi seçmek

İşçi Nasıl Çalıştırılır?

İşçi farklı şekillerde çalıştırılabilir. Bağlı bağlantı noktalarında yer alan çiftlik, maden vb. üretim tesisleri işçileri çalıştırabileceğiniz yerlerdir. Ayrıca şehirde satın aldığınız üretim tesislerinde de işçileri çalıştırabilirsiniz. Ben örnek olarak Bartali çiftliğinde patates üretimi için işçiyi nasıl yönlendireceğimizden bahsedeceğim. M tuşuyla haritayı açıp Velia şehrinin hemen altında bulunan Bartali Çiftliği‘ni açıyoruz. Üzerinde başak resmi bulunan Patates Yetiştiriciliği seçildikten sonra solda bulunan katkı yatır butonuna tıklıyoruz.(Yeterli katkı puanı ve 10 enerjiniz yoksa katkıyı yatıramazsınız.) Katkıyı yatırdıktan sonra solda bulunan işçi menüsünden işçinizi seçerek işi başlatıyorsunuz. Bu işlem sayesinde işçiniz Bartali Çiftliği’nde patates toplayıp, deponuza patatesleri aktaracaktır. (Patates bira üretiminde kullanıldığı için önemli bir metaryaldir. Birayı pazaryerinden satın alabilir veya benim yaptığım gibi patates toplayıp, diğer malzemelerle birlikte evinizde yapabilirsiniz.)

Not: Bağlantı noktası yatırımı yapılmazsa ilgili üretim için gerekli yatırım yap butonu aktif olmaz.

İşçileri Bira ile Beslemek

İşçi Listesi kısayollar

Oyunda işçilerin çalışmasını devam ettirmek için biraya ihtiyaç vardır. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sarı barın bulunduğu bölüm tükendiğinde işçiniz duracaktır. Onu yeniden çalıştırmaya başlamak için bira vermelisiniz. Birden fazla işçiye sahipseniz resimde gösterilen Hepsini Tazele butonunu kullanabilirsiniz.

İşçi Listesi BDO

Birden Fazla İşçi Kiralamak

İşçi listenize sol üstte bulunan Kazma işaretiyle ulaşabilmeniz mümkündür. Birden fazla işçi kiralamak için şehirde bulunan Konaklama bölümleri satın alınmalıdır.(Bu işlem de katkı puanınızı harcayacaktır.) Konaklama bölümlerini bulmak için;

  • Harita açılır ve ilgili şehir seçilir.
  • Amaç bölümüne Konaklama(K büyük olacak) yazılır ve aratılır. Veya ortadaki filtre bölümünden Konaklama seçilir.(Örneğin Velia’da Konaklama amacıyla kullanılacak üç adet ev bulunmaktadır.)
  • Evler seçilerek katkı puanı yatırımıyla konaklama hizmeti alınır. Böylece daha fazla işçiye sahip olunabilmektedir.
  • Konaklama bazı evlerde iki seviyeden oluşmaktadır. Birinci seviyede 1 işçiye daha sahip olabiliyorken ikinci seviyede fazladan işçiye sahip olunabilir.

BDO işçi arttırmak

Oyun çok teferruatlı olduğundan araştırmalarım devam edecek. Eklemek istediğiniz veya sormak istediğiniz bir şey olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Hepinize iyi oyunlar dilerim. Bir başka yazımda bira üretimi hakkında bilgi vermeyi planlıyorum, esen kalın…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

BDO Okyanustaki Takas Noktaları

Black Desert Online oyununda takasla uğraşan oyuncuların zorlandığı noktalardan birisi, okyanusta yerini keşfetmenin zor olduğu …