Bokotonin Nedir?

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte paralel olarak değişen araştırmalar insanoğlunun bir çok bilinmezini ortaya koymuştur. Bu araştırmaların hormonlar üzerinde yapılanlarının en önemli sonuçlarından bir tanesi de bokotonin hormonunun keşfedilmesidir. Belkide adını ilk defa yazımızda duyduğunuz bokotonin nedir diye merak ediyor olabilirsiniz. O zaman size yazımızın devamında çok ilginç ve şaşırtıcı bilgilerin olduğunu söyleyelim.
Bokotonin yapılan araştırmalarda ortaya çıkan bir iticilik hormonudur. Bu hormon insan kontrolü olmaksızın kendini salgılayan bir çeşit salgıdır. Öyle ki bu durum tamamen bazı olaylara ve durumlara bağlı olarak gelişir. Bu durumlardan en etkili olanı ise kaygı ve beklentidir. Bir insan herhangi bir konu hakkında endişeli ya da beklenti içerisinde olabilir. Bir işi çok istiyordur ve olması için sürekli olarak çabalar. Ancak kendisinin bilmediği bir şey vardır ve vücudu bu iş için sürekli olarak iticilik hormonu salgılıyordur. Bokotonin sizlerin istediğiniz şeylere olan etkilerini ters teptirebilir. Yani bir şeyi çok istemeniz aslında olmayacağı anlamına gelebilir. Bu nedenle her şeyi akışına bırakmak ve olursa olur şeklinde çalışmak bu hormonun tersini yani tonin olanını salgılattırır. Bu sayede çok istediğiniz ama belli etmediğiniz bir iş oluverir.
Bu hormon insanın hal ve hareketleri ile çok istediği şeyin tam tersini yaptırabilir. Örnek vererek bu durumu şöyle açıklayabiliriz:
Bir gün yolda yürüyorsunuz ve hava yağmurlu. Bir taksiye ihtiyacınız olacak ve taksinin gelmesini çok istiyorsunuz. Gece yarılarında bile bulunduğunuz bölgeden bir sürü taksi geçerken o anda bir tane bile geçmeyebilir. Ya da geçen bütün taksiler dolu olabilir. Sonra bir araç buluyorsunuz ve kaygınızı üzerinizden atıyorsunuz. Arkanızdan ise bir sürü taksi boş olarak geçiyor. İşte bu durum bokotonin hormonu nedeniyle olmaktadır. Kafanızın karışmaması için ilginç ve zevkli bir örnek daha vermekte yarar vardır:
Çok yakışıklı veya güzel olduğunuzu düşünüyorsunuz. Bir çok kadını veya erkeği tavlayabileceğinizi biliyorsunuz. Sosyal ortama katılıyorsunuz ve özgüveniniz çok yüksek bir şekilde baylara veya bayanlara yöneliyorsunuz ancak onlar sizinle ilgilenmiyor. Bunun neden kaynaklandığını ve reddedilemeyecek kadar güzel/yakışıklı olduğunuzu düşünüyorsunuz. İşte bu durum da bokotonin denen hormondan kaynaklanıyor. Sizin beğenilme konusunda hissettiğiniz beklenti aslında itici görünmenize yani bokotonin hormonunun salgılanmasına neden oluyor. Peki ama bokotonin nasıl salgılanıyor?
Bu hormon kişinin yoğun olarak hissettiği bir beklenti veya kaygı durumunda beynin bağımsız olarak hormonlara emir vererek salgılanması sonucunda ortaya çıkıyor. Kendinizden habersiz ve istemsiz bir şekilde bokotonin hormonunu salgılamış oluyorsunuz. Böylece insanların sizden uzaklaşması ve sizi itici bulması durumu gerçekleşmiş oluyor.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …